Rootslased pooldavad naaritsafarmide keelustamist

FamilyTime-5359
@Jo-Anne McArthur

Ligi 80% rootslastest leiab, et naaritsaid ei tohiks nende nahkade saamiseks puurides aretada, selgus küsitlusfirma Demoskop poolt läbi viidud hiljutises küsitluses. Karusloomafarmide vastaseid leidus kõikide parlamendierakondade toetajate seas. 

Küsimusele “Kas sa arvad, et naaritsate puurides aretamine karusnahkade tootmiseks peaks lubatud olema?” vastas 78 protsenti rootslastest “ei”. Seega ei ole võrreldes eelmise, 2014. aastal läbi viidud küsitlusega vastuseis karusloomafarmide suhtes muutunud. Ainult 15 protsenti vastajatest oli seda meelt, et naartisafarmide pidamine peaks lubatud olema.

Rebasekasvatus lõpetati Rootsis 2001. aastal, kui poliitikud jõudsid arusaamale, et rebaste loomuomaseid vajadusi ei ole võimalik puurides rahuldada. Sellele järgnenud uute reeglite kehtestamise tulemusel ei olnud rebasekasvatus enam majanduslikult kasulik. Rootsi viimane tšintšiljafarm suleti tšintšiljade pidamisele kehtestatud karmistatud reeglitele tõttu 2014. aastal. Naarits on nüüd ainuke liik, keda karusnaha tootmiseks Rootsis puurides aretatakse.

“Viimane aeg on anda naaritsatele õigus loomuomaseks eluks, mis neil praeguse loomakaitseseaduse järgi olema peaks,” ütles Camilla Björkbom, uuringu tellinud loomakaitseorganisatsiooni Djurens Rätt eesistuja.

Mitmed riigid, sh Suurbritannia, Horvaatia, Austria, Sloveenia, Šveits ja Bosnia-Hertsegoviina, on karusloomakasvatuse keelustanud. Lisaks neile on keelustamine mitmes riigis arutlusel ja avalik vastuseis karusloomafarmidele on tugev kogu ülejäänud Euroopas.

“Eraklike kiskjate väikestesse puuridesse vangistamine on julm. Vabas looduses on naaritsad eraklikud karnivoorid ning laiadel maa-aladel liikumine ja nii maal kui vees jahi pidamine on nende loomuomase elu osaks, ütles,” Camilla Bergvall, Djurens Rätti karusloomaekspert.

Karusloomafarmide vastasust leidus kõikide parlamendierakondade toetajate seas. Suurim vastuseis oli Roheliste erakonna poolt hääletajate seas – 91%, ja madalaim kristlike demokraatide valijate seas – 60%.

Küsitluse viis Djurens Rätti tellimusel läbi küsitlusfirma Demoskop perioodil 31. märts – 8. aprill 2015. Üle 15 aastaste elanike seas viidi läbi 1000 telefoniintervjuud.

 

Opinion_8-av-10_2015_eng

ROHKEM INFOT

76% Konservatiivse erakonna (Moderaterna) valijatest tahavad karusloomafarmid keelustada

73% Liberaalse erakonna valijatest tahavad karusloomafarmid keelustada

60% Kristlike demokraatide valijatest tahavad karusloomafarmid keelustada

76% Keskerakonna valijatest tahavad karusloomafarmid keelustada

91% Roheliste erakonna valijatest tahavad karusloomafarmid keelustada

82% Sotsiaaldemokraatide valijatest tahavad karusloomafarmid keelustada

87% Vasakerakonna valijatest tahavad karusloomafarmid keelustada

64% Rootsi Demokraatide valijatest tahavad karusloomafarmid keelustada

Allikas: Djurens Rätt  / Demoskop 2015

Kontakt:

Moa Richter Hagert
Telefon: +46 (0)70-649 20 41
E-post: press@djurensratt.se

Camilla Bergvall
camilla.bergvall@djurensratt.se