Taimse piima väljakutse “Aeg muutuseks!” kokkuvõte

Rahvusvahelise taimse piima päeva puhul korraldasime augustis 10-päevase taimse piima väljakutse “Aeg muutuseks!”, millest võttis osa 120 inimest. Nüüd on aeg teha kokkuvõtte, kuidas väljakutse läks.

Veidi üle poole osalejatest olid kõigesööjad, viiendik vegetaarlased ja viiendik veganid. Ülejäänud väljakutse vastu võtnud inimeste seltskond oli kirju ja nad oli oma toitumiseelistuse pikemalt lahti kirjeldanud. Suur osa neist on vähendanud või vähendamas loomse toidu osakaalu oma menüüs.

Kõige rohkem innustas väljakutsega liituma tervis – selle põhjuse valis 30% osalejatest. Oluliseks peeti ka loomade heaolu (26%) või liituti uudishimust (21%). Lisaks toodi põhjustena välja keskkond ja soov kogeda uusi maitseid.

Küsimusele varasema kogemuse kohta taimsete piimadega vastas 117 registreerunut ning kõigil neil oli varasem kogemus taimsete piimadega. Kõige rohkem (45%) oli selliseid osalejaid, kes regulaarselt tarbivad nii piimatooteid kui ka taimseid piimaalternatiive.

Forms response chart. Question title: Milline on sinu varasem kogemus taimsete piimadega?. Number of responses: 117 responses.

Väljakutse lõpus vastas tagasisideküsitlusele 25 osalejat, kellest pooled olid kõigesööjad. 18 vastajat vastas, et väljakutse oli nende jaoks lihtne või väga lihtne. 3 osalejale oli väljakutse pigem raske ning ülejäänud ei osanud öelda.

Forms response chart. Question title: Kas väljakutse oli sinu jaoks lihtne?. Number of responses: 25 responses.

Tulevikule mõeldes olid osalejad taimsete piimade osas positiivselt meelestatud – 10 plaanib hakata neid senisest rohkem tarbima ning 9 plaanib tarbida ainult taimseid piimasid. Ükski vastanud ei plaani taimsete piimade tarbimist vähendada.Forms response chart. Question title: Kuidas plaanid edaspidi taimseid piimasid tarbida?. Number of responses: 25 responses.

Meil on väga hea meel, et meie väljakutse innustas inimesi taimsete piimade maailmaga tutvuma ning nad on otsustanud ka tulevikus taimsed piimad on toidulauale jätta.

Jagame teiega ka osalejate soovitusi ja uusi avastusi.

  • Proovisin esimest korda Friendly Viking’s tooteid, millest varem olin ainult head kuulnud. Ja need ongi nii head nagu räägitakse. 🙂
  • Olen seni kaerapiima välistanud ja kasutanud teisi taimseid piimasid, nüüd hakkasin ka seda rohkem toidutegemisel kasutama.
  • Läätse-suvikõrvitsalasanje – väga maitsev!
  • Kuna paljud asjad on juba proovitud siis seekord midagi uut ei proovinudki. Jäin vanale heale kindlaks.

Lõpetuseks veel mõned vabas vormis mõtted, mis osalejatel väljakutse käigus tekkisid.

  • Hakkasin tugevalt mõtlema sellele, et taimsete piimade tarbimine on meid ümbritsevale keskkonnale hea.
  • Traditsioonilist piima saab asendada küll, rahaliselt tuleb kallim, aga tervisele soodsam, retseptide osas tuleb veidi vaeva näha, et asendus leida.
  • Väljas kohvi juues on rõõmustavalt palju taimse piima pakkujaid.
  • Et mul oleks väga raske loobuda igasugusest piimatootest täielikult, aga nagu olin juba varem mõistnud, eelistan näiteks hommikuhelvestega taimset piima. Olen selle teekonnaga jõudnud nii kaugele, et loomne piim tundub selles kontekstis lausa vastik.
  • Taimsele piimale uue võimaluse andmine viis palju paremate tulemusteni kui varasemalt. Praeguseni pole poest loomseid piimasid või piimasaaduseid juurde ostnud. Ostsin proovimiseks ka Alpro maitsestamata jogurti, kuna muidu sõin loomset maitsestamata jogurtit külmutatud marjadega. Nende toodete puhul saaksin ka edaspidi taimsete variantidega hakkama, kuna maitse ja konsistentsi erinevus loomsetega võrreldes on vähene. Veel on plaanis proovida hapukoore ja toidukoore asendusi.
  • Nii palju uusi retsepte, mis ootavad katsetamist. Mega inspiratsioon!

Suur kummardus ja pikk pai kõigile väljakutses osalenutele! Loodame, et taimsed piimad on tulnud teie ellu, et jääda!