Karusloomafarmide viktoriin Veganmessil!

Nädalavahetusel toimus Veganmess, kus viisime läbi viktoriini karusloomafarmide teemal. Täpselt nagu lubatud, jagame teiega nüüd ka õigeid vastuseid!

  1. Millal alustatati Eesti karusloomafarmide keelustamise kampaaniat? Õige vastu: 2009. Karusloomafarmide keelustamist on arutatud Eestis alates 2009. aastast, mil selle teema tõstatasid loomakaitsjad, rohelised ja sotsiaaldemokraatlik erakond.
  1. Mis aastal võttis riigikogu vastu otsuse keelustada karusloomafarmid Eestis? Õige vastus: 2021 Riigikogu võttis 2. juunil 2021. aastal 55 poolthäälega vastu eelnõu, mis näeb ette, et 2026. aasta 1. jaanuarist on Eestis keelatud loomade pidamine üksnes või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil. President kuulutas seaduse välja 10. juunil.
  1. Mis aastast alates on karusloomafarmid Eestis keelustatud? Õige vastus: 2026 ( viis aastat üleminekuaega). Riigikogu võttis 2. juunil 2021. aastal 55 poolthäälega vastu eelnõu, mis näeb ette, et 2026. aasta 1. jaanuarist on Eestis keelatud loomade pidamine üksnes või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil. President kuulutas seaduse välja 10. juunil.
  1. Kui suur osa Eesti elanikest ei poolda rebaste ega naaritsade kasvatamist ega hukkamist karusnaha saamise eesmärgil 2020. aasta septembris läbiviidud küsitluse põhjal? Õige vastus: 75%. Vastavalt 2016. aasta detsembris uuringufirma Kantar Emor poolt läbiviidud küsitlusele ei poolda 69 protsenti Eesti elanikkonnast metsloomade kasvatamist karusloomakasvandustes üksnes karusnaha saamise eesmärgil. 2020. aasta septembris läbiviidud küsitlusest selgus, et juba 75% Eesti elanikest ei poolda rebaste ega naaritsade kasvatamist ega hukkamist karusnaha saamise eesmärgil.
  1. Mis nime kannab üle-euroopaline karusloomafarmide keelustamise kampaania, mille algatajad on Eurogroup for Animals ja Fur Free Alliance? Õige vastus: Fur Free Europe. Eurogroup for Animals on üle-euroopaline loomakaitse lobiorganisatsioon. Fur Free Alliance on ülemaailmne karusloomafarmide vastane organisatsioon. Loomus on mõlema organisatsiooni liige.
  1. Mis on selle kampaania eesmärk? Õige vastus: mõlemad: Karusloomafarmide keelustamine Euroopa Liidus ja Tehistingimustes kasvatatud karusloomade nahast valmistatud tooted müügi keeld Euroopa Liidu turul. Tegemist on Euroopa Liidu kodaniku algatusega. Kokku tuleb saada 1 miljon valideeritud allkirja, praegu on ca 460 000.
  1. Millised kaks EL riiki võtsid 2022. aastal vastu karusloomafarmide keelustamise eelnõu? Õige vastus: Läti ja Malta. Prantsusmaa võttis vastu aastal 2021. Soome pole võtnud.
  1. Milliseid loomi kasvatatakse peamiselt karusloomakasvandustes? Õige vastus: Kõiki: rebaseid, naaritsaid, tšintšiljasid, kährikud. Info Collective Fashion Justice‘i ja World Animal Protectioni avaldatud värskest raportist “Cruelty is Out of Fashion”.
  1. Millise nimega rebaseid, kes elavad Soomes Tuulispää loomade varjupaigas, toetab Loomus igakuiselt? Viima ja Taika. Varasemalt toetasime rebaseid Otto ja Unelma, ent neid enam meie seas ei ole. Loomade varjupaik Eläinsuojelukeskus Tuulispää on koduks farmi- ja tööstusloomadele. Tuulispääl elab ligikaudu 100 looma, kelle hulgas on hobusesed, lehmad, kitsed, sead, kanad, kuked, polaarrebased. Lisaks otsesele loomade aitamisele on Tuulispää missioon ka jagada informatsiooni loomakaitsest ja loomade õigustest. Viima ja Taika on mõlemad karusloomafarmist põgenenud. Loomus toetab 50 euroga kuus.

Aga kuidas viktoriin läks? Loomulikult hästi! Nagu ka messil rõhutasime, on kõige olulisem kaasa mõtlemine ja teada saamine ning kõrva taha. Veidi statistikat ka: kõik küsimused vastas õigesti üks inimene ja üheksast küsimusest kaheksa vastas õigesti seitse inimest. Keskmine õigesti vastatud küsimuste arv oli 5,3 ja kokku osales viktoriinis 46 inimest.

Kõikide osalejate vahel loosisime välja ka kaks Loomuse särki! Loosiõnn naeratas seekord Cassidy-Angelile (telefoninumbri viimased numbrid: 402) ja Janely (telefoninumbri viimased numbrid: 097). Võtame teiega ühendust!