Loengusari „Loomadest kunstimuuseumis“ avab koera- ja kassipiltide fenomeni ja õpetab toime tulema lemmiku kaotusega

10. oktoobril algab Kadrioru kunstimuuseumis näitusega „Alati meie kõrval. Kassid ja koerad 16.–19. sajandi kunstis“ kaasnev Laupäevaakadeemia sari „Loomadest kunstimuuseumis“. Viieosalise loengusarja eesmärk on aidata senisest paremini mõista loomi ja nende tähendust kultuuris.

Loengusari saab avapaugu zooloogi ja zoosemiootiku Aleksei Turovski loenguga koerte loomusest. Oma ettekandes jagab Turovski heldelt teadmisi koerte kohta ja muudab seeläbi ka näituse „Alati meie kõrval“ vaatenurki.

Järgmisel laupäeval aitab loomade eestkoste organisatsiooni Loomus juhatuse liige Rando Liiva mõista kassipiltide fenomeni sotsiaalmeedias. Tema loeng osutab näituse kaudu kassipiltide tähtsusele internetieelsel ajastul.

Sarja „Loomadest kunstimuuseumis“ kolmandas loengus keskendub kunstnik Fideelia-Signe Roots kunstnike võitlusele kasside ja koerte heaolu eest. Nii nagu eelmised ja järgnevad loengud rikastab ka see ettekanne näituse „Alati meie kõrval“ vaatamiskogemust.

Neljas loeng õpetab oma tunnetega hakkama saama armastatud neljajalgse sõbra kaotuse korral. Loengut viivad läbi Loomuse kaasasutaja ja endine kommunikatsioonijuht Annika Lepp ning kogemusnõustaja Evelyn Valtin.

Loengusarja lõpetab filosoof ja koerakasvataja Marika Proover, kes tutvustab lemmikloomade elu COVID-19-st põhjustatud eriolukorra ajal ja järel, andes kinnituse, et pandeemia ei haavanud ainult näituse „Alati meie kõrval“ ettevalmistust, vaid määrab jätkuvalt koerte, kasside ja nende omanike elu.

„Kunst ja kunstinäitused on alati tegelenud ühiskondlike probleemidega, aidanud neid välja valgustada ja neile lahendusi leida,“ rääkis Tiina-Mall Kreem, üks kolmest näituse „Alati meie kõrval“ kuraatorist. „Samas on selge, mida rohkem inimesi ja institutsioone oma jõud meie elu valupunktide leevendamiseks ühendavad, seda parem on tulemus. Seepärast olen ma siiralt rõõmus selle üle, et Kadrioru kunstimuuseumi kasside-koerte kui alati meie kõrval elanud loomade ajalugu uuriv ja tutvustav näitus saab tänu koostööle MTÜ Loomuse ja Eesti Kennelliiduga kõva ja kõlava hääle, mis ulatub kunstiringkondadest väljapoole. Hääle, mis kutsub üle vaatama meie – inimeste – suhteid loomadega.“

Laupäevaakadeemia „Loomadest kunstimuuseumis“ loengud:

  • 10. oktoobril kell 15.00 „Koera loomus“ (Aleksei Turovski)
  • 17. oktoobril kell 15.00 „Kassid sotsiaalmeedias“ (Rando Liiva)
  • 24. oktoobril kell 15.00 „Aktivism kunstis“ (Fideelia-Signe Roots)
  • 31. oktoobril kell 15.00 „Lein ja armastus“ (Evelyn Valtin, Annika Lepp)
  • 7. novembril kell 15.00 „Kassid, koerad ja pandeemia“ (Marika Proover)