6 põhjust, miks haid ei kuulu vangistusse

Foto: MedSharks

1. Haid on tundlikud

Haid kasutavad kaheksat kuni 13 meelt, kuid väikesed akvaariumid ja kärarikkad rahvamassid võivad nende meelte kasutamist segada, loomi segadusse ajada ja ärritada.

2. Haid vajavad ruumi

Looduses rändavad haid kuni 70 km päevas (ja mõned liigid peavad hingamiseks pidevalt ujuma), kuid vangistuses ujuvad haid ringiratast ja vigastavad akvaariumiseinte vastu hõõrudes oma ninasid.

3. Haide akvaariumites pidamine ei ole loomaliikide säilitamine

Haide vangistuses pidamine võib loomaliikide säilimisele hoopis halvasti mõjuda. Loomade nägemine ebaloomulikes keskkondades, kus neid meelelahutuseks kasutatakse ja alandatakse, õpetab avalikkusele, et me omame loomade üle võimu ja jätab üldsusele vale mulje, et nende liikide arvukus looduses kasvab ja nende loomade loomulikust keskkonnast ära toomine on aktsepteeritav.

3. Haidele ja raidele võib merepark saatuslikuks saada

Lihtsate tehniliste rikete tõttu on toimunud palju õnnetusi, mille tagajärjel on haid ja raid surma saanud. 16 haid suri SeaWorldis, kui töötajad ootasid liiga kaua, enne kui sulgesid Mission Bayst vee akvaariumitesse pumpamise. Chicago loomaaias hukkus 54 astelraid, sest akvaariumites langes hapnikutase. Ühes Texase akvaariumis suri sadu kalu, sh üks tiigerhari, kui töötajad lisasid akvaariumitesse parasiitidega võitlemiseks ravimeid.

4. Haid ei pea vangistuses vastu

1978. aastal püüdis SeaWorld näidata paari vabadusest püütud makrellhaid oma haidega kohtumise näitusel. Loomad surid mõne päeva jooksul, sest ujusid oma akvaariumis vastu seina. Need ei ole üksikud juhtumid: haid ei ole akvaariumides jätkusuutlikud.

5. Haid on tegelikud ohvrid

Merepargid reklaamivad tihti haide verejanulisust, et sellega uudishimulikku publikut ligi meelitada, kuid 2015. aastal suri haide tõttu vaid viis inimest. Samal ajal tapavad inimesed igal aastal umbes 100 miljonit haid üle maailma kalapüügi kõrvalsaagina, illegaalse kalastuse käigus ja haiuimede saamise eesmärgil.

6. Haid on loomult häbelikud

Paljud haid on loomupäraselt häbelikud, kuid atraktsioonid tõmbavad ligi lärmakaid lapsi ja võõraid helisid, mis teeb loomad rahutuks. Sundides haisid ja raisid turistidega lähedases kontaktis olema, võivad nad kergesti viga saada. Eriti astelraid, kes ei saa ennast kaitsta, sest nagu sellistel atraktsioonidel kombeks, on nende astlad lühemaks tehtud või täielikult eemaldatud.

Tõlge: Merit Valdsalu
Originaalartikkel: seaworldofhurt.com