Taimsed Valikud | Kas taimse piima eest lisatasu küsimine on diskrimineerimine?

Kas tarbijad peaksid taimse piima eest lisatasu maksma? California kodanikud väidavad, et ei peaks, sest tegemist on diskrimineerimisega, ning esitasid tuntud sõõrikukohviku Dunkin’ Donuts vastu ühishagi.

California põhjapiirkonnas esitasid 10 laktoositalumatut ja piimaallergiaga inimest hagi, mis väidab, et sõõrikukohvik Dunkin’ Donutsi lisatasud taimse piima eest on tegelikult ebaseaduslikud, vahendab veganuudiste portaal VegNews.

Hagis väidavad hagejad, et need lisatasud, mis varieeruvad olenevalt tootest ja asukohast vahemikus 0,50-2,15 dollarit, on vastuolus nö erivajadustega ameeriklaste seadusega (Americans with Disabilities Act) ja teiste diskrimineerimisvastaste seadustega osariigis. Nimelt diskrimineeritakse inimesi, kel on laktoositalumatus või piimaallergia. See loob aluse potentsiaalselt tööstust muutvale juriidilisele pretsedendile.

Hagi kohaselt moodustab taimse piima lisatasu olulise osa Dunkin’ Donutsi keskmisest joogihinnast, mis on 3,25 dollarit. Kaebuses rõhutatakse suurt kontrasti nende käsitluses piimatoodete ja piimavabade valikute osas, kuna kett asendab oma jookides tasuta tavalise lehmapiima täispiima või rasvavaba 2-protsendilise piima vastu.

Hagis väidetakse, et Dunkin’ Donuts on diskrimineerivate ja ebaseaduslike lisatasude kaudu kogunud rohkem kui 250 miljonit dollarit.

“Kindlasti on pea iga taimse piima tarbija tundnud seda sama ebaõiglust, olgu selle tarbimise aluseks tervis, keskkond või loomad, seda enam, et taimse piima lisatasu on tihtipeale võrreldes taimse piima hinnaga poes arusaamatult kõrge,” kommenteeris Loomuse juhatuse liige ja selle veganprogrammi Taimsed Valikud juht Anu Tensing.

Aasta 2023 augustis alustas Loomuse veganprogramm Taimsed Valikud uue kampaaniaga, mis kutsub söögikohti loobuma taimse piima lisatasust jookidel. Ka Eestis leiab paljudest kohtadest lisatasu taimse piima eest, mis jääb tavaliselt 50 sendi lähedale, ent võib ulatuda isegi euroni. Samas on paljud kohad juba lisatasust loobunud, sh Pagaripoisid, Caffeine, Vapiano, Olerex, R-Kiosk.