Karusloomakasvandustes kasvatatakse peamiselt rebaseid, naaritsaid, kährikuid ja tšintšiljasid. Karusnahatööstus on olemuslikult ebaeetiline; farmides puudub loomadel võimalus elada liigiomast elu ja väikestes traatpuurides ei saa tagada loomade heaoluks vajalikke tingimusi.

Loomi vangistatakse ja koheldakse julmalt inimese edevuse ja glamuuriihaluse tõttu. Lõviosa toodangust läheb karusnahksete detailide ja aksessuaaride valmistamiseks. Karusloomafarmide tegevus tekitab ka tõsiseid keskkonnaprobleeme.

Kui Loomus 2014. aastal loodi, oli üks meie suuremaid eesmärke karusloomafarmide keelustamine Eestis. 2021. aasta juunikuus võttis Riigikogu vastava eelnõu vastu ning keeld hakkab kehtima 2026. aastast. Nüüd hoiame kätt pulsil, et keeld päriselt ka jõustuks. Lisaks aitame oma sõberorganisatsioone, kes samuti karusloomafarmide tegevuse lõpetamise nimel tegutsevad.

Oluline vaadata ka suuremat pilti, sest loomade kannatused karusnahatööstuses on südantmurdvad olenemata sellest, kus see toimub. Seega olemegi rohkem kui 60 loomakaitseorganisatsiooniga kokku tulnud, et teha lõpp karusnahatööstusele Euroopas. Kutsume koostöös loomakaitseorganisatsioonidega üle Euroopa toetama kodanikualgatust “Karusnahavaba Euroopa” ehk “Fur Free Europe”, mis kutsub üles Euroopa Liitu keelama loomade pidamist ja surmamist ainult või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil ning kasvandustest pärit karusnaha ja seda sisaldavate toodetega kauplemist Euroopa Liidus.

Kodanikualgatuse “Karusnahavaba Euroopa” algatas üle-euroopaline lobiorganisatsiooni Eurogroup for Animals, mille liikmete sekka kuulub ka Loomus. Algatust toetab üle 60 organisatsiooni peaaegu kõikidest Euroopa Liidu liikmesriikidest. Aastaga on vaja koguda miljon allkirja, et astuda samm lähemale karusnahatööstuse lõpetamisele Euroopas.

Faktid ja probleemid

Viimased uudised

Loe veel..

Kampaaniad ja tegevused

Kampaania #loomadesilmis 

Kampaania #loomadesilmis kutsub inimesi üles mitte soetama karusnahka. Kampaanias osalevad kuulsad Eesti suunamudijad Hanna Martinson, Liis Velsker, Liina Ariadne Pedanik, Martti Hallik, Mick Pedaja, Alisa Tsitseronova ja Juhani Särglep. Vaata videot: https://youtu.be/Bsanz5x89jYUuri lisa: loomadesilmis.ee

Loe edasi

Karusloomafarmide keelustamine 

MTÜ Loomus viis 2014. aasta hilissügisel Riigikokku märgukirja – kollektiivse pöördumise, millega soovitatakse karusloomakasvanduste tegevus kümneaastase üleminekuajaga Eestis keelustada. Märgukirjale pandi kaasa rohkem kui 10 000 Eesti kodaniku allkirjad. Karusloomakasvanduste keelustamisele on toetust avaldanud kõik Eestis tegutsevad loomakaitseorganisatsioonid ja koos nendega pea 70 ettevõtet. Loomuse algatatud rahvusvaheline petitsioon on kogunud juba 58 000 allkirja. Keeldu toetavad avalikult tunnustatud … Loe lähemalt

Loe edasi

Eesti moeloojate kampaania 

Loomade eestkoste organisatsiooni Loomus kampaania raames astusid esmakordselt Eestis avalikult üles kohalikud moeloojad, kes toetavad karusloomafarmide keelustamist. Moeloojatena astusid loomade kaitseks välja Reet Aus, Margaret Kodusaar, Kalle Aasamäe, Kätlin Kikkas, Perit Muuga, Marilin Sikkal, Tiiu Roosma ja Kadri Vahe. Fotode autor on Juta Kübarsepp ja kujundajaks Tõnis Aaliste. Kõik kampaanias üles astunud moeloojad liitusid ka … Loe lähemalt

Loe edasi