5 põhjust, miks sa ei peaks toetama lõhetööstust: lõhe tõeline hind

Teisipäeval avaldasime oma sõberorganisatsiooni Compassion in World Farming julmad kaadrid Šoti lõhetööstusest. Šotimaa on suuruselt kolmas tehistingimustes kasvatatud lõhe tootja ja nad ekspordivad enam kui 50 riiki, sealhulgas Eestisse.

Lõhed on põnevad loomad, keda peetakse julmades tingimustes ning kes kannatavad iga päev tohutult. Toome sinuni 5 põhjust, miks sa ei peaks toetama lõhetööstust.

  1. Lõhetööstus on julm ja ebaloomulik. Looduses rändavad lõhed tuhandeid kilomeetreid, kuid Šoti lõhetööstuses on nad kinni veealustes puurides, kus neil pole teha midagi muud kui sihitult ringi ujuda ja seda koguni kuni kaks aastat järjest.
  2. Lõhed kannatavad lõhetäide käes. Nendes intensiivtööstuslikes tingimustes levivad haigused ja parasiitidest lõhetäid kiiresti. Lõhetäid tekitavad valusaid haavu ning söövad lõhesid elusalt. Nende eemaldamise protseduurid ei ole mitte ainult ebatõhusad, vaid põhjustavad lõhedele ka täiendavat valu ja stressi.
  3. Lõhetööstuses on suremus väga kõrge. Šoti kasvanduste kalade suremus on šokeeriv. Need surmad on põhjustatud haigustest, parasiitidest, vigastustest ning hoolitamatust ja julmast käitlemisest. Compassion in World Farming uuringus leiti, et suremus on lõhetööstuses ligikaudu 25%.
  4. Lisaks lõhedele kannatavad ka puhastajakalad. Lõhetööstuses kasutatakse lõhetäide eemaldamiseks puhastajakalu. Need intelligentsed olendid kannatavad paljude samade heaoluprobleemide all nagu lõhedki. Nende kasutamine täide eemaldamiseks ei ole efektiivne ning pärast lõhede hukkamist jäetakse puhastajakalad tihtipeale puuridesse surema või visatakse lihtsalt ära.
  5. Lõhetööstus mõjub laastavalt keskkonnale. Surnud lõhed visatakse mõnikord prügimägele, kus nad puutuvad kokku elusloodusega ja see võib põhjustada bioohutusriski. Šoti lõhefarmide kalajäätmete ja kemikaalide põhjustatud veereostus võib põhjustada kahjulikku vetikate õitsemist, mille eest tehistingimustes elavad kalad ei saa ära ujuda. Lisaks on teada, et paljud nendest kasvandustest keskkonda sattunud kemikaalid on kaladele, lindudele ja imetajatele mürgised. 

Parim, mida sa kalade heaks teha saad, on jätta nad oma toidulaualt. Loomuse kampaania Armas Kala kodulehelt leiad palju põnevaid ja isuäratavaid veganretsepte, mis meenutavad klassikaliseid kalatoite, kuid on tegelikult täiesti taimsed.