Euroopa kodanikualgatused ei tohi jääda tähelepanuta

Kirjutasime Euroopa Parlamendi Eesti saadikutele kirja. Euroopa kodanikualgatused ei tohi jääda tähelepanuta!

Hea saadik

Kirjutan teile MTÜst Loomus ja Fur Free Alliance’i* nimel. Täna (neljapäeval, 23. novembril 2023) avaldatakse ajakirja Politico trükiväljaandes täisleheküljeline reklaam, milles kutsutakse Euroopa Komisjoni üles ellu viima Euroopa kodanikualgatuse eesmärgid.

Rohkem kui 1,5 miljonit kodanikku allkirjastas Euroopa kodanikualgatuse, nõudes nii karusloomakasvatuse keelustamist kui ka julmadest karusloomakasvandustest pärit karusnaha Euroopa Liidu turule toomise keelustamist. Nende Euroopa Liidu kodanike häält tuleb kuulda võtta! Ajalooline allkirjade arv saavutati kaks kuud enne tähtaega ja kindlasti ei tohi selline saavutus jääda tähelepanuta. Rahvas on rääkinud ja nõuab karusnahavaba Euroopat.

Euroopa Komisjon peab reageerima Euroopa kodanikualgatuse algatusele 6. detsembril ja on hädavajalik, et Komisjon astuks järgmise sammu, et kaotada tarbetu loomade julm kohtlemine.

Nimetatud tööstusharu kahaneb, 20 Euroopa riiki juba on karusloomakasvatuse keelustanud. Ka moetööstus eemaldub järjepidevalt karusnahast. Rohkem kui 1500 disainerit, sealhulgas Euroopa suurnimed, nagu Gucci ja Armani, on karusnahast loobunud.

Karusloomafarmides peetavad naaritsad, rebased ja kährikkoerad on oma olemuselt metsloomad ja kannatavad pisikestes ahtates puurides tohutult, mida on pidevalt tõestanud ka arvukad teaduspublikatsioonid. Sama järeldus oli Euroopa Komisjoni loomatervishoiu ja loomade heaolu teaduskomitee (SCAHAW) juba 2000. aasta aruandes ning karusnahatööstus ei ole sellest ajast peale olulisi muudatusi teinud. Kindlasti pole vaja oodata uut Euroopa Toidu- ja Ohutusameti aruannet selles küsimuses. 

Veelgi enam, karusloomade kasvatamine peaks vastavalt nõukogu direktiivile 98/58/EÜ ja Euroopa Nõukogu 1998. aasta karusloomi käsitlevale soovitusele olema juba keelatud!

Karusloomakasvatuste jätkamiseks ei ole teaduslikku ega majanduslikku põhjendust, sest töötajate arv tööstuses on madal ja majanduslik kasu tühine.

Karusloomakasvatus kujutab inimeste tervisele märkimisväärset ohtu, mida tõendavad paljud SARS-CoV-2 ja kõrge patogeensusega linnugripi puhangud Euroopa karusloomafarmides, sealhulgas hiljutised puhangud Bulgaarias, Soomes ja Hispaanias.

Kaalul on ELi kodanike usaldus, mistõttu tuleks komisjonil tegutseda. Arvestades ELi kodanike ülekaalukat vastuseisu karusnahatööstusele, oleks teil Euroopa Parlamendi liikmena võimalik oma seisukoht julma karusnahakaubanduse kohta enne 2024. aasta Euroopa Parlamendi valimisi välja öelda. Palun kirjutage Fur Free Alliance’i #MakeFurHistory lubadusele alla siin: https://makefurhistory.eu/ – siit leiate ka üksikasjalikuma info karusnahavaba Euroopa algatuse kohta.

* rahvusvaheline koalitsioon, mis koosneb enam kui 50 loomakaitseorganisatsioonist enam kui 35 riigis üle maailma