Karusloomakasvandustes kasvatatakse tänapäeval rebaseid, naaritsaid, küülikuid, nutriaid, kährikuid, tšintšiljasid ja teisi loomi.

Karusnahatööstus on olemuslikult ebaeetiline; farmides puudub loomadel võimalus elada liigiomast elu ja väikestes traatpuurides ei ole võimalik tagada loomade heaoluks vajalikke tingimusi.

Kaasaegses maailmas ei ole karusnahkade järele enam praktilist vajadust, kuid sellegipoolest on karusnahatööstuse aastane toodang maailmas umbes 50 miljonit nahka.

Loomi vangistatakse ja koheldakse julmalt ainult inimese edevuse ja glamuuriihaluse tõttu. Lõviosa toodangust läheb karusnahksete detailide ja aksessuaaride valmistamiseks, mille praktiline väärtus on veelgi küsitavam. Karusloomafarmide tegevus tekitab ka keskkonnaprobleeme.

Loomus tegutseb selle nimel, et karusloomafarmide tegevus Eestis lõpetataks.

Faktid ja probleemid

Kampaaniad ja tegevused

Karusloomafarmide keelustamine 

MTÜ loomade eestkoste organisatsioon Loomus viis 2014. aasta hilissügisel Riigikokku märgukirja – kollektiivse pöördumise, millega soovitatakse karusloomakasvanduste tegevus kümneaastase üleminekuajaga Eestis keelustada. Märgukirjale pandi kaasa rohkem kui 10 000 Eesti kodaniku allkirjad.

Kahe aasta jooksul on karusloomakasvanduste keelustamisele toetust avaldanud kõik Eestis tegutsevad loomakaitseorganisatsioonid ja koos nendega pea 70 erinevate valdkondade ettevõtet. Loomuse algatatud rahvusvaheline petitsioon on kogunud juba ligi 47 000 allkirja; keeldu toetavad avalikult tunnustatud näitlejad, muusikud, kirjanikud, arstid, ajakirjanikud, moekunstnikud, zooloogid; arutelu on tervitanud paljud rahvusvahelised loomakaitseorganisatsioonid (sh maailma populaarseim loomakaitseorganisatsioon PETA ja Queeni legendaarse kitarristi Brian Mayheategevusorganisatsioon Save Me) ning maailmakuulus Hollywoodi näitleja Mena Suvari.

Loe täpsemat infot

Välireklaamid 

Eesti moeloojate kampaania 

Loomade eestkoste organisatsiooni Loomus kampaania raames astusid esmakordselt Eestis avalikult üles kohalikud moeloojad, kes toetavad karusloomafarmide keelustamist.

Moeloojatena astusid loomade kaitseks välja Reet Aus, Margaret Kodusaar, Kalle Aasamäe, Kätlin Kikkas, Perit Muuga, Marilin Sikkal, Tiiu Roosma ja Kadri Vahe. Fotode autor on Juta Kübarsepp ja kujundajaks Tõnis Aaliste.

Kõik kampaanias üles astunud moeloojad liitusid ka rahvusvahelise Fur Free Retailer programmiga, mida Eestis haldab Loomus.

Eesti kuulsuste kampaania 

2014. aasta maikuus astusid esmakordselt Eestis avalikult üles 20 tuntud Eesti inimest, kes pooldavad karusloomafarmide keelustamist.

Kampaania aluseks on fotod, millel avaldavad oma toetust karusloomafarmide keelustamiseks Ardo Kivi, Elina Born, Hasso Krull, Ivo Uukkivi, Jaan Kaplinski, Jim Ashilevi, Kadi Toom, Kaido Põldma, Kalle Kurg, Kallervo Karu, Karolin Kuusik, Kristjan Sarv, Lenna Kuurmaa, Loore Martma, Madis Nestor, Margit Keerdo, Maria Avdjuško, Nero Urke, Tõnu Trubetsky ja Veiko Õunpuu.

Fotoseeriat näidati filmiseansside vahele kinos Sõprus, pildid olid üleval nii Sõpruses kui ka Von Krahli teatris ning näitus oli avatud Tallinnas Vabaduse platsi tunnelis. Näitus tegi ringi peale tervele Eestile ja jõudis isegi saartele.

Meeleavaldused