Reet Aus liitus esimese Eesti moedisainerina tuntud karusnahavaba programmiga

06f13564d87b67ed83-72993045
Reet Aus. Foto: Laura Nestor, Delfi

Aus Design OÜ liitus esimese Eesti ettevõttena rahvusvahelise Fur Free Retailer programmiga, milles osalevad disainerid, moemajad, rõivaketid ja kauplused ei tooda ega müü ehtsast karusnahast tooteid. 

“Meile on oluline kõigi heaolu ja see on ka põhjus, miks me oma loomingus karusnahka ei kasuta,” ütles Reet Aus. “Eetilise disainerina on mul mitu head põhjust karusnahatööstuse vältimiseks. Loomade kasvatamist farmides ei saa kuidagi eetiliseks pidada. Rõivasteks kasutatava karusnaha töötlemine on seotud väga suure keskkonnariskiga, samuti koormavad farmid loodust.”

Karusnahavabade põhimõtete kehtestamisega ühineb Aus Design OÜ selliste tuntud tippbrändide ja kauplusekettidega nagu Armani, Hugo Boss, Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Stella McCartney, H&M, Esprit, Lindex, Etnies, O’Neill ja teised. Kokku on programmiga liitunud ligikaudu 300 ettevõtet üle maailma.

Fur Free Retailer programmi esindaja Eestis on MTÜ loomade eestkoste organisatsioon Loomus.

 

Dr Reet Aus on tegutsenud moedisainerina aastast 1997 ja alates 2002 loonud kollektsioone väärtustava taaskasutuse põhimõtetel.

Väärtustav taaskasutus ehk upcycling on protsess, mis võimaldab tootmises tekkiv jääkmaterjal disaini abil tagasi tootmisse suunata, vähendades sel määral märgatavalt tööstuse keskkonnamõju.

Võimalustest rakendada upcycling meetodit moetööstuses on valminud Reet Ausi doktoritöö Trash to Trend – Using Upcycling in Fashion Design. Sellest on välja kasvanud ka upcycling disainereid ühendav kogukond Trash to Trend.

Aastast 2012 on Reet Aus teinud koostööd Bangladeshi suurima rõivatootja Beximcoga. Koostöö tulemusel on loodud uudne tootmisprotsess, mis rakendab upcycling põhimõtteid suurtootmises, kasvatades tootmise efektiivsust ja vähendades keskkonnamõjusid. Iga selliselt toodetud rõivaesemega on kulutatud keskmiselt 70% vähem vett ja 88% vähem energiat võrreldes sarnase tavatootega. 2014 aasta lõpus sertifitseeriti Beximcos Reet Ausi upcycling-meetodit kasutav tootmisliin Upmade sertifikaadiga.

Kollektsiooni tootmisel on oluline, et Beximco on Aasia rõivatootjate hulgas eesrinnas nii töötingimuste, palgataseme kui ka sotsiaalsete garantiide osas, olles ILO (International Labour Organisation) liige.

Reet Aus on Eesti Kunstiakadeemia vanemteadur ning aktiivne ka kostüümikunstnikuna teatri- ja filmilavastuste juures

Auhinnad:
Reastatud ühena 20st Põhja-Euroopa olulisematest naisettevõtjatest (Nordic Business Report 2015)
TOP 3 Euroopa Keskkonnasõbralik Ettevõte (2014)
Aasta naine (BPW Estonia 2014)
Silmapaistev noor eestlane ( TOYP Estonia 2014)
Keskkonnasõbralik ettevõte (Keskkonnaministeerium 2013)
Kodanikuühiskonna aasta ettevõtja (Vabaühenduste Liit 2013)
Ajakiri Anne ja Stiil aasta naine (2013)
Moemootor (2009)
Natalie Mei nimeline teatrikunsti aastapreemia (2007)
Eesti teatripreemia (2006)
Eesti Vabariigi kultuuripreemia (2004)
Väike Nõel (2003)