Loomuse lugemissoovitus #3 “How to Create a Vegan World: A Pragmatic Approach” 

Loomuse märtsikuu lugemissoovituse annab semiootika tudeng ja Loomuse vabatahtlik Laura Sauga-Tilk. Tobias Leenarti raamat “How to create a vegan world: a pragmatic approach” on ilmunud 2017. aastal ja hetkeseisuga ei ole eesti keelde seda tõlgitud. 

“Seekordne raamat aitab lugejal vaimusilmas ehitada vegan maailma ning annab näpunäiteid ja soovitusi, kuidas sellesse maailma võimalikult palju inimesi elama saada. Raamat kirjeldab teekonda, ükskõik, kas paneme sihtkoha nimeks Vegan küla (nagu autor seda teeb), vegan maailm või hoopis vegan Eesti, tähtis on teekond. 

Viimases peatükis on autor kirjutanud: “Tegemist on teekonnaga, mille oleme kõik ette võtnud (aeg-ajalt libastudes, kuid siiski edasi liikudes). Oleme kõik erinevates punktides, mõned teistest ees või tagapool, kuid kõik siiski liikumas ühtse sihtmärgi poole. Ja lõpuks jõuavad kõik kohale!” 

Kuue peatüki vältel annab autor lugejale tööriistad, millega vegan maailma ehitada, kuid selle kõige juures on oluline mõelda pragmaatiliselt, mitte idealistlikult. See tähendab, et need, kes juba vegan maailmas elavad, ei tohiks ära põlata igat libastujat ega tagasipöördujat, vaid aidata neid tagasi rajale. Samuti pakub autor välja kuidas muuta üleskutsete sisu ja vormi. Idealistliku lähenemise eesmärk on see, et võimalikult paljud inimesed oleksid veganid, just moraalsed ning eetilised veganid. Idealistliku lähenemisega on ka see probleem, et on “kõik või mitte midagi” suhtumine, mis võib teisi, kes (veel) vegan maailmas ei ela, hirmutada.  Pragmaatilise lähenemise eesmärk on aga see, et toimuks pidev ja üleüldine loomsete toodete tarbimise vähendamine, ükskõik, kas inimene teeb seda teiste loomade, keskkonna või oma tervise nimel. Sealjuures on autor tähelepanu juhtinud sellele, et kui inimesed alguses on veganid keskkonna või tervise pärast, siis veganiteks jäädakse just loomade pärast. 

Kindlasti ei tähenda kõik eelnev seda, et peaksime idealistlikust mõtlemisest loobuma, sest ka pragmaatilisel teekonnal on vaja idealistlikke inimesi. Kuid oluline pole see, et kõik inimesed päevapealt tuleksid vegan maailma elama, vaid see, et nad hakkaksid külas käima ja näeksid, kui hea ja lihtne seal on. Kui nad seda näevad, siis on nad rohkem altid ka oma teekonnaga alustama.”