Soome karusnahatööstuses paljastati laiaulatuslik kriminaalne tegevus: kahtlustatakse jultunud rahapesu ja maksudest kõrvalehoidmist

Soome toll, maksuamet ja Pohjanmaa politsei on 2013. aasta kevadest saadik uurinud karusnahkade müügiga seotud kuritegusid, sealhulgas jõhkraid rahapesujuhtumeid ja raamatupidamiskuritegusid. mink_1772181i

2013. aasta kevadel avastas Soome toll jälitustegevuse käigus, et Pohjanmaal ostetakse karusnahku otse karusloomafarmidelt. Toll ja Pohjanmaa politsei asutasid loo uurimiseks ühise majanduskuritegude uurimisrühma.

Ametivõimude edastatud info kohaselt on käesoleva kriminaalasja puhul tegemist ulatusliku varimajanduse juhtumiga. Uurijad kahtlustavad, et otse karusloomafarmidelt on aastate 2008-2013 vältel ostetud lausa 150 000 hõberebase, mingi ja pesukaru nahka. Nahkade koguväärtuseks on umbes 19,6 miljonit eurot.

Raamatupidamisse sissekandmata müügitehingud on üks levinumaid varimajanduse avaldumisvorme. Kauplemisega olevat kaasnenud ka maksudest kõrvalehoidmine, rahapesu ja võltsitud müügiarved.

Eeluurimine on veel osaliselt pooleli. Uurijate poolt praeguseks välja selgitatud kuritegelikul teel omandatud kasu suurus on umbes 1,5 miljonit eurot.

Asjaga seotud umbes 30 karusnahafarmi

Eeluurimise alguses selgus, et Soomes elanud Kreeka päritolu isik on ostnud aastate 2008-2013 jooksul umbes 36 000 hõberebase ja 4 000 mingi nahka otse kolmekümnelt karusloomafarmilt.

“Karusnahkade koguväärtus on umbes 4 miljonit eurot. Nahad on viidud maa- ja mereteid pidi Kreekasse ja sealt edasi Euroopa Liidu piiridest välja, sealhulgas Türkki,” rääkis uurimise juht Hannu Sinkkonen tollist. “Türki viidud kauba ekspordiselgitus on ilmselt tehtud võltsitud arvetega, milles karusnahkade väärtuseks on märgitud ainult 10% nende tegelikust väärtusest.”

Ametivõimude sõnul rahastati karusnahkade ostmist rahaülekannetega Kreekast ja maksuparadiisidest. Raha võeti pangast välja Pohjanmaal. Väljavõetud raha kogusumma oli üle kahe miljoni euro. Lisaks toodi välismaalt ka muul viisil umbes 2 miljoni euro väärtuses sularaha Soome.

“Toll on uurinud ostusid kui jõhkrat rahapesu ning kaasaaitamist maksupettusele ja raamatupidamiskuritegudele. Selles osas on eeluurimine lõppjärgus ja liigutakse süüdistuse esitamise suunas.”

Sinkkose sõnade järgi on toll selles kriminaalasjas teinud koostööd muuhulgas Kreeka, Prantsusmaa, Türgi ja Dubai ametivõimude ning Europoliga.

Maksud jäeti maksmata

Kontrollide tulemusena avastati, et Kreekas tegutsenud ettevõtja jättis Kreeka ametivõimudele deklareerimata mitmeid miljoneid eurosid maksustatavat tulu. Kreeka ametivõimud on määranud ettevõttele tagantjärele maksmiseks umbes 1,5 miljonit eurot.

Soome maksuamet jätkab karusloomaettevõtjate maksuteemade selgitamist Soomes. Politsei uurib nüüd tõsisemaid juhtumeid.

“Raamatupidamisse sissekandmata müügitegevusega tegelenud karusloomaettevõtjatel on juba tõstetud või tõstetakse makse. Kolme karusloomakasvanduse maksupettuse ja raamatupidamise süüdistused on menetluses ringkonnakohtus,” ütles Pohjanmaa politsei peainspektor Olli-Pekka Punkari. Tema sõnul on juba ühes maksupettuses ja raamatupidamissüüteos mõistetud tingimisi vanglakaristus.

Ettevõtteid kahtlustatakse jultunud kuritegudes

Eeluurimine tõi välja, et Pohjanmaal tegutsenud isiku omanduses olevad ettevõtted on karusloomafarmidest otse hangitud umbes 15 miljoni euro väärtuses hõberebasenahku transportinud võltsitud kaubaarvetega Hiinasse.

Uurijate sõnul tehti erinevad arved Soome ja Hiina ametivõimudele näitamiseks. Uurijad kahtlustavad, et sel moel käitudes näidati 110 000 hõberebase naha impordiväärtust Hiinas üle kuue miljoni euro tegelikust väiksemana.

Maksuamet kahtlustab, et ettevõtetel on olnud rikkumisi ka Soome maksude maksmisel. Maksuamet on teinud neisse puutuva uurimispalve tollile.

Uuritavaid ettevõtteid kahtlustatakse jõhkras rahapesus, maksupettuses ja tollirikkumistes ning samuti raamatupidamiskuritöös.

Selle kuritöökoosseisu uurimine on veel pooleli. Juhtumid antakse hiljem süüdistuse esitamiseks üle Pohjanmaa prokuratuurile.

Mikko Leppänen
Yle


Originaalartikkel ilmus YLE portaalis 10. novembril 2015: http://yle.fi/uutiset/turkisalalla_paljastui_laaja_rikosvyyhti_torkeaa_rahanpesua_ja_veronkiertoa_epaillaan/8443713