Loomus soovitab: TOP 10 välismaist sotsiaalmeediakanalit

Loomade eestkoste organisatsioon Loomus valis ajakirja Vegan palvel välja oma lemmikud ja kõigi aegade inspireerivamad sotsiaalmeediakanalid. Loomuse liikmete Facebooki grupis hõigati enim ja kõvema häälega välja allolevaid välismaiseid kanaleid.

1. Esther the Wonder Pig

Kes ei tea kuulsat imesiga Esthrit? Kõik teavad ja armastavad. Loomuse kamp muidugi ka. Suisa nii palju, et osadel meist on Esthri uudisvoog Facebookis seadistatud nii, et keskkonda sisse logides on Esthri postitused esimesed, mis voos ette tulevad. Esther ja tema vaimukad isad ja muidugi ka ülejäänud loomakamp garanteerivad rõõmsa meele ja päikselise alguse päevale. (Kuidas oma Facebooki selliselt seadistada? Imelihtne: Mine Esther the Wonderpig Facebooki lehele, vajuta nupule “Following”, sealt “In your news feed” ja “See first”.)

Jälgi Esthrit kindlasti ka Instagramis ja Twitteris. Ilmselt on Esther Joaquin Phoenixi kõrval üks mõjuvõimsamaid ja efektiivsemaid veganaktiviste. 

Facebook: https://www.facebook.com/estherthewonderpig/
Instagram: https://www.instagram.com/estherthewonderpig/
Twitter: https://twitter.com/EstherThePig

2. ARZone ehk Animal Rights Zone podcastid

Soovitame kõigile, kelle jaoks loomade eestkoste ja loomaõiguslik vaatenurk südamelähedased. ARZone podcastist on aastate jooksul kõik vähegi tuntud või olulised inimesed ja teemad läbi käinud. Näiteks saab kuulata usutlusi Paul Shapiro, Nick Cooney, Colleen Patrick-Goudreau, Melanie Joy, Marc Bekoffi, Steven Wise’i, Kim Stallwoodi ja teiste aktivistide-mõtlejatega.

Podcast: http://arzone.ning.com/page/podcasts

3. Free from Harm blogi

Free from Harm on USA loomaõiguste organisatsioon, kes mh avaldab palju põnevaid ja harivaid artikelid ning videomaterjale. Free from Harm blogi loeb üle miljoni inimese aastas.

Blogi: https://freefromharm.org/recent-articles/

4. Genesis Butler

Genesis Butler on erakordselt inpireeriv 12-aastane vegan-aktivist ja TEDx kõneleja. Genesis hakkas veganiks iseseisvalt ja teeb nüüd kõik selleks, et ka teised inimesed tema eeskuju järgiksid. Genesis osaleb Million Dollar Vegan kampaanias: https://www.milliondollarvegan.com

Twitter: https://twitter.com/genesisbutlerv
Instagram: https://www.instagram.com/genesisbutler_/

Genesis Butler (Foto: Plant Based News)

5. Patrik Baboumian

2017. aastal Taimetoidumessilgi esinenud maailma tugevaim vegan Patrik Baboumian pole mitte üksnes erakordselt võimekas, vaid ka sooja südame ja eluterve huumorisoonega. Baboumian on mitmete riiklike ja rahvusvaheliste jõuspordi tiitlite ning rekordite omanik, muuhulgas on teda pärjatud “Saksamaa tugevaima mehe” tiitliga. Üle maailma tuuritav vegansportlane on võtnud oma eesmärgiks lõhkuda stereotüüpe, mille kohaselt tugevad mehed peavad sööma palju liha.

Instagram: https://www.instagram.com/patrikbaboumian/

Patrik Baboumian Tallinnas, Taimetoidumessil 2017

6. Rich Rolli podcast

Rich Roll on 50-aastane veganist ultramaratonijooksja. Roll on tunnistatud mitmeid kordi üheks 25-st maailma kõige paremas füüsilises vormis olevaks meheks. Tema populaarne podcast on järjepidevalt iTunes’i 10 parima podcasti nimekirjas. Rich Roll on avaldanud mitmeid bestsellereid oma ultramaratonaari teekonnast ja vegantoitumisest.

Podcast: https://www.richroll.com/category/podcast

7. James Aspey

James Aspey on kuulus Austraalia veganaktivist ja avalik kõneleja, kes vaikis terve aasta ehk 365 päeva, et pöörata tähelepanu loomade kannatustele. Aspey on endine fitness treener, keda mõjutasid veganiks hakkama legendaarne dokumentaalfilm Earthlings ja Gary Yourofsky otsekohesed videod.

Instagram: https://www.instagram.com/jamesaspey/
Facebook: https://www.facebook.com/jamesaspeyactivism/

8. Earthling Ed

Earthling Ed ehk Ed Winters on Londonist pärit veganluse eestkõneleja, kes kaasasutas organisatsooni Surge, kutsus läbi selle ellu ametliku loomaõiguste marsi (kus 2019. aastal osales 41 000 inimest üle maailma), on kõnelenud ülikoolides ja koolides, kaasaarvatud Harvaris 2019. aasta aprillis. Eelmise aasta alguses esines Ed kahel TEDx konverentsil, kus jõudis vegansõnumiga 1,1 miljoni vaatajani. Tema populaarset kõne “You Will Never Look at Your Life in the Same Way Again” (“Sa ei vaata oma elu enam kunagi endiselt”) on YouTube-is vaadatud üle 3 miljoni korra.

Instagram: https://www.instagram.com/earthlinged/
Facebook: https://www.facebook.com/earthlingedpage/

9. Elisa Aaltola

Tuntud Soome filosoof ja aktivist Elisa Aaltola oli 2014. aastal Loomuse poolt korraldatud Eesti esimese loomaõiguste konverentsi peaesineja. Aaltola on filosoofiadoktor, Ida-Soome Ülikooli vanemteadur ja loomaõigusluse aktivist, kes on välja andnud mitmeid loomaeetika ja loomaõiguste teemalisi raamatuid. Tema blogi on soomekeelne.

Blogi: https://hermithounds.com

10. Veganista.co

Veganista blogi ja podcasti veab loomaõiguste organisatsiooni Mercy for Animals pikaaegne endine asepresident ja veganaktivist Ari Solomon. Ta on kirjutanud loomade õigustest ja veganlusest väljaannetes Los Angeles Times, The New York Times, The Advocate. Solomon on esinenud CNNis, Reutersis, NPRis ja HuffPost Live’s. Ari YouTube kanali popim ja viraalseks muutunud video on “Sh*t Vegans Say”, millel on üle 1,2 miljoni vaataja.

Ari on ka üks filmi “The Animal People” produtsent, kaasprodutsendiks filmil ka mh Joaquin Phoenix.

Blogi: https://veganista.co
Twitter: https://twitter.com/VeganAri

Artikkel ilmus ajakirja Vegan märtsinumbris, 2020.