Juba 15 Eesti moeloojat ja ettevõtet on liitunud populaarse karusnahavaba programmiga

MTÜ Loomus veab Eestis rahvusvahelist programmi, milles osalevad disainerid, moemajad, rõivaketid ja kauplused ei tooda ega müü ehtsast karusnahast tooteid. Aastaga on programmiga liitunud 15 Eesti ettevõtet, kes on ühinenud selliste tuntud tippbrändide ja kauplusekettidega nagu Gucci, Armani, Hugo Boss, Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Stella McCartney, Esprit, Lindex, Etnies, O’Neill ja teised.

Nii nagu mujal maailmas, näevad ka Eesti moeloojad ja rõivadisainiga tegelevad ettevõtted, et teadlikkus tarbijate hulgas kasvab ja inimesed peavad muuhulgas oluliseks toote looma- ja loodussõbralikkust. Teadlikku tarbijat ei jäta külmaks tootmise tagamaad ja kvaliteet. Ettevõtte panus paremasse maailma, selle eetiline ja sotsiaalne vastutus ei ole enam popid sõnakõlksud või “ristikesed seinal”, vaid otsene vajadus ja möödapääsmatus. Karusnahavaba programmiga “Fur Free Retailer” liitunud 15 kohalikku ettevõtjat teavad seda hästi.

AUS DISAIN:
Reet Aus on moedisainer, kelle südameasjaks on moemaailma eetilisemaks muutmine ning taasväärtustava moekeskkonna arendamine. Väärtustav taaskasutus ehk upcycling on protsess, mis võimaldab tootmises tekkivaid jääkmaterjale disaini abil tagasi tootmisse suunata, vähendades sellega märgatavalt moetööstuse keskkonnamõju.
www.reetaus.comWÖÖ:
WÖÖ on värske Eesti bränd, kelle jaoks on olulisel kohal looduslikud materjalid, mugavus, innovatsioon disainis ja praktilisus. Wöö disain on lihtne, puhas ja põhjamaiselt minimalistlik.
www.woo-studio.com/brand/KALLE HT:
KALLE HT disainer on Kalle Aasamäe. Kalle Aasamäe on üks vähestest Eesti moedisaineritest, kes on spetsialiseerunud meestemoele. Kalle HT on meestele, kes väärtustavad vabadust ja elegantsi.
www.kalleht.com


KÄT:
KÄT on kaasaegsele naisele suunatud rõivabränd, mis lähtub jätkusuutlikust disainist, põhjamaisest minimalismist ja retroelementidest.
katdesign.eePERIT MUUGA FASHION:
Disainer Perit Muuga hindab kõrgelt looduse väge, see on tema jaoks üks olulisemaid inspiratsiooniallikaid. On ju eestlased põline metsarahvas ja loodust alati pühaks pidanud. Niisamuti on Muuga loomingusse sisse põimunud hunt, kes on olnud läbi ajaloo eestlastele üheks olulisemaks loomaks.
www.peritmuuga.com


MARI DISAIN:
MARI kaubamärgi looja on moedisainer Marilin Sikkal. Sikkal loob funktsionaalseid riideid, millel on mitu erinevat kandmisvõimalust. Need on valmistatud naturaalsest nahasõbralikust materjalist ja toovad esile kandja isikupära, jäämata samas jalgu kiirmoele.
www.mari.eeTUUB:
TUUB toodab multifunktsionaalseid ja lihtsaid rõivaesemeid. TUUB on õmmeldud innovaatilisest taastöödeldud kangast.
www.tuub.ee

GUILD:
Guildi ateljee on pühendunud meisterlikkusele ja innovatsioonile, mis tugineb traditsioonilistele meetoditele. Eestis disainitud ja valmistatud selgelõikelised rõivad – kaubamärgid Guild ja Reval Denim Guild – põimuvad kohalike lugudega.
www.revaldenimguild.com


LES PETITES:
Les Petites disainipood esindab Eesti ja Baltimaade disainereid juba alates 2009. aastast. Disainipoes leidub enam kui 60 disaineri, väiketootja ja käsitöölise loomingut Eestist, Lätist, Leedust ja Soomest.
www.lespetites.ee

LAV ORGANIC LIFESTYLE:
LAV Organic Lifestyle on mahemoe kauplusekett, mis juhindub oma tootevalikus asjaolust, et rõivakadja trendikuse mõõdupuuks on ennekõike teadlikkus rõiva mõjust kandja tervisele ja ökoloogilisele jalajäljele. Nõnda ühendab LAV Organic lifestyle keskonnasäästliku mõtteviisi trenditeadliku lähenemisega.
lav.ee

SLOW:
Slow on esimene teadliku elustiili pood Eestis. Slow eesmärk on pakkuda stiilseid ja kvaliteetsetest materjalidest rõivaid, mis on toodetud õiglaselt, ja ei lange seejuures ökomoe stereotüübi alla. Slow märksõnadeks on minimalism, põhjamaine stiilipuhtus, orgaanilised ja uudsed materjalid, zero waste, recycling, upcycling ning veganlus ja teadlikkus.
slow.eeTALI:
Tali disainipoes on hoolikalt valitud tooted, mis annavad suurepärase ülevaate kodumaiste disainerite loomingust. Hoolikalt valitud tooted on neile, peavad tähtsaks kõrgetasemelist disaini, kvaliteetset toormaterjali ja stiilipuhast väljanägemist.
talidesign.eu


XENIA JOOST:
Xenia Joost on Eesti moedisainer, kes on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia modesiaini eriala, mh praktiseeris Joost Londonis Vivienne Westwoodi juures. Tema loomingut on esitletud ja müüdud rahvusvaheliselt Euroopas, Ameerikas, Venemaal ja Aasias. Xenia Joost on visionäär. Mood on tema sõnul visuaalne keel ja kommunikatsioonivahend. Moe ülesanne on väljendada kandja unikaalset iseloomu ja sisemaailma.
xeniajoost.comLUXTERRA:
LuxTerra on Eesti vegan moebränd. LuxTerra on loonud esimese vegan käekottide sarja, mille tooted on vegan ja cruelty-free materjalidest. LuxTerra eesmärgiks on pakkuda oma klientidele võimalust avastada, et ilus, kvaliteetne ja eriline on võimalik ilma loomadevastase vägivallata.
luxterra.org


FAFA DISAIN:
FaFa Disaini looja Triin Feofanov peab au sees taaskasutust ja loodus- ning loomasõbralikkust. Fafa suurimaks inspiratsiooniks ongi loomad ja loodus.
fafadesign.eu

 

Soovid liituda Fur Free Retailer programmiga?
Uuri lisa: www.furfreeretailer.com
Kirjuta info@loomus.ee  

Fur Free Retailer programmi haldaja on rahvusvaheline koalitsioon Fur Free Alliance, mille põhiseisukohaks on, et loomade kasvatamine ja tapmine nende karusnaha pärast on moraalselt vale. Koalitsioonis on tänase seisuga 40 loomakaitse ja -õiguste organisatsiooni üle maailma, Hiinast Ameerika Ühendriikideni. Alates 2014. aastast esindab ühingus Eestit MTÜ loomade eestkoste organisatsioon Loomus.

Annika Lepp, MTÜ Loomus

Artikkel ilmus esmakordselt ajakirjas “Vegan”, suvi/2017