Joonistusvõistlus “Loomad pole klounid”

Kas tiiger tahab hüpata läbi põleva rõnga? Kas karule meeldib jalgrattaga sõita? Kas elevandid seisavad rõõmuga tagajalgadel? Kui Sa nii ei arva, siis on meil hea meel kutsuda Sind osalema Loomuse joonistusvõistlusel “Loomad pole klounid”.

Saada oma joonistus sellest, miks loomade koht pole tsirkuses, digitaalsel kujul (300 dpi, max A4, pildi pealkiri, autori nimi ja vanus) e-postile info@loomus.ee enne 22. maid ja osale vahvate auhindade loosimisel. Sinu pilte esitleme Loomuse Facebookis ja parimaid ka kodulehel.

Vaata albumit saabunud piltidest: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1592601901016346.1073741843.1411153382494533&type=1
tsirkus3

22. mail loositakse välja kaks piletit maailmakuulsa Cirque du Soleil etendusele Tallinnas, viis Ronimisministeeriumi kinkekaarti, vabapääse OMA tsirkuse treeningule ning Loomuse siidtrükis t-särk ja riidest kott.

Oma pildiga aitad tõsta teadlikkust loomade olukorrast tsirkuses.

Teeme üheskoos maailma paremaks paigaks!

 

7 põhjust, miks loomadel ei ole tsirkuses lõbus

1. Tsirkus ei suuda tagada loomade heaolu. Loomadel pole tsirkuses piisavat liikumisruumi ning nende elurütm on sageli häiritud müra, valguse ja vibratsiooni tõttu.

2. Tsirkuses sunnitakse loomi esitama loomuvastaseid trikke. Tsirkusetreeningutes kasutatakse metsloomade allutamiseks metallist konkse, piitsasid, keppe, elektrišokke ja muid sunnivahendeid.

3. Rändtsirkuse loomi transporditakse pikki vahemaid kitsastes ja halva ventilatsiooniga vagunites ja treilerites, kus nad veedavad suurema osa ajast ka esinemiskohta jõudes.

4. Tsirkuseloomad kannatavad stressi all, mis väljendub mh stereotüüpses käitumises: edasi-tagasi ringlemises või sama liigutuse pidevas kordamises.

5. Ruumikitsikusest tingitud hügieeniprobleemid suurendavad loomade haigestumisriski ning tsirkuste rändava iseloomu tõttu ei suudeta loomadele tagada adekvaatset veterinaarabi.

6. Tsirkuseloomad võivad olla illegaalselt vabast loodusest püütud, sest loomade päritolu on raske kindlaks teha. Kui tsirkuseolud põhjustavad kannatusi ka tehistingimustes sündinud loomadele, siis vabast loodusest püütud loomade jaoks on tsirkusesse sattumine psühholoogiliselt kirjeldamatult raske, mille tagajärjel võib loom isegi surra.

7. Tsirkus rikub laste väärtushinnangud. Lastepsühholoogid on leidnud, et tsirkuseloomade etteastete nägemine loob lastele loomadest vale kujutluspildi ning nad võivad selle tulemusena hakata pidama domineerimist ja loomade vägivaldset kohtlemist loomulikuks.

Märtsis saatis Põllumajandusministeerium kooskõlastusringile loomakaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu, millega plaanitakse keelustada suurte kaslaste, karude, ahvide ja elevantide kasutamine tsirkuses. Loomade kasutamine tsirkuses on seadusega keelatud Austrias, Brasiilias, Costa Ricas, Soomes, Singapuris ja Rootsis, osaliselt ka Argentinas, Austraalias, Kanadas, Colombias, Kreekas, Indias, Iisraelis, Horvaatias, Ungaris ja mõnel pool USA-s. Selle teema on üles võtnud enamik Euroopa riikide valitsusi; metsloomade tsirkuses kasutamise keelustamist arutatakse innukalt näiteks Hollandis, Šotimaal, Walesis, Portugalis ja Slovakkias.