Loomade eestkoste organisatsioon Loomus kutsub söögikohti üles loobuma taimse piima lisatasust

Täna alustavad Loomus ja selle veganprogramm Taimsed Valikud kampaaniaga, et tõsta esile neid toidukohti, kus pole taimse piima lisatasu, ja kutsuda teisi toidukohti üles taimse piima lisatasust loobuma. 

On mitmeid põhjuseid, mis tarbida lehmapiima asemel taimseid alternatiive, näiteks loomade heaolu, väiksem keskkonnajalajälg, laktoositalumatus, tervis. Ent kui kohvikus peab taimse piima eest maksma lisaks 30-70 senti või isegi euro, siis tihtipeale klient seda valikut siiski ei tee. Taimse piima lisatasust loobumine julgustaks kliente tegema nii keskkonna- ja loomasõbralikumat kui ka tervislikumat valikut.

“Üha rohkem räägitakse toidu mõjust kliimale ning me ei ole enam ammu kliimakriisi pakul, vaid see on juba käes. Me kõik peame andma oma panuse, et kriisist kuidagigi välja tulla,” rõhutab kampaania olulisust Loomuse juhatuse liige ja Taimsete Valikute programmijuht Anu Tensing. “Mitmed uuringud on näidanud, et taimsele piimale üleminek võib oluliselt vähendada koormust keskkonnale. Taimsed piimad tekitavad võrreldes loomse piimaga oluliselt vähem heitgaase, kasutavad tootmises vähem vett ning vajavad vähem tootmiseks maad.”

Kampaaniaga liitumise eest Loomus tasu ei võta. Kampaaniat toetab rahvusvaheline õiglase toidusüsteemi eest seisev organisatsioon Thrive Philanthrophy ning seda juhib MTÜ Loomuse veganprogramm Taimsed Valikud. Kampaania käigus jagatakse informatsiooni kampaaniaga liitunud ettevõtete kohta Loomuse ja Taimsed Valikud kanalites. Peagi leiab ka liitunud söögikohtade ukselt kleebised, mis viitavad, et ses söögikohas ei küsita taimse piima eest lisatasu või pakutaksegi ainult taimset piima.

Lisaks kutsub Taimsed Valikud kõiki taimse piima sõpru appi. Nimelt saab kampaania lehel anda sisendit, mis võimaldab meil omakorda söögikohale näidata, et nende olemasolevad ja potentsiaalsed kliendid ootavad, et nad kaotaks taimse piima lisatasu. 

Augustikuus tähistatakse ülemaailmselt taimse piima päeva 22. augustil. Sel puhul kutsub Loomus juba kolmandat aastat terve augustikuu taimse piima kuud pidama ning taimse piima väljakutset vastu võttes valima loomse piima asemel taimne piim. Sel aastal keskendubki väljakutse eelkõige toidu keskkonnamõjule.