Hollandi parlament nõuab mingifarmide ennetähtaegset sulgemist

Seoses koroonaviiruse levikuga karusloomafarmides hääletasid Hollandi parlamendi saadikud jaanilaupäeval karusloomafarmide ennetähtaegse sulgemise poolt, et lõpetada farmide tegevus enne 31. detsembrit 2023, mil jõustub Hollandi karusloomafarmide keeld. Madalmaades on 128 mingifarmi ja neis kasvatatakse ning tapetakse igal aastal üle 500 000 mingi.

Alates 26. aprillist on Madalmaades COVID-19 viirusega nakatunud juba 17 mingifarmi. Hollandi ja tänaseks ka juba Taani mingifarmide nakatumisega seoses pöördus loomade eestkoste organisatsioon MTÜ Loomus nii veterinaar- ja toiduameti kui ka maaeluministeeriumi poole, et uurida, milliseid lisameetmeid on karusloomafarmides plaanis zoonootiliste haiguste, sh COVID-19 leviku takistamiseks kasutusele võtta.

Vastavalt maaeluministeeriumilt saadud kinnitusele ning veterinaar- ja toiduameti kontrollkäigule pole Eesti karusloomafarmides enam mitte ühtegi minki. Samuti teavitasid veterinaar- ja toiduamet ning keskkonnaamet Loomust, et ühelt mingifarmilt võeti ajutiselt tegevusluba.

“Peame oluliseks, et ka Eesti võtaks kiiremas korras vastu karusloomade masstootmise keelu, seda nii loomade ja keskkonna heaolu, kui ka rahvatervise nimel,” ütles Loomuse kommunikatsioonijuht Annika Lepp. “Oleme lootusrikkad, sest 18. juunil esitas rekordarv ehk 23 riigikogu saadikut uue eelnõu karusloomafarmide keelustamiseks Eestis. Eelnõu hakatakse arutama sügisel,” lisas Lepp.