Eesti loomakaitseorganisatsioonid kutsuvad üles Eestisse saabuvat Moskva kassiteatrit mitte külastama

31. jaanuarist 2. veebruarini toimuvad Eesti suuremates linnades Moskva kassiteatri etendused kloun Juri Kuklatšovi eestvedamisel, kus tema teenistuses töötavad 30 kassi ja 2 koera teevad pärast igapäevast reisimist õhtuti laval ebatavalisi trikke. Eesti Loomakaitse Selts, loomade eestkoste organisatsioon Loomus, Loomade Nimel, Kassiabi, Tartu Kassikaitse, Kelmiküla Kassijaam, Pesaleidja ja Varjupaikade MTÜ kutsuvad üles loomadega tsirkusi, sealhulgas kassiteatrit, mitte külastama.

„Kassiteatri kirjelduses seisab, et juba rohkem kui 30 aastat aitavad koerad ja kassid suurel artistil luua laval tõelisi šedöövreid ja kinkida inimestele tore pidupäev. Pidupäev on see aga ainult neile, kes loomadega tsirkuse telgitagustest midagi ei tea,“ ütleb Eesti Loomakaitse Seltsi hädajuhtumite projektijuht Maaja Mäll ning lisab: „Kuklatšov on loomadega esinenud Eestis varemgi ning kuni jätkub publikut, jätkub kahjuks ka tema tegevus. Hea eeskujuna aga näiteks Iisraelis seda tsirkust boikoteeriti ja Lätis piketeeriti.“

Loomadega tsirkused on tänaseks keelatud näiteks Soomes, Rootsis, Austrias, Boliivias, Costa Ricas, Indias ja Singapuris – sellegipoolest jätkub see barbaarne meelelahutus täna veel mitmetes teistes riikides, sealhulgas Eestis. Lisaks metsloomadele on ka inimestega hästi kohanenud kassidel ja koertel raske taluda pikki reise ümber maailma, halastamatuid treeninguid ja esinemisi. Reklaamisõnumi järgselt saab olema etenduses palju trikke: kassid sõidavad hobuse seljas, jalgrattal, hüppavad mööda maju ja seisavad esikäppadel.

„Kuigi see võib kõlada tavainimesele uskumatuna, on kassid endiselt poolel teel kodustatud looma ja metslooma vahel ning kassidele ei ole loomuomane alluda ja trikke õppida,“ selgitab Eesti Loomakaitse Seltsi hädajuhtumite projektijuht Maaja Mäll ning lisab: „Töötamine tsirkuses ei ole kindlasti miski, mida kass endale vabatahtlikult valiks, isegi kui kõht on täis ja tuba soe.“

Loomade kasutamine tsirkuses pole õigustatud eetilis-kultuurilistel, teaduslikel, õiguslikel, majanduslikel ja hariduslikel põhjustel. Tsirkus toob meelelahutuse huvides ohvriks tuhandete loomade elu, jättes nad ilma oma loomulikust elukeskkonnast ja liigile omasest käitumisest. Loomad tuuakse kunstlikku keskkonda, kus neid inimeste lõbuks alandatakse. Armastatud kodukassid ei sõida vabatahtlikult jalgrattaga, ei seisa esikäppadel ega riieta end kostüümidesse. Kõik sellised tegevused on loomadele peale sunnitud ning tihti saavutatud vägivaldsete meetoditega.

Moskva kassiteatri kohta saab lisainformatsiooni veebilinkidelt: https://catcircuscruelty.wordpress.com ja https://www.youtube.com/watch?v=gpM_sRAaL1I.