Mõtteid munavabade munadepühade veetmiseks

Autor: Helena Saaremäel, läbib kooliprogrammi raames Loomuses kogukonnapraktikat
Kadrioru Saksa gümnaasium, 12. klass

Lihavõtted on rõõmu ja uute alguste aeg, kuid kahjuks ei ole paljud traditsioonilised viisid selle püha tähistamiseks alati loomasõbralikud. Mitmed tavad aitavad paratamatult kaasa loomade ekspluateerimisele alustades munade surmamisest karmide kemikaalidega kuni konkreetse lihatoitude söömiseni välja. Seevastu leidub mitmeid alternatiivseid viise lihavõttepühade tähistamiseks, mis on nii pidulikud kui ka loomade suhtes lahked.

Lihavõtted on aeg, mil võib endale lubada maiustusi. Alternatiivi munadele, mida lihavõttekorvi lisada, on võimalik valmistada ise šokolaadist või suhkruküpsised. Need on lõbusad ja maitsvad alternatiivid munadele. Kui Teile meeldib lihavõtetel küpsetamine, kaaluge loomsete variantide asemel eelkõige taimsete koostisosade kasutamist. Küpsiste, kookide ja muude magustoitude jaoks on palju loomasõbralikke retsepte, mis maitsevad sama maitsvalt kui mitte vegan valikud. Lausa šokolaadi on võimalik valmistada ise, kasutades kakaopulbrit, kookosõli ja magusaineid, nagu agaavi- või vahtrasiirup.

Kui soovite midagi teha koos lastega, siis proovige dekoreerida küpsiseid. Küpsetage küpsised eelnevalt valmis ja seejärel andke lastele võimalus neid kaunistada glasuuri ja kommidega. See on lõbus ja loominguline viis veeta aega koos perega.

Taimsed Valikud lehelt leiad munavaba retsepti värviliste maasikaküpsiste küpsetamiseks.

Looduspere veebipoest leiad loomasõbralikke toiduvärve.

Lisaks munade müügi arvu kasvule lihavõtetel, suureneb ka kohupiima tarbimise protsent märgatavalt. Taimsed Valikud jagab maitsva loomasõbraliku kohupiimakreemi retsepti, mis ei sisalda tegelikult midagi loomset. 

Lihavõtted on aeg, mil võite proovida erinevaid käsitööprojekte. Käsitööprojektid on suurepärane viis vaimse tervise hoidmiseks ja loovuse arendamiseks. Näiteks on võimalus proovile panna mõni uus traditsioon, mis on palju jätkusuutlikum ning südantsoojendavam. Munade asemel kivide värvimine on kordades lihtsam ning lisaks saab enda poolt valmistatud kunstiteoseid imetleda terve aasta vältel. Vaata lähemalt Eesti Vegan Seltsi kodulehelt.

Oma mõtteid, kuidas veeta munadepühad munavabalt, jagab Kadrioru Saksa Gümnaasiumi abiturient.

Samuti on kevad on ideaalne aeg väljas viibimiseks ja looduses seiklemiseks. Kutsuge sõbrad ja pere kaasa ning korraldage piknik või matk Eestis asuvatesse imeilusatesse paikadesse.

Lihavõttepühade tähistamine ilma loomadele kahju tekitamata on võimalik ja isegi nauditav. Kasutades looduslikke värvaineid ja vegan koostisosi saate sellel pühadel oluliselt kaasa aidata loomadele kannatuste tekitamise vähendamisele.

Helena Saaremäel kirjutab siin pikemalt sellest, kuidas ta Loomuse juurde kogukonnapraktikale sattus ning miks astuda kahvliga kliimamuutustele vastu.