Taanis minkidelt inimestele levinud koroonaviiruse mutatsiooni tõttu hukatakse riigis kõik mingid

Taani peaminister Mette Frederiksen teatas eilsel pressikonverentsil, et koroonaviiruse mutatsioon on levinud minkidelt inimestele, mistõttu hukatakse riigis kõik mingid ehk kokku ligi 17 miljonit looma.

Viiel mingil ja kaheteistkümnel inimesel tuvastatud uue tüvega koroonaviirus reageerib halvasti antikehadele. See võib tähendada tagasilööki vaktsiinide väljatöötamises, sest tulevased vaktsiinid võivad osutuda oodatust vähem tõhusaks. Taani riikliku seerumiinistituudi juhi Kare Molbaki sõnul võib see halvima stsenaariumi korral tähendada uue pandeemia algust.

Koroonaviirus on levinud 207 Taani mingifarmis ja juba praegu on tapetud nii palju minke, et surnu loomi pole kuskill hoida. Pühapäeval jagas Taani avalik-õiguslik telekanal TV 2 videot, kuidas loomad on väljas suures kuhjas ja neid lükatakse traktorikopaga kokku.

Loomade eestkoste organisatsiooni Loomus juhatuse liikme Regly Johansoni sõnul on Taanis toimuv loomade suhtes äärmiselt lugupidamatu ning annab selge signaali, et on aeg karusloomafarmid keelustada. “Karusloomafarmides toimuv ei ole enam oluline ainult loomade ja eetika, vaid ka inimeste tervise seisukohast. Praegu Eestis küll minke ei kasvatata, kuid ei saa välistada, et keegi seda teha soovib. Kuni Eestis on karusloomafarmid lubatud, võib sarnane saatus ees oodata ka siin kasvatatavaid loomi ning Eesti inimesi,” sõnas ta.

Ehkki kõik Taani mingifarmid peavad oma loomad hukkama, ei tähenda see karusloomafarmide keelustamist, vaid pärast olukorra leevenemist võib minkide kasvatamisega jätkata. Johanson ütles, et praegu oleks Taanil hea võimalus teha karusloomafarmindusele lõpp. “Kui karusloomafarmid oleksid nii Taanis, meil kui ka kõigis teistes riikides juba keelustatud, poleks me praeguses olukorras. Farmide keelustamine võimaldaks ennetada edasiste viiruspuhangute teket,” lisas ta.

Lisaks Taanile on koroonaviirus avastatud Hollandi, Hispaania ja USA mingifarmides ning hukatud on miljoneid minke. Augustis jõudis viirus ka Itaalia mingifarmidesse, kuid uudis tuli avalikuks alles nüüd tänu loomaõiguslaste arvukatele päringutele. Eelmisel nädalal tuvastati viirus ka ühes Rootsi mingifarmis, mis asub kõige rohkemate mingifarmidega piirkonnas – Sölvesborgis on kokku ligi 20 farmi.