Loomade Hääl IDA raadios: “Euroopa Parlamendi valimistest” 3. juunil 2024. aastal

Seekordse Loomade Hääle teemaks on Euroopa Parlamendi valimised. Saatejuhil Sirli Kivastel oli külas Loomuse programmi- ja projektijuht Anu Tensing. 

Saadet kuula siin: https://idaidaida.net/et/saated/loomade-haal. Kirjaliku kokkuvõtte tegi Loomuse infokoordinaator Maaja Mäll.

“Miks ikkagi on oluline käia valimas?”
“Kui sina ei tegele poliitikaga, siis tegeleb poliitika sinuga.” 

Anu sõnul leiavad Inimesed tihti, et poliitika pole oluline. Aga kõik, mida poliitikas tehakse, mõjutab inimesi ja loomi. Sirli Kivaste ja Anu Tensing märkisid mõlemad, et kohaliku omavalitsuse ja Riigikogu valimistest saavad inimesed paremini aru, kuid Euroopa Parlament tundub olevat miskit kauget. Anu selgitas seepeale, et Euroopas on vaja saadikuid, kes on loomade poolt. Paljud otsused on üle-euroopalised, näiteks angerja teema – sellega on vaja ühiselt tegeleda. Põllumajandusmääruste, elusloomade pikamaatranspordi, liha impordi jt teemadega on sama lugu. Anu hinnangul on inimesteni jõudnud küll see, et  näiteks Ukraina-teemal on meie hääl mõjutanud kogu Euroopa Liidu tegevust, aga samas on pigem levinud seisukoht, et oleme väike riik ja “mis nüüd meie”. 

Sirli soovitab külastada Loomuse kodulehte ja vaadata analüüsist erakondade kandidaatide seisukohad loomade õiguste teemal. Kõik 13 loomade seisukohast olulist Loomuse väljatoodud punkti said saates läbi räägitud.

Lõpetuseks tegi Anu kiire ülevaate kandideerivate erakondade ja kandidaatide seisukohtadest. Kokkuvõttes ei ole Euroopa valimistel loomateema üldiselt aktuaalne, seda eirit võrreldes KOVi ja Riigikogu valimistega. Sotsiaaldemokraatide platvormis on siiski mitu loomade heaolu puudutavat lubadust ja nende kandidaadid ka ka üldiselt loomasõbralikud (Natalie Mets on võtnud sõna Tallinna linnavalitsuses seoses ilutulestiku keelustamisega, Tanel Kiik on Riigikogus loomakaitse toetusrühmas, Marina Kaljurand on võtnud sõna loomade heaks Euroopa tasandil.) Roheliste erakonna programmis ei ole loomade kohta eraldi punkte, kuid nad rõhutavad, et lähtuvad Euroopa Roheliste programmist, siis on loomade teema sealtkaudu loodetavasti kaetud. Reformierakonnas ja Keskerakonnas on erinevaid kandidaate, vaateid ja seisukohti, kuid keskmiselt ei ole loomade teema liialt aktuaalne nende platvormides ja lubadustes. Teised erakonnad ei näi mitte mingit lootust loomadele andvat.

Kuula saadet ja mine kindlasti valima!