Ilmataat kostitas loomasõpru Hiiumaal päikesega

Täpselt nädala eest kogunesid taimetoidu­huvilised nii siit- kui sealtpoolt merd Kärdlasse avalikule piknikule. Ikka selleks, et üheskoos nautida täistaimset toitu ja tähistada looma­õigusliku liikumise 15. aastapäeva.

Loomade eestkoste organisatsiooni Loomus korraldatud piknik toimus potluck’i stiilis ehk kõik osalejad võtsid kaasa jagamiseks toitu ning oma toidunõud, et hoida keskkonda. Nii täitus ühine piknikutekk soolase vegankringli, quesadilla’de, praetud suvi­kõrvitsa, kikerhernekrõpsude, hummuse, ploomide, viinamarjade, värske kurgi, küpsiste, toortatrajahust pannkookide, marjakoogi ning koduse õunamahlaga.

Kuna reedel täitus 30 aastat Eesti iseseisvuse taastamisest, valmistas üks piknikuline sojajogurtist kama, et ka eestlaste traditsioonilised toidud esindatud oleks. See oli osalejate sõnul ka üks erilisemaid ja huvitavamaid toite piknikul, sest kellelgi polnud varasemalt täistaimse kamaga kogemust.

Rannapaargu kõrval olevale haljasalale kogunes nii hiidlasi kui ka mandrilt Hiiumaale puhkama tulnud taimetoiduhuvilisi. Nende seas nii noori kui eakamaid, nii veganeid kui kõigesööjaid. Kokku oli piknikulisi 15 ringis. Lisaks meelitasid magusad toidu­lõhnad ligi herilasi ning mitmel korral kõlas lause, et nii palju herilasi pole sel aastal veel keegi näinud.

Sündmust korraldada aidanud Mirjam Savioja ütles, et täistaimsest piknikust võiks saada igasuvine tava. “Kui seekord oli enamik osalejatest mandrilt, siis järgmisel korral oleks tore rohkem ka kohalikke näha,” soovis ta. Vegan­toidu huvilisi on tema andmetel Hiiumaal palju, näiteks on sotsiaalmeedias grupil “Veganid Hiiumaal” ligi 250 liiget ja Loomuski ju sai alguse siit saarelt. “Seega on Hiiumaa taimse toidu teemalisteks üritusteks igati sobilik koht,” leidis ta.

Mirjam lisas, et piknik polnud mõeldud vaid veganitele ja ta loodab tulevikus näha laiemat osalejas­konda. “Need hiidlased, kelle toidulauale kuuluvad tuulehaug või kodused kana­munad, on samuti väga oodatud,” sõnas ta.

Mirjamiga tuli piknikule kaasa tema 86-aastane vana­ema Agnessa, kes jäi väga rahule – talle meeldis, et sai igapäevatoimingutele vaheldust. Ehkki
Agnessa pole taimetoitlane, pole tal veganluse vastu midagi: “Veganlus mind ei häiri, ma söön kõike! Piknikul olid väga maitsvad ja põnevad toidud – nii palju erinevaid maitseid, mida sai proovida.”

Suurem osa piknikulistest oli pärit mandrilt. Näiteks suur seltskond taimetoidu­huvilistest sõpru, kes oli tulnud Hiiumaale puhkama. Nii said nad kohalikelt pärida vaatamisväärsuste kohta ja muljetada, milliseid vegantoiduelamusi neil seni saarel olnud. Kui muidu olid hiidlased altid infot jagama, siis kõige paremad kukeseenekohad jätsid nad siiski enda teada.

Kaks aastat vegan olnud Sanne Org, kelle perel on maakodu Reigi kandis, ütles, et tal tekkis piknikust kuuldes kohe kindel soov sellel osaleda, et kohalike veganite ja taimetoidu­huvilistega tutvuda. “Seltskond oli nii soe ja meeldiv ning ilm oli ka justkui tellitud,” rõõmustas Sanne. “Sain jagada ka oma toitu teistega, milleks mul muidu eriti võimalust ei ole. Teiste toidud olid fantastilised ning oli tore koos toidu kõrval muljetada.”

Lisaks Hiiumaal korraldatud piknikule, toimusid samasugused ühised istumised ja toidunautimised eelmisel nädalal ka Viljandis, Tallinnas ja Tartus. Pärnu potluck jäi suure saju tõttu ära. Hiiumaa piknikul oli aga vaieldamatult kõige kaunim ja päikselisem ilm.

Artikkel ilmus ka Hiiu Lehes.