ANU TENSING 

Juhatuse liige, programmi- ja projektijuht 

Loomus jäi mulle kõigepealt silma tänu Veganmessile (tollal Taimetoidumess), kuhu läksin aastal 2018 ka vabatahtlikuks. Mõne kuu möödudes alustasin Loomuses projektijuhtimise praktikat, peale seda asusin päriselt tööle ja siin ma olen juba mitmendat aastat. Loomuse rahvas võlus mind koheselt oma pühendumuse ja suurepärase meeskonnatööoskusega, mistõttu on mul väga hea meel olla osake Loomusest. Omandanud olen magistrikraadi matemaatilises statistikas, kutse projektijuhtimises ning praegu jätkan õpinguid organisatsioonikäitumise erialal. Loomuses tegelen erinevate programmide ja projektidega, alates taimse piima väljakutsest kuni zoofiilia keelustamine. Igapäevaselt kirjutan palju aruandeid, täidan palju tabeleid ja teen muud toredat.

SIRLI SPELMAN 

Juhatuse liige 

Olen õppinud sotsioloogiat nii Tallinna kui Tartu Ülikoolis, ent igapäevaselt töötan tehnoloogiasektoris ja tegelen inimeste heaolu puudutavate teemadega. Vabal ajal, mida viimasel ajal on üha vähemaks jäänud, tegelen vabatahtliku tööga erinevates organisatsioonides. Olen olnud vabatahtlik mh Arvamusfestivali ja Disainiöö meeskonnas ning hetkel tegelen Latitude59 vabatahtliku tiimi kokkupanekuga. Olen ennast alati pidanud loomasõbraks, kuid teadlikum kokkupuude loomade heaolu temaatikaga toimus 2018nda aasta Taimetoidumessil, kus osalesin sõbranna kutsel vabatahtlikuna. Sealt hakkas mu mõte hargnema ning 2019 aasta oktoobris liitusin Loomuse meeskonnaga. Loomuses olen ennast sidunud Fur Free Retaileri projektiga ning aitan nõu-jõuga kaasa ka Loomuse vabatahtlikke puudutavatele teemadele.

MAAJA MÄLL 

Infokoordinaator 

Olen loomakaitsega tegelenud alates aastast 2004, mil astusin Eesti Loomakaitse Seltsi liikmeks. Samal aastal asusin juhtima ELSi Tartu osakonda. Olen aastate jooksul osalenud mitmetes loomakaitseprojektides ja töötanud ligi kuus aastat hädajuhtumite juhina. Loomusega liitusin 2017. aasta sügisel. Püüan elada võimalikult loomasõbralikult. Oma elu jagan terase kääbuspuudli ja kolme kassiga.

Farištamo Eller 

Kommunikatsioonijuht 

Loomust olen fännanud aastaid ja mul on suur rõõm anda oma panus loomade heaks. Isegi kui tundub, et enam pole võimalik mitte midagi teha, on loomade kannatusi võimalik vähendada kuni viimase hetkeni välja. Samuti on ilmselt lõputult võimalik rääkida täistaimse toidu olulisusest, sest müütide murdmine võtabki aega.
Olen vabaimprovisatsiooni õppejõud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, kirjutasin klaveripalad Eesti 100 raames, olen töötanud ka kultuurikorraldajana ja korraldanud linnaruumisarja Maailm. Muusika. Meie Kehras. Hetkel töötan Let’s Do It World peakorteris, olen Päästame Eesti Metsad MTÜ juhatuse liige, teen Keskkonnaraadiot ning aegajalt tegutsen Eesti Looduse Fondi vabatahtliku talgujuhina. Mõttes on luua ettevõte 7Rs – Innovative Greening Concultancy pakkumaks ettevõtetele abi roheliste ja kestlike majanduslikult kasumlike lahendustega väljatulemisel. Sest kes meist ikka tahaks rohepesu teha, kas pole.

Saara Mildeberg 

Loomaõiguste konverentsi Animal Futures projektijuht  

Olen õppinud fotograafiat Eesti Kunstiakadeemias ja etnoloogiat Tartu Ülikoolis ning töötanud aastaid vabakutselise fotograafi, tõlgi ja kultuurikorraldajana. Hetkel jätkan õpinguid ja töötan nooremteadurina Tallinna Ülikoolis, kus minu erialaks on kultuuride uuringud. Loomuse liige olen aastast 2018, sest kuigi olen muidu pigem omaette tegutseja, on veganlust toetavaid argumente liiga palju, et neid üksi kõigile ette lugeda jaksaks: keskkonnahoid, eetika, tervis, põnevad maitsed ja loomasõbralikud leiutised… Lisaks kõigile loomaõigusluse ratsionaalsetele aspektidele olen üles kasvanud peres, kus elab alati vähemalt kaks neljajalgset sõpra. Nad tajuvad küll maailma meist teistmoodi, aga lastes neil omasoodu olla, vaadeldes neid sekkumata kõrvalt, kaob kahtlus, et neilgi on oma tegemised, tahtmised ja tunded.

Ühest küljest puudub meil teiste loomade mõistmiseks liikideülene keel ja inimesed kipuvad tihti liiga kiirelt oma omadusi ka teistele loomadele omistama, teisalt on meie empaatia väga valikuline. Enim pakuvadki mulle põnevust kriitilistest loomauuringutest tõukuvad arutelud ja loomade ekspluateerimist õigustavate müütide murdmine ning seetõttu olen Loomuses oma südameasjaks võtnud loomaõiguste konverentsi korraldamise.

Sanne Org 

Veganlus, keskkond 

Peale surma kavatsen käia mitte-veganeid kummitamas. Sanne juhib ka Loomuses projekti „Kahvliga kliimamuutuste vastu!“

SVEN PAULUS 

 

Olen elu kestel õppinud, et inimene on oma keskkonnast lahutamatu, sestap on igaühel õigus, vabadus ning ka vastutus hoolida ümbruskonnast. Oma vanaisalt sain lapsena loodushuvi, mille olen hiljem vorminud ajakirjanduslikeks teosteks erinevates meediakanalites. Keskkonna- ja teadusteemasid olen kajastanud enam kui tosin aastat ning lisaks osalenud aktiivselt mitmetes uuendusliku maailmavaatega vabaühendustes. Usun, et hoolikalt sihitud sõnum jõuab kohale ning kogukondlik koostöö viib eduelamusteni.

ANNALIISA POST 

 

Jõudsin taimetoidumaailma juba põhikoolis, ent loomaõiguslus saabus minu ellu alles ülikoolis õppides. Loomadega seotud küsimustes proovin panna end loomade kingadesse. Kuidas tunneksin mina, kui peaksin elama pisikeses puuris? Kui minusse suhtutaks kui pelgalt muna- või piimamasinasse? Kui oleksin koos kaaslastega teel tapamaja poole? Taolised küsimused aitavad mõista, milline on maailm loomade vaatepunktist vaadatuna ning millisena näib neile inimeste käitumine. Usun, et igal loomal on õigus elule ning inimene ei tohiks seda õigust rikkuda.

Grete Millner 

 

Olen kogenud vegankokk ja pikaaegne loomaõiguslane loomakaitseorganisatsioonist Loomus ning Loomusega liitunud liikumises Loomade Nimel. Loomuses tegelen erinevate veganlusega seotud teemadega, nt vegankoolitused nii vabatahtlikele kui ka teistele huvilistele, ning olen ka aktiivne LILU ehk loomasõbraliku ilu töörühma liige, kus tegelen intervjuude ja live’dega julgustamaks inimesi valima loomasõbralikke ilutooteid. Lisaks loomakaitsele meeldib mulle mõtiskleda ka inimõigustest ning säästlikust eluviisist ning töötan ka Taimetoidumessi korraldustiimis vabatahtlike koordinaatorina.

Kristina Helery Hiiu 

LILU - Loomasõbraliku ilu sotsiaalmeediahaldur 

Väljaspool Loomust olen õpetaja, hobikorras koogimeister ja harrastussportlane. Kodustes tingimustes ülistame elukaaslasega ka ühte suurt kassi poissi nimega Frodo. Loomad on mind saatnud juba eluaeg. Miks ma olen just pühendunud loomade abistamisele? Kurva saatusega loom ei saa kõndida varjupaika, minna tööle ega otsida kodu, tugeva tahtega saab ta ainult võidelda olemasolevate tingimustega ja kahjuks ei saa paljud isegi seda. Loomusesse sattusingi just sellepärast, et otsustasin võtta eest silmaklapid, sest loomade kurva elusaatuse pimestamine ei tee neid olematuks. Loomuses olen kahes töögrupis, Taimsed Valikud ja Loomasõbralik Ilu. Taimsetes Valikutes figureerin nii palju, kui saan Pärnus toitlustus kohtadega abiks olla. Loomasõbraliku ilu töögrupis on minu põhiline roll Instagrami haldamine.

Eleonore Susi 

Veganlus ja loomasõbralik ilu 

Loodusteemad on mul alati sügavalt hinges olnud. Loomad on alati olnud minu elus tugisambaks ja mõjunud väga inspireerivalt. Olen hariduselt bioloog ning pidanud alati enda hingeasjaks aidata neid, kes ennast ise aidata ei saa. Loomuses kuulun LILU ehk loomasõbraliku ilu töörühma, et tuua avalikkuse ette ilumaailma mitte nii ilus külg ning julgustada inimesi otsima alternatiivne. Samuti tegutsen Taimsete Valikute ridades.

Anny Drobet 

Vibujaht 

Olen vegan ja vegan aktivist, Loomade vabadus on minu number 1 eesmärk. Olen hariduselt sisearhitekt. Töötan spordirõivaste disainerina ja õpin keskkonnakaitset. Loomuses algatasin 2020. aastal suurulukite vibujahi legaliseerimise vastase petitsiooni ning loodan jahi teemadel ka jätkata.

 

Tea Tüür 

Loomasõbralik ilu (LILU) 

Minu põhitööks on eri organisatsioonide (rahvusvahelised ärid, MTÜ-d, ÜRO agentuurid) konsulteerimine innovatsiooni teemal – kuidas kasutada uusimaid tehnoloogilisi võimalusi loomaks lahendusi, mis muudaksid elu paremaks nii inimestele, loomadele kui kogu planeedile (ja ka väljaspool Maad). Kuigi veganlusega tutvumine algas minu jaoks kaastundest loomade vastu, siis nüüdseks olen mõistnud selle olulisust meie tuleviku tagamiseks ning väärtust ärilises mõttes. Minu eesmärk loomakaitses on tutvustada alternatiive loomkatsetele ja loomsetele koostisosadele nii tarbijatele kui ka kodumaistele ettevõtetele.

HARDI HEINVERE 

Taimsed Valikud 

Mõned aastad tagasi, pärast “Cowspiracy” dokumentaali vaatamist, käis mul klikk ära ning otsustasin veganiks hakata. Kogu see ebaõiglus loomade vastu, mille tunnistamise eest ma alati peitu pugenud olin, jõudis mulle pauhti kohale. Tundsin, et pean andma oma panuse maailma muutmisesse ja nii jõudsin esmalt tänavaaktivismini ning hiljem Loomuseni.

Hetkel panustan Taimsete Valikute blogis lustakate toiduteemaliste artiklite kirjutamisega. Tuleb kasuks, et tunnen Tartu taimetoidumaastikku nagu oma kümmet sõrme (töötan toidukullerina ja olen üks neist hulludest, kes isegi -25 kraadiga sulle rattaga toitu koju veab). Selle paindliku töö kõrvalt jääb mul õnneks aega ka erinevateks hobideks, millest üks on graafiline disain. Ka selles vallas olen Loomusel alati olemas. Luban, et kui sa kunagi mõnda mu toiduartiklit lugema juhtud, on see ägedate ja läbimõeldud visuaalidega ülekuhjatud!

Lene Otenurm 

Taimsed Valikud 

Minu kirg on kokkamine ning tänu sellele olin juba mitu aastat liikunud taimse toitumise poole. Kõige rohkem inspireerisid mind minu tuttavatest veganid. Ühel päeval võtsin julguse kokku ja vaatasin ära dokumentaali “Dominion”. Pärast seda ei suutnud leida enam ühtegi vabandust, miks mitte olla vegan. Kui olin aru saanud, mis maailmas tegelikult toimub, teadsin, et pean andma endast kõik, et loomi aidata. Seetõttu otsisingi, kuidas hakata vabatahtlikuks, ning leidsin Loomuse. Tunnen, et saan aidata inimestel veganluse poole liikuda, luues maitsvaid retsepte ning rääkides vegan filosoofiast. Tahan aidata inimesi loovalt kokkama, et nad keskenduksid kõigele, mida nad saavad süüa veganina, mitte millest peavad loobuma.

Kristiin Kivaste 

 

Loomade heaolu oli mulle tähtis juba põhikoolis. Sel ajal hakkasin palju mõtlema kui palju on meie ühiskonnas valdkondi, kus loomi enda tarbeks ära kasutatakse. Need mõtted ei tahtnud mu peast üldse lahkuda vaid hakkasin üha enam aru saama, kui palju loomadest hoolin. Otsustasin juba väga noorelt, et ei soovi, et keegi minu heaolu nimel kannataks. Nüüd 7 aastat hiljem ei ole mu arvamus muutunud vaid arenenud. Seepärast ühinesin Loomusega ja olen leidnud endale kamba lahedaid ja inspireerivaid inimesi, kellega minu maailmavaated ühilduvad. Minu unistus on, et inimeste hetke suhtumine loomadesse paraneks oluliselt.

KADRI TAPERSON 

 

Olen loomakaitsja. Ehkki olen õppinud erinevaid asju ja teinud igasuguseid töid, kirjutanud, korraldanud, õpetanud, juhtinud, pean tänast tegevust neist kõige olulisemaks ja ka kõige suuremaks väljakutseks. Asutasin 2006-l aastal MTÜ Kuulikodu, millest kasvas välja loomade eestkoste organisatsioon Loomus. Elan Hiiumaal metsatukas igivanas majas koos loomadega, kellel kusagil mujal elada ei ole. Pean lugu loomulikust elulaadist, mis teeb nii loomadele kui loodusele võimalikult vähe liiga.

ANITA JÜRSON 

 

Loomaõiguslus hakkas mind lähemalt huvitama 2008. aastal. Liitusin siis liikumisega Loomade Nimel ja aastate jooksul täitsin seal väga erinevaid funktsioone: korraldasin üritusi, vedasin eest kampaaniaid ja esindasin liikumist meedias. Loomuse liige olen olnud aastast 2010, kui ühing tegutses veel Hiiumaa loomakaitsekeskusena nime all MTÜ Kuulikodu. Pärast Loomade Nimel ja Loomuse ühinemist 2017. aasta lõpus tegutsen aktiivselt Loomuses. Olen Tartu Ülikooli Pärnu Kolledžis õppinud projektijuhtimist ja ettevõtlust ning mitmeid aastaid jaekaubanduses töötanud. Minu suurim huvi on Eestis eetilise ja loomade huvidega arvestava ettevõtlusmaastiku kujundamine. Loomuses töötan välja ja viin ellu ettevõtjatele suunatud koostööprogramme.

KADRI AAVIK 

Loomaõiguste konverents 

Olen erialalt sotsioloog. Annan loenguid Tallinna Ülikoolis. Suur osa minu uurimistööst keskendub loomaõiguslikele ja veganlusega seotud teemadele. Lisaks sellele olen juba pikalt aktiivselt tegutsenud Eesti kodanikuühiskonnas, soolise võrdõiguslikkuse ja laiemalt sotsiaalse õigluse teemadel ja viimastel aastatel üha enam veganluse ja loomaõigusluse valdkonnas. Olen MTÜ Ethical Links ja MTÜ Eesti Vegan Selts juhatuse liige. Alates 2006. aastast pean blogi nimega veganmaailm.com. Loomusega liitusin 2014. aasta kevadel. Minu jaoks on igapäevaelus ja akadeemilises uurimistöös oluline järgida sotsiaalse õigluse ning loomaõigusluse põhimõtteid. Identifitseerin end ökofeministina, leides, et mehhanismid, mille kaudu patriarhaarne ühiskonnakorraldus naisi ning loomi allutab, on sarnased.

MARTIN GARBUZ 

 

Olen loomaõiguslikus liikumises kaasa löönud üle 10 aasta ja arvan, et loomade kannatuste vähendamine on inimkonna jaoks üks tänapäeva suurimaid väljakutseid. Samas on selles valdkonnas võimalik saavutada suhteliselt kiiresti reaalseid positiivseid muutusi. Seetõttu on igaühe panus väga oluline. Usunet tulevikus vaatavad inimesed hämmelduse ja mõistmatusega tagasi sellele, kuidas tänapäeval loomi väärkoheldi. Loomuses tegelen loomade heaolu küsimustega, organisatsiooni arendamise teemadega ning esindan meid venekeelses meedias.

ANNIKA LEPP 

 

Minu erialaks on meedia ja kommunikatsioon. Olen õppinud Concordia Rahvusvahelises Ülikoolis elektroonilist meediat ja Helsingi Ülikooli magistrantuuris rahvusvahelist kommunikatsiooni. Selles sfääris olen töötanud ligi 15 aastat, olles juhtinud meediaseire ja -analüüsi ettevõtet ning konsulteerides erinevate valdkondade organisatsioone nii avalike suhete kui ka turunduse alal. 2011. aastal algatasin Eesti Loomakaitse Seltsi abiga Taimetoidumessi, mille üks eestvedajatest olen siiani. 2012.- 2014. aastal olin Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuse liige. 2014. aasta maikuus kaasasutasin MTÜ Loomuse, kus tegutsesin kommunikatsioonijuhi ja Fur Free Retailer programmi juhtimisega aasta 2020 suveni. Katsun minuga planeeti jagavatele olenditele tekitada nii vähe kannatusi kui võimalik. Minu jaoks ei ole looma heaolu ja tema õiguste tagamine “KAS”-, vaid “KUIDAS”-tüüpi küsimus.

REGLY JOHANSON 

 

Nii kaua, kui ma mäletan, olen alati olnud loomade suhtes kaitsval positsioonil. Vanaema armastas rääkida, kuidas ma ükskord metsas ei lubanud tal kõndida, sest sipelgaid oli terve metsaalune täis. 2000. alguses alustasin Eesti Loomakaitse Seltsi ridades vabatahtlikuna ning sealt edasi suundusin liikumisse Loomade Nimel, kes liitus Loomusega 2018. aasta lõpus. Loomakaitsetööst vabal ajal töötan Vegan Restoranis V ja olen Taimetoidumessi projektijuht.

Kertu Ausing 

 

Veganluseni jõudsin ma 2016. aastal üsna üle öö. Kui esialgu viisid mind selleni pigem tervisega seotud kaalutlused, siis üsna pea tuli taipamine veganluse sügavamast sisust ning eetilisest poolest. Praeguseks hetkeks olen arvamusel, et inimene ei saa rääkida eetikast või pidada end empaatiliseks olendiks, kui ta samal ajal teisi liike julmalt ära kasutab ja väärkohtleb. 2020. aasta alguses otsustasin Loomuse vabatahtlike tiimiga liituda just selleks, et oma pisikese panusega aidata kaitsta kaitsetuid loomi, kes kannatavad ühiskonnas oma aja ammu ära elanud vääruskumuse pärast, justkui oleks loomade ekspluateerimine inimese poolt tänasel päeval kuidagi õigustatud. Tööalane minevik on mul olnud üsna vaheldusrikas, kuid kõige pikemalt olen toimetanud hotellinduses ning iluvaldkonnas. Mida aasta edasi, seda rohkem otsin aga päris iseennast ning selliseid tegemisi, kus ma end ja oma väärtusi ka kõige ehedamalt väljendada saan.

LEA SOORSK 

 

Elu on kõik, mis meil on. Kõigil meil, olenemata rahvuslikust, soolisest, rassilisest, sotsiaalsest ja samamoodi ka liigilisest kuuluvusest. Usun, et enamik inimesi on võimelised tundma sidet teiste olendite ja loodusega – eesmärk on selle empaatia haaret laiendada, milleks parimaid viise on põhjendatud ja argumenteeritud teavitustöö mitteinimeste reaalsusest inimeste maailmas. Olen õppinud Eesti Humanitaarinstituudis Kultuuriteadust, seepärast huvitab mind eelkõige laialt levinud, esmapilgul ratsionaalse heakskiidu demüstifitseerimine, mis teeb võimalikuks loomade väärkohtlemise ühiskondlikul skaalal. Loomuses tegutsen peamiselt tekstide tõlkimisega.

KATHARINA GREPP 

 

Olen mandalakunstnik ja illustraator. Tegutsen ka nime all Roheline Villa. Üheks läbivaks teemaks minu joonistustes on veganlus ja loomaõiguslus. Loomusesse kuulun alates asutamisest 2014. aastal, enne seda olin Loomuse eelkäija Kuulikodu liige. Sinna omakorda sattusin tänu ühele imelikule lagunevale majale, kus ma kohtusin ühe tähtsa inimesega. Praegu tegutsen Loomuses assistendina, hallates mitmesuguseid jooksvaid praktilisi küsimusi. Kirgliku kohvikumängijana kuulun ka Loomuse “küpsetusosakonda” ja olen läbi selle aidanud tutvustada vegantoitu erinevatele rahvamassidele.

MATTIAS TUROVSKI 

 

Olen freelancer, tegelenud looduseetikaga juba bakalaureuseõppest alates, mil 2011. aastal kaitsesin lõputööd teemal “Iseväärtuse süvaökoloogilised põhjendused keskkonnaeetikas” ning 2014. aastal magistritööd “Empaatia roll holistiliste maailmavaadete kujunemisel keskkonnaeetikas.” Olles pärit perest, kus loomad ja loodus on alati olnud tähtsal kohal, on looma- ning keskkonnaõigust puudutavad teemad mulle alati südamelähedased olnud. Lemmiktemaatika on holism – teooria, mille kohaselt loodusesse ning selle väärtusesse saab suhtuda ainult kui tervikusse. Lisaks olen juba kümmekond aastat olnud oma isa Aleksei ametlik manager. Loomusega tegin tutvust 2014. aastal, kui esinesin loomaõiguste konverentsil. Liikmeks astusin mõned kuud hiljem. See oli otsus, mis mulle iga päevaga aina rohkem meeldima on hakanud!

KATRIN VELS 

 

Olen keskkonnajurist. Igapäevaselt töötan Norra loomakaitseorganisatsioonis NOAH – for dyrsrettigheter (NOAH – loomade õiguste eest). Loomakaitses olen tegutsenud vabatahtlikuna üle 15 aasta, sealhulgas Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuses seltsi algusaastatel. Läbi aastate on minu erilises fookuses olnud merekeskkond ja selle õiguslik kaitse. Viimasel ajal paelub mind üha enam küsimus, kuidas kujundada õigussüsteemi ümber nii, et see integreeriks teadusringkondades juba mõnda aega tunnustatud süsteemse maailmavaate kaemusi. Tänane õigussüsteem on eelkõige majanduslike huvide teenistuses ning on vähendanud inimese atomistlikuks õiguste kogumiks ja mehaaniliseks tarbijaks. See mitmeti iganenud arusaam on suureks takistuseks hoolivama ja hoidva suhtumise kujunemisele nii loomadesse kui ka loodusesse laiemalt. Hetkel elan koos elukaaslase ja väikese tütrega Oslos.

KARIN BACHMANN 

 

Olen maastikuarhitekt firmas OÜ Kino. Lisaks väliruumile, millega tegelen südamest ka väljaspool tööaega, on mu teine elukutse loomakaitse. Elu kutse igas tähenduses – esiteks püüan järgida põhimõtet elada selliselt, et oma tegevusega, eriti igapäevarutiinidega, võimalikult vähestele olenditele kannatusi-tülitamist-ebaloomulikkust-surma põhjustada. Teises tähenduses on igal inimesel vajadus anda tagasi selle hea eest, mis endale on osaks saanud. Loomaeetikast olen mõelnud seni kuni ennast mäletan, kuigi sellele siis nime ei osanud anda. Praegune tegevus on kaasasündinud südamesunni loomulik jätk, mis avaldub ennekõike laiematel teemadel kirjutistes, kaasalöömises kodutute loomade ees kõnelemisel ning reaalsetes tegevustes.

MERIT VALDSALU 

 

Olen hariduselt inglise filoloog ja hingelt suur loomasõber. Töötan IT-sektoris lokaliseerimisega, mis ühendab minu infotehnoloogia huvi ning armastuse keelte ja kultuuride vastu. Loomuse tegevuses olen peamiselt osalenud eesti- ja inglisekeelsete tekstide tõlkimisega. Ajapuuduse tõttu ei saa ma ennast väga aktiivseks loomakaitsjaks lugeda, kuid mind juhib Hando Runneli luulerida “Muuda ennast, muutub maailm”. Ma usun, et see deviis ongi võti ideaalsesse maailma, kus inimesed ja loomad eksisteerivad võrdsetena.

IREENE VIKTOR 

 

Kuigi olen taimetoitlane olnud juba pikemat aega, siis loomaõiguslusega olen aktiivsemalt hakanud tegelema viimasel paaril aastal. Arvan, et loomade ärakasutamine inimeste tarbeks ei ole tänases lääne ühiskonnas vajalik ega ka moraalselt põhjendatud. Humanitaarteadusliku tausta tõttu pakuvad mulle huvi loomakaitse ja –õigusluse ajalugu, erinevad teoreetilised lähenemised ning loomaõigusluse ja taimetoitlusega seotud mõisted, mida olen lahanud ka nt blogipostitustes leheküljel vegan.ee. Olen MTÜ Eesti Vegan Seltsi juhatuse liige.

FLORIAN BIESINGER 

 

Olen saanud majandusalase hariduse, kuid viimastel aastatel on mu elus olnud väga olulisel kohal enese harimine loomaõigusluse ja taimetoitluse olulisemates teemades. Olen veganlust tutvustava infoportaali vegan.ee üks loojatest ning sealsete toitumisteemade tekstide autor. Leian, et veganlus on lihtsaim ning efektiivseim vastus loomade kasutamise ja kohtlemisega seotud probleemidele.

OLAVI ANTONS 

 

Ema rääkis mulle, et kas teine või kolmas sõna, mis mu suust tuli oli – kiiss. Kassid – nii omad kui võõrad – on saatnud mind kogu elu ja ning on olnud mulle suurepärasteks õpetajateks. Loomust ja üleüldse loomakaitselist liikumist on minu arvates vaja peamiselt kahel põhjusel. Esiteks toimub liigagi palju sellist, kus loomad on hädas ja abi vajab organiseerimist ja koordineerimist. See on kõige tähtsam. Ja teiseks töö ja tegevus, mida tehakse näoga ühiskonna poole. Kuniks loomapiinajale samaga vastamine pole kahjuks seadusega lubatud, tuleb saavutada selline ühiskondlik foon, mis närused hinged paariaks muutumise hirmus peatab. Sest argpüksi kammitseb ainult hirm.

HELEN ROOSIMÄGI 

 

Olen hariduselt jurist ja aastaid tegelenud loomakaitse valdkonna edendamisega. Aastatel 2002 – 2008 olin Eesti Loomakaitse Seltsi (ELS) juhatuse liige ning aastatel 2009 – 2013 Euroopa loomakaitse lobiorganisatsiooni Eurogroup for Animals juhatuse liige. Viimasel ajal keskendun eelkõige hobuste heaolu teemadele, sh osalen ka Eurogroup for Animals organisatsiooni vastavas töörühmas.

MAIA-LIISA MÜRKEL 

 

Hariduselt olen jurist. Loomakaitsega olen seotud olnud alates 2013. aastast, mil astusin Eesti Loomakaitse Seltsi liikmeks. Loomade kaitse ja õigused kõnetavad mind väga tugevalt. Inimesed kipuvad unustama, et nad ei ela siin planeedil sugugi üksi. Marginaliseerunud on suhe loodusega ning keskendutakse isiklikele naudingutele mõtlemata, kas ja kui palju kannatusi, hävingut või kaost see endaga kaasa toob. Õnneks tundub tasapisi pead tõstvat ka teadmine, et seosed kogu elusa vahel, suhtumine ümbritsevasse ning väärikas kooseksisteerimine on väärtus, mille poole püüelda.

IRINA SOLOŠENKO 

 

Loomaõigusluse ja veganluse teemad huvitavad mind aastast 2007. Olen venekeelse lehekülje veganboom.ee autor. Olen Eesti Vegan Seltsi liige asutamise aastast 2012. Olen Loomuse ametlik liige alates 2017, kuid enne olin aastaid mitteametlik toetaja ja vabatahtlik nii Loomuses kui ka teistes loomakaitse organisatsioonides. Mulle pakuvad huvi paljud eluvaldkonnad, aga eriti inimeste ja loomade heaolu, puhas keskkond ja hooliv suhtumine loodusesse. Minu põhitähelepanu on suunatud tegevustele, mis on seotud loomade õiguste kaitse ja veganlusega, kuna vaieldamatult on loomad kui erinevate tööstuste tooraine või meelelahutusobjektid, meie ühiskonnas kõige õigusetumas ja kahetsusväärsemas olukorras.

THERESE-LIISE AASMA 

 

Läksin Kuulikodusse aastal 2012 metsa kadunud kassi otsima ja leidsin eest maja täis loomaõiguslasi ja maitsvat vegan toitu. Paar aastat hiljem tundus loomulikuna astuda Loomuse liikmeks. Kuigi ma end aktiivseks loomakaitsjaks pidada ei saa, püüdlen kannatustevaba maailma poole läbi taimede. Kirjutan vägivallatust taimekasvatusest, kus puudub vajadus loomade ekspluateerimiseks blogis Metsik Aed.

REIGO REINMETS 

 

Olen hariduselt tarkvara arendaja ja tegelenud sellega üle 15a. Enda tähtsaimaks rolliks siin elus pean isarolli. Soovin, et meie lapsed saaksid elada paremas maailmas kui see, mis meil praegu on. See soov saigi peamiseks tõukeks Loomusega liitumisel. Loomult olen küll ettevõtlik kapitalist, aga ei arva, et seda peaks üle laipade tegema. Olen veendumusel, et ühelegi tundlikule olendile ei tohiks vastu nende tahtmist põhjustada kannatusi.

JULIA KAAS 

 

Olen alati olnud suur looduse- ja loomasõber. Ühel hetkel hakkasin end rohkem harima eetilisema, tervislikuma ja keskkonnateadlikuma eluviisi osas. Avastasin enda jaoks veganluse, mis on olnud üks positiivsemaid muutusi minu elus. Tundsin aga, et soovin loomade aitamiseks rohkem ära teha. 2018. aasta maikuus otsustasin liituda Loomusega. Seni olen tegelenud Lihavaba Laupäeva, Taimsete Valikute programmi ning Loomuse tegevuse tutvustamise ja veganluse propageerimisega erinevatel üritustel.

RANDO LIIVA 

 

Olen kvaliteedijuht tootmisettevõttes. Loomaõiguslus tuli minu ellu ootamatult ja kujunes lühikese aja jooksul väga tähtsaks. Loomade huvidega arvestamine ei vaja tohutute raamatute viisi teadmisi erinevatest valdkondadest, tavapärasest suuremat intelligentsust või esoteerilisi võimeid. Nii nagu me suudame teiste inimeste vajaduste, huvide ja omapäradega suhestuda, tundes mõistvust ja empaatiat, suudame samamoodi suhestuda loomadega. Seda on näidanud viimaste aastate vältel hoogustunud veganliikumine või seadusandluse muudatused nagu nt metsloomade kasutamise keeld tsirkustes. Eesti loomakaitsjad ja -õiguslased on teinud ära suure töö. Mul on hea meel töötada koos inimestega, kes nähes ebaõiglust ei istu käed rüpes, vaid astuvad reaalseid samme selle likvideerimiseks!