MARTIN GARBUZ 

Juhatuse liige 

Olen loomaõiguslikus liikumises kaasa löönud üle 10 aasta ja arvan, et loomade kannatuste vähendamine on inimkonna jaoks üks tänapäeva suurimaid väljakutseid. Samas on selles valdkonnas võimalik saavutada suhteliselt kiiresti reaalseid positiivseid muutusi. Seetõttu on igaühe panus väga oluline. Usunet tulevikus vaatavad inimesed hämmelduse ja mõistmatusega tagasi sellele, kuidas tänapäeval loomi väärkoheldi. Loomuses tegelen loomade heaolu küsimustega, organisatsiooni arendamise teemadega ning esindan meid venekeelses meedias.

RANDO LIIVA 

Juhatuse liige 

Olen kvaliteedijuht tootmisettevõttes. Loomaõiguslus tuli minu ellu ootamatult ja kujunes lühikese aja jooksul väga tähtsaks. Loomade huvidega arvestamine ei vaja tohutute raamatute viisi teadmisi erinevatest valdkondadest, tavapärasest suuremat intelligentsust või esoteerilisi võimeid. Nii nagu me suudame teiste inimeste vajaduste, huvide ja omapäradega suhestuda, tundes mõistvust ja empaatiat, suudame samamoodi suhestuda loomadega. Seda on näidanud viimaste aastate vältel hoogustunud veganliikumine või seadusandluse muudatused nagu nt metsloomade kasutamise keeld tsirkustes. Eesti loomakaitsjad ja -õiguslased on teinud ära suure töö. Mul on hea meel töötada koos inimestega, kes nähes ebaõiglust ei istu käed rüpes, vaid astuvad reaalseid samme selle likvideerimiseks!

REGLY JOHANSON 

Juhatuse liige 

Nii kaua, kui ma mäletan, olen alati olnud loomade suhtes kaitsval positsioonil. Vanaema armastas rääkida, kuidas ma ükskord metsas ei lubanud tal kõndida, sest sipelgaid oli terve metsaalune täis. 2000. alguses alustasin Eesti Loomakaitse Seltsi ridades vabatahtlikuna ning sealt edasi suundusin liikumisse Loomade Nimel, kes liitus Loomusega 2018. aasta lõpus. Loomakaitsetööst vabal ajal töötan Vegan Restoranis V ja olen Taimetoidumessi projektijuht.

MAAJA MÄLL 

Infokoordinaator 

Olen loomakaitsega tegelenud alates aastast 2004, mil astusin Eesti Loomakaitse Seltsi liikmeks. Samal aastal asusin juhtima ELSi Tartu osakonda. Olen aastate jooksul osalenud mitmetes loomakaitseprojektides ja töötanud ligi kuus aastat hädajuhtumite juhina. Loomusega liitusin 2017. aasta sügisel. Püüan elada võimalikult loomasõbralikult. Oma elu jagan terase kääbuspuudli ja kolme kassiga.

ANU TENSING 

Programmi- ja projektijuht 

Omandanud olen magistrikraadi matemaatilises statistikas ja kutseõppe projektijuhtimises. Enamus töökogemusest jääb kaubanduse valdkonda, täpsemalt ostutöö peale, mis minu jaoks on olnud just mõnus kombinatsioon meeskonnatööst ja iseseisvast nokitsemisest. Loomatemaatika on mulle alati oma olnud – olen taimetoiduhuviline aastast 2006 ning ligi neli aastat olen vabatahtlikuna tegelenud ka kodutute kiisudega MTÜs Pesaleidja. Endalgi kodus kaks endist varjupaigakiisut Ronni ja Proua. Loomus jäi mulle kõigepealt silma tänu Taimetoidumessile, kuhu läksin aastal 2018 ka vabatahtlikuks. Mõne kuu möödudes alustasin Loomuses projektijuhtimise praktikat ning Loomuse rahvas võlus mind koheselt oma pühendumuse ja suurepärase meeskonnatööoskusega, mistõttu on mul väga hea meel olla osake Loomusest.

ANNALIISA POST 

Kommunikatsioonijuht 

Jõudsin taimetoidumaailma juba põhikoolis, ent loomaõiguslusega olen seotud olnud üsna lühikest aega, mistõttu olen Loomuses alles rebasebeebi ning mul on veel palju õppida. Loomadega seotud küsimustes proovin panna end loomade kingadesse. Kuidas tunneksin mina, kui peaksin elama pisikeses puuris? Kui minusse suhtutaks kui pelgalt muna- või piimamasinasse? Kui oleksin koos kaaslastega teel tapamaja poole? Taolised küsimused aitavad mõista, milline on maailm loomade vaatepunktist vaadatuna ning millisena näib neile inimeste käitumine. Usun, et igal loomal on õigus elule ning inimene ei tohiks seda õigust rikkuda.

ANITA JÜRSON 

 

Loomaõiguslus hakkas mind lähemalt huvitama 2008. aastal. Liitusin siis liikumisega Loomade Nimel ja aastate jooksul täitsin seal väga erinevaid funktsioone: korraldasin üritusi, vedasin eest kampaaniaid ja esindasin liikumist meedias. Loomuse liige olen olnud aastast 2010, kui ühing tegutses veel Hiiumaa loomakaitsekeskusena nime all MTÜ Kuulikodu. Pärast Loomade Nimel ja Loomuse ühinemist 2017. aasta lõpus tegutsen aktiivselt Loomuses. Olen Tartu Ülikooli Pärnu Kolledžis õppinud projektijuhtimist ja ettevõtlust ning mitmeid aastaid jaekaubanduses töötanud. Minu suurim huvi on Eestis eetilise ja loomade huvidega arvestava ettevõtlusmaastiku kujundamine. Loomuses töötan välja ja viin ellu ettevõtjatele suunatud koostööprogramme.

ANNIKA LEPP 

 

Minu erialaks on meedia ja kommunikatsioon. Olen õppinud Concordia Rahvusvahelises Ülikoolis elektroonilist meediat ja Helsingi Ülikooli magistrantuuris rahvusvahelist kommunikatsiooni. Selles sfääris olen töötanud ligi 15 aastat, olles juhtinud meediaseire ja -analüüsi ettevõtet ning konsulteerides erinevate valdkondade organisatsioone nii avalike suhete kui ka turunduse alal. 2011. aastal algatasin Eesti Loomakaitse Seltsi abiga Taimetoidumessi, mille üks eestvedajatest olen siiani. 2012.- 2014. aastal olin Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuse liige. 2014. aasta maikuus kaasasutasin MTÜ Loomuse, kus tegutsesin kommunikatsioonijuhi ja Fur Free Retailer programmi juhtimisega aasta 2020 suveni. Katsun minuga planeeti jagavatele olenditele tekitada nii vähe kannatusi kui võimalik. Minu jaoks ei ole looma heaolu ja tema õiguste tagamine “KAS”-, vaid “KUIDAS”-tüüpi küsimus.

SIRLI SPELMAN 

 

Olen õppinud sotsioloogiat nii Tallinna kui Tartu Ülikoolis, ent igapäevaselt töötan tehnoloogiasektoris ja tegelen inimeste heaolu puudutavate teemadega. Vabal ajal, mida viimasel ajal on üha vähemaks jäänud, tegelen vabatahtliku tööga erinevates organisatsioonides. Olen olnud vabatahtlik mh Arvamusfestivali ja Disainiöö meeskonnas ning hetkel tegelen Latitude59 vabatahtliku tiimi kokkupanekuga. Olen ennast alati pidanud loomasõbraks, kuid teadlikum kokkupuude loomade heaolu temaatikaga toimus 2018nda aasta Taimetoidumessil, kus osalesin sõbranna kutsel vabatahtlikuna. Sealt hakkas mu mõte hargnema ning 2019 aasta oktoobris liitusin Loomuse meeskonnaga. Loomuses olen ennast sidunud Fur Free Retaileri projektiga ning aitan nõu-jõuga kaasa ka Loomuse vabatahtlikke puudutavatele teemadele.

SVEN PAULUS 

Podcast "Loomade hääl" 

Olen elu kestel õppinud, et inimene on oma keskkonnast lahutamatu, sestap on igaühel õigus, vabadus ning ka vastutus hoolida ümbruskonnast. Oma vanaisalt sain lapsena loodushuvi, mille olen hiljem vorminud ajakirjanduslikeks teosteks erinevates meediakanalites. Keskkonna- ja teadusteemasid olen kajastanud enam kui tosin aastat ning lisaks osalenud aktiivselt mitmetes uuendusliku maailmavaatega vabaühendustes. Usun, et hoolikalt sihitud sõnum jõuab kohale ning kogukondlik koostöö viib eduelamusteni. Loomuses tegelen kommunikatsiooniga.  

JULIA KAAS 

 

Olen alati olnud suur looduse- ja loomasõber. Ühel hetkel hakkasin end rohkem harima eetilisema, tervislikuma ja keskkonnateadlikuma eluviisi osas. Avastasin enda jaoks veganluse, mis on olnud üks positiivsemaid muutusi minu elus. Tundsin aga, et soovin loomade aitamiseks rohkem ära teha. 2018. aasta maikuus otsustasin liituda Loomusega. Seni olen tegelenud Lihavaba Laupäeva, Taimsete Valikute programmi ning Loomuse tegevuse tutvustamise ja veganluse propageerimisega erinevatel üritustel.

MAIA-LIISA MÜRKEL 

 

Hariduselt olen jurist. Loomakaitsega olen seotud olnud alates 2013. aastast, mil astusin Eesti Loomakaitse Seltsi liikmeks. Loomade kaitse ja õigused kõnetavad mind väga tugevalt. Inimesed kipuvad unustama, et nad ei ela siin planeedil sugugi üksi. Marginaliseerunud on suhe loodusega ning keskendutakse isiklikele naudingutele mõtlemata, kas ja kui palju kannatusi, hävingut või kaost see endaga kaasa toob. Õnneks tundub tasapisi pead tõstvat ka teadmine, et seosed kogu elusa vahel, suhtumine ümbritsevasse ning väärikas kooseksisteerimine on väärtus, mille poole püüelda.

KATHARINA GREPP 

 

Olen mandalakunstnik ja illustraator. Tegutsen ka nime all Roheline Villa. Üheks läbivaks teemaks minu joonistustes on veganlus ja loomaõiguslus. Loomusesse kuulun alates asutamisest 2014. aastal, enne seda olin Loomuse eelkäija Kuulikodu liige. Sinna omakorda sattusin tänu ühele imelikule lagunevale majale, kus ma kohtusin ühe tähtsa inimesega. Praegu tegutsen Loomuses assistendina, hallates mitmesuguseid jooksvaid praktilisi küsimusi. Kirgliku kohvikumängijana kuulun ka Loomuse “küpsetusosakonda” ja olen läbi selle aidanud tutvustada vegantoitu erinevatele rahvamassidele.

KARIN BACHMANN 

 

Olen maastikuarhitekt firmas OÜ Kino. Lisaks väliruumile, millega tegelen südamest ka väljaspool tööaega, on mu teine elukutse loomakaitse. Elu kutse igas tähenduses – esiteks püüan järgida põhimõtet elada selliselt, et oma tegevusega, eriti igapäevarutiinidega, võimalikult vähestele olenditele kannatusi-tülitamist-ebaloomulikkust-surma põhjustada. Teises tähenduses on igal inimesel vajadus anda tagasi selle hea eest, mis endale on osaks saanud. Loomaeetikast olen mõelnud seni kuni ennast mäletan, kuigi sellele siis nime ei osanud anda. Praegune tegevus on kaasasündinud südamesunni loomulik jätk, mis avaldub ennekõike laiematel teemadel kirjutistes, kaasalöömises kodutute loomade ees kõnelemisel ning reaalsetes tegevustes.

LEA SOORSK 

Kalade heaolu projekti juht 

Elu on kõik, mis meil on. Kõigil meil, olenemata rahvuslikust, soolisest, rassilisest, sotsiaalsest ja samamoodi ka liigilisest kuuluvusest. Usun, et enamik inimesi on võimelised tundma sidet teiste olendite ja loodusega – eesmärk on selle empaatia haaret laiendada, milleks parimaid viise on põhjendatud ja argumenteeritud teavitustöö mitteinimeste reaalsusest inimeste maailmas. Olen õppinud Eesti Humanitaarinstituudis Kultuuriteadust, seepärast huvitab mind eelkõige laialt levinud, esmapilgul ratsionaalse heakskiidu demüstifitseerimine, mis teeb võimalikuks loomade väärkohtlemise ühiskondlikul skaalal. Loomuses tegutsen peamiselt tekstide tõlkimisega.

MATTIAS TUROVSKI 

 

Olen freelancer, tegelenud looduseetikaga juba bakalaureuseõppest alates, mil 2011. aastal kaitsesin lõputööd teemal “Iseväärtuse süvaökoloogilised põhjendused keskkonnaeetikas” ning 2014. aastal magistritööd “Empaatia roll holistiliste maailmavaadete kujunemisel keskkonnaeetikas.” Olles pärit perest, kus loomad ja loodus on alati olnud tähtsal kohal, on looma- ning keskkonnaõigust puudutavad teemad mulle alati südamelähedased olnud. Lemmiktemaatika on holism – teooria, mille kohaselt loodusesse ning selle väärtusesse saab suhtuda ainult kui tervikusse. Lisaks olen juba kümmekond aastat olnud oma isa Aleksei ametlik manager. Loomusega tegin tutvust 2014. aastal, kui esinesin loomaõiguste konverentsil. Liikmeks astusin mõned kuud hiljem. See oli otsus, mis mulle iga päevaga aina rohkem meeldima on hakanud!

LAURA VILBIKS 

 

Olen loomaõiguslusega seotud alates 2014. aastast, mil hakkasin vabatahtlikuks Loomade Nimel liikumises. Tegelen ka aktiivselt feministlike ja seksuaalvähemuste õiguste teemadega. Leian, et inimestest hoolimine käib käsikäes teistest olenditest hoolimisega, ning ka loomadel on võõrandamatu õigus täisväärtuslikule elule. Muuhulgas huvitavad mind arengud poliitikas ja kultuurimaastikul ning tegelen kunsti ja kirjutamisega.

KADRI TAPERSON 

 

Olen loomakaitsja. Ehkki olen õppinud erinevaid asju ja teinud igasuguseid töid, kirjutanud, korraldanud, õpetanud, juhtinud, pean tänast tegevust neist kõige olulisemaks ja ka kõige suuremaks väljakutseks. Asutasin 2006-l aastal MTÜ Kuulikodu, millest kasvas välja loomade eestkoste organisatsioon Loomus. Elan Hiiumaal metsatukas igivanas majas koos loomadega, kellel kusagil mujal elada ei ole. Pean lugu loomulikust elulaadist, mis teeb nii loomadele kui loodusele võimalikult vähe liiga.

IREENE VIKTOR 

 

Kuigi olen taimetoitlane olnud juba pikemat aega, siis loomaõiguslusega olen aktiivsemalt hakanud tegelema viimasel paaril aastal. Arvan, et loomade ärakasutamine inimeste tarbeks ei ole tänases lääne ühiskonnas vajalik ega ka moraalselt põhjendatud. Humanitaarteadusliku tausta tõttu pakuvad mulle huvi loomakaitse ja –õigusluse ajalugu, erinevad teoreetilised lähenemised ning loomaõigusluse ja taimetoitlusega seotud mõisted, mida olen lahanud ka nt blogipostitustes leheküljel vegan.ee. Olen MTÜ Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige.

KADRI AAVIK 

Loomaõiguste konverentsi korraldaja 

Olen erialalt sotsioloog. Annan loenguid Tallinna Ülikoolis. Suur osa minu uurimistööst keskendub loomaõiguslikele ja veganlusega seotud teemadele. Lisaks sellele olen juba pikalt aktiivselt tegutsenud Eesti kodanikuühiskonnas, soolise võrdõiguslikkuse ja laiemalt sotsiaalse õigluse teemadel ja viimastel aastatel üha enam veganluse ja loomaõigusluse valdkonnas. Olen MTÜ Ethical Links ja MTÜ Eesti Vegan Selts juhatuse liige. Alates 2006. aastast pean blogi nimega veganmaailm.com. Loomusega liitusin 2014. aasta kevadel. Minu jaoks on igapäevaelus ja akadeemilises uurimistöös oluline järgida sotsiaalse õigluse ning loomaõigusluse põhimõtteid. Identifitseerin end ökofeministina, leides, et mehhanismid, mille kaudu patriarhaarne ühiskonnakorraldus naisi ning loomi allutab, on sarnased.

MERIT VALDSALU 

 

Olen hariduselt inglise filoloog ja hingelt suur loomasõber. Töötan IT-sektoris lokaliseerimisega, mis ühendab minu infotehnoloogia huvi ning armastuse keelte ja kultuuride vastu. Loomuse tegevuses olen peamiselt osalenud eesti- ja inglisekeelsete tekstide tõlkimisega. Ajapuuduse tõttu ei saa ma ennast väga aktiivseks loomakaitsjaks lugeda, kuid mind juhib Hando Runneli luulerida “Muuda ennast, muutub maailm”. Ma usun, et see deviis ongi võti ideaalsesse maailma, kus inimesed ja loomad eksisteerivad võrdsetena.

FLORIAN BIESINGER 

 

Olen saanud majandusalase hariduse, kuid viimastel aastatel on mu elus olnud väga olulisel kohal enese harimine loomaõigusluse ja taimetoitluse olulisemates teemades. Olen veganlust tutvustava infoportaali vegan.ee üks loojatest ning sealsete toitumisteemade tekstide autor. Leian, et veganlus on lihtsaim ning efektiivseim vastus loomade kasutamise ja kohtlemisega seotud probleemidele.

KATRIN VELS 

 

Olen keskkonnajurist. Igapäevaselt töötan Norra loomakaitseorganisatsioonis NOAH – for dyrsrettigheter (NOAH – loomade õiguste eest). Loomakaitses olen tegutsenud vabatahtlikuna üle 15 aasta, sealhulgas Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuses seltsi algusaastatel. Läbi aastate on minu erilises fookuses olnud merekeskkond ja selle õiguslik kaitse. Viimasel ajal paelub mind üha enam küsimus, kuidas kujundada õigussüsteemi ümber nii, et see integreeriks teadusringkondades juba mõnda aega tunnustatud süsteemse maailmavaate kaemusi. Tänane õigussüsteem on eelkõige majanduslike huvide teenistuses ning on vähendanud inimese atomistlikuks õiguste kogumiks ja mehaaniliseks tarbijaks. See mitmeti iganenud arusaam on suureks takistuseks hoolivama ja hoidva suhtumise kujunemisele nii loomadesse kui ka loodusesse laiemalt. Hetkel elan koos elukaaslase ja väikese tütrega Oslos.

OLAVI ANTONS 

 

Ema rääkis mulle, et kas teine või kolmas sõna, mis mu suust tuli oli – kiiss. Kassid – nii omad kui võõrad – on saatnud mind kogu elu ja ning on olnud mulle suurepärasteks õpetajateks. Loomust ja üleüldse loomakaitselist liikumist on minu arvates vaja peamiselt kahel põhjusel. Esiteks toimub liigagi palju sellist, kus loomad on hädas ja abi vajab organiseerimist ja koordineerimist. See on kõige tähtsam. Ja teiseks töö ja tegevus, mida tehakse näoga ühiskonna poole. Kuniks loomapiinajale samaga vastamine pole kahjuks seadusega lubatud, tuleb saavutada selline ühiskondlik foon, mis närused hinged paariaks muutumise hirmus peatab. Sest argpüksi kammitseb ainult hirm.

HELEN ROOSIMÄGI 

 

Olen hariduselt jurist ja aastaid tegelenud loomakaitse valdkonna edendamisega. Aastatel 2002 – 2008 olin Eesti Loomakaitse Seltsi (ELS) juhatuse liige ning aastatel 2009 – 2013 Euroopa loomakaitse lobiorganisatsiooni Eurogroup for Animals juhatuse liige. Viimasel ajal keskendun eelkõige hobuste heaolu teemadele, sh osalen ka Eurogroup for Animals organisatsiooni vastavas töörühmas.

IRINA SOLOŠENKO 

 

Loomaõigusluse ja veganluse teemad huvitavad mind aastast 2007. Olen venekeelse lehekülje veganboom.ee autor. Olen Eesti Vegan Seltsi liige asutamise aastast 2012. Olen Loomuse ametlik liige alates 2017, kuid enne olin aastaid mitteametlik toetaja ja vabatahtlik nii Loomuses kui ka teistes loomakaitse organisatsioonides. Mulle pakuvad huvi paljud eluvaldkonnad, aga eriti inimeste ja loomade heaolu, puhas keskkond ja hooliv suhtumine loodusesse. Minu põhitähelepanu on suunatud tegevustele, mis on seotud loomade õiguste kaitse ja veganlusega, kuna vaieldamatult on loomad kui erinevate tööstuste tooraine või meelelahutusobjektid, meie ühiskonnas kõige õigusetumas ja kahetsusväärsemas olukorras.

ANNE NÕLVAK 

 

Suur osa mu elust on seotud toiduga. Taimse toidu valmistamine ja läbi selle inimesteni jõudmine on mu enda väike maailmaparandamise viis. Seda nii kaudselt taimset toitu propageerides kui töötades igapäevaselt Oslos vegan kokana. Loomuse liige olen olnud aastast 2015, olles peamiselt tegev Loomuse suurepärases “küpsetusosakonnas”. Minu teiseks kireks on reisimine ja kuna interneti teel veel küpsiseid ja saiakesi saata ei saa, olen sunnitud paljudest tegevustest ka kõrvale jääma. Aga südames olen loomuslane ja teen igapäevaselt mis suudan, et Eestis täistaimse toitumise propageerimist ja loomakaitseliikumist toetada.

THERESE-LIISE AASMA 

 

Läksin Kuulikodusse aastal 2012 metsa kadunud kassi otsima ja leidsin eest maja täis loomaõiguslasi ja maitsvat vegan toitu. Paar aastat hiljem tundus loomulikuna astuda Loomuse liikmeks. Kuigi ma end aktiivseks loomakaitsjaks pidada ei saa, püüdlen kannatustevaba maailma poole läbi taimede. Kirjutan vägivallatust taimekasvatusest, kus puudub vajadus loomade ekspluateerimiseks blogis Metsik Aed.

REIGO REINMETS 

 

Olen hariduselt tarkvara arendaja ja tegelenud sellega üle 15a. Enda tähtsaimaks rolliks siin elus pean isarolli. Soovin, et meie lapsed saaksid elada paremas maailmas kui see, mis meil praegu on. See soov saigi peamiseks tõukeks Loomusega liitumisel. Loomult olen küll ettevõtlik kapitalist, aga ei arva, et seda peaks üle laipade tegema. Olen veendumusel, et ühelegi tundlikule olendile ei tohiks vastu nende tahtmist põhjustada kannatusi.