Leedu on keelustamas karusloomafarme

Leedu parlament kiitis eile heaks karusloomafarmide keelustamise häältega 68-25. Leedu oli 2022. aastal Poola ja Kreeka järel Euroopas suuruselt kolmas naaritsanahatootja.

Leedus kiideti eile, 21. septembril 2023 Leedu parlamendis kolmandal ehk viimasel lugemisel heaks karusloomade aretamise ja tapmise keeld.  Keelu poolt hääletas 68 saadikut, vastu 25, erapooletuid oli 15. Kui Leedu president on seaduse kinnitanud, saab riigist Euroopa Liidus 20. riik, mis keelab kas täielikult või osaliselt karusloomakasvatuse. Keeld hakkaks kehtima aastast 2027. Presidendil on seadusele alla kirjutamiseks aega 10 päeva.

“Vägev ja kiiduväärt töö! Rõõm näha, et samm-sammult läheme aina lähemale selle õudusunenägu meenutava tööstuse lõpule,” sõnas Loomuse juhatuse liige Anu Tensing. “Hoiame pöialt Leedule ja ka kõikidele teistele riikidele, kus karusloomafarmide keelustamise nimel tööd tehakse.”

Leedus on 44 naaritsafarmi ja 31 tšintšiljafarmi ja seal tapetakse igal aastal umbes miljon naaritsat ja 30 000 tšintšiljat. Möödunud aasta lõpus avalikustasid ka Leedu loomakaitsjad organisatsioonist Tusti Narvai aastatel 2019, 2022 ja 2023 tabatud kaadrid kaheksast naaritsafarmist. Aastal 2022 oli Leedu suuruselt kolmas naaritsanahatootja Euroopas. Leedut edestavad Poola ja Kreeka.

Keelu jõustumisel saab Leedust kolmas Balti riik, kus karusloomafarmid keelustatakse. Eestis ja Lätis on keeld juba vastu võetud ning kehtima hakkab keeld vastavat 2026. ja 2028. aastast. Arutelu karusloomafarmide keelustamisest on lisaks käimas veel mitmes Euroopa Liidu riigis, nt Soomes ja Poolas. 

Aasta 2022 mais kuulutati välja Euroopa kodanikualgatus “Karusnahavaba Euroopa” ehk “Fur Free Europe”, mis kutsub Euroopa Liitu üles keelustama loomade pidamise ja surmamise ainult või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil ning kasvandustest pärit karusnaha ja seda sisaldavate toodetega kauplemise Euroopa Liidus. Eestis juhib kampaaniat loomade eestkoste organisatsioon Loomus. Euroopa Liidus koguti kampaania toetuseks üle 1,5 miljoni valideeritud allkirja, Eestis koguti 5808 valideeritud allkirja.