Hiina plaanib kurikuulsal Yulini festivalil koeraliha müümise keelustadaHiina ametnikel on plaanis kurikuulsal Yulini festivali koeraliha müümine keelustada. Festivalil, mis algatati 2010. aastal liha müüki suurendada lootnud kauplejate poolt, tapetakse igal aastal tuhandeid loomi. Hiina kommunistliku partei uus ametnik tahab aga linna mainet parandada ja muuta see kultuurikeskuseks, kirjutas The Independent.

Seaduse rikkumine võib kauplejatele tulevikus kaasa tuua kuni 100 000 jüaani (ligi 13 000 euro) suuruse trahvi või vahistamise, kinnitas loomaõiguste organisatsioon Humane Society International.
Seaduse jõustudes oleks tegemist suurima sammuga, mis igal aastal ülemaailmse kriitika alla langevas linnas koeralihaga äritsemise vastu seni on astutud. Kasside ja teiste loomade müümist festivalil see keeld aga kahjuks ei takistaks.

„Isegi kui tegemist on ainult ajutise keeluga, loodame, et sellel saab olema nn. doominoefekt, mis viib viimaks koeralihaturu kokku kukkumiseni,” ütles Adrea Gung, Duo Duo Animal Welfare Project’i tegevjuht. „See keeld kinnitab mu kogemust, et nii Yulinis kui ka ülejäänud riigis on toimumas muutus paremuse poole. Mulle avaldab sügavat muljet, et Yulini linna ja Hiina noored on niisama kaastundlikud kui nende eakaaslased mujal maailmas.”

Ehkki enamik hiinlastest koeri ei söö, on Yulini festivalist saanud koeralihaga äritsemise keskus. Igal aastal tapetakse terves riigis liha saamise eesmärgil kokku umbes 10 miljonit koera ja 4 miljonit kassi. Yulini festivali haripunktil tapetakse kümneid tuhandeid loomi, nende seas palju hulkuvaid loomi, samuti varastatud lemmikloomi, mõnel lausa kaelarihmgi kaelas.

Peale koduriigis ja rahvusvaheliselt toimunud proteste hakkasid võimud festivalile survet avaldama ja tapetud loomade arv on vähenemas. Möödunud aastal võeti kasutusele ka teetõkked, et loomade sissevedu linna paremini kontrollida.

Kui koeraliha müügikeeld jõustub, avaldab see mõju nii tänava- ja turukaubitsejatele kui ka restoranidele. Karistuse karmus osutab, et Hiina võimudel on keeluga tõsi taga, ütles Wendy Higgins organisatsioonist Humane Society ajalehele The Independent. „Tegemist on võtmehetkega ja seni kõige tugevama märgiga, et võimud võtavad asja tõsiselt,” ütles ta. „Põhiküsimuseks saab olema keelu rakendamine. Paljud kaubitsejad, kes saabuvad veoautodega, pole kohalikud ega pruugi sellest midagi teada.”

Koeralihamüügi lõpetamise taga öeldakse olevat Yulini linna kommunistliku partei sekretär Mo Gong Ming, kes loodab keeluga linna mainet parandada.

Peter Li Humane Society Internationalist selgitas, et kuigi enne keelu jõustumist jõutakse Yulini festivalil paraku veel palju koeri ja kasse tappa, on siiski tegemist olulise võiduga.

 
Tõlge ja toimetus: MTÜ Loomus
Allikas: http://www.independent.co.uk/news/world/asia/yulin-dog-meat-festival-ban-china-authorities-a7741431.html