Uhke võit Hollandi kuuele miljonile mingile

FamilyTime-5359
Foto: Jo-Anne McArthur

Täna hommikul teatas Hollandi kohus, et on teinud lõpliku otsuse seoses valitsuse kaebega riigi mingikasvatajate vastu. Karusnahavastase liidu Fur Free Alliance ja nende Hollandi liikme Bont voor Diereni suureks kergenduseks langetati kohtuotsus kuue miljoni Hollandis peetava mingi kasuks. Kohtuniku sõnul on avalikkuse arvamus kaalukam väikese grupi mingifarmerite majanduslikest huvidest. Keeld on taas jõus ning Hollandi karusnahatööstus peab tegevuse lõpetama aastaks 2024. 

“Bont voor Dieren on Hollandi mingifarmeritega võidelnud organisatsiooni rajamisest saadik. Oleme pidanud taluma võimsaid tagasilööke, millest kõige valusam oli mingikasvatuse keelu valeksmõistmine läinud aastal. Kuid sihikindlus viis meid võidule – keeld on tagasi jõus ning lisaks on ebaseaduslikuks kuulutatud kõik selle aasta jooksul farmides aset leidnud laiendused,“ teatas Nicole van Gemert, Hollandi loomakaitseorganisatsiooni Bont voor Dieren juht.

Bont voor Dieren on kõvasti tööd teinud, et paljastada minkide julmad elamistingimused karusnahafarmides. Nende pikk ja intensiivne kampaaniatöö on jõudnud võiduka lõpuni. Hollandi mingikasvatajatele tähendab otsus seda, et kõik laiendused, mis on farmides tehtud pärast 2013. aastal vastu võetud keeldu, on nüüd ebaseaduslikud. Van Gemerti sõnul ootab ees veel palju tööd. “Esmajärjekorras alustame menetlusi kõigi laienduste kohta, mis Hollandi mingifarmides aset on leidnud. Me jätkame miljonite minkide sundolukorra avalikkuse ette toomist, ning ei lõpeta enne kui viimane farm oma uksed sulgeb,” selgitas Van Gemert.

Holland on suuruselt neljas mingitootja maailmas, igal aastal toodetakse neid riigis 6 miljonit. 2012. aastal hääletas Hollandi senat selle poolt, et keelustada mingifarmid eetilistel kaalutlustel. Farmeritele anti üleminekuks aega 12 aastat. 2014. aastal mõistis Hollandi kohus senati otsuse valeks, väites, et aretajatele pakutud kompensatsioon ei olnud piisav. Täna vastu võetud lõplik otsus tähendab, et mingikasvatustele tehakse kindel lõpp aastaks 2024.

Eestis kogus petitsioon karusloomafarmide keelustamise poolt ühtekokku 1180 digiallkirja ja ligi 9000 käsitsi või e-posti teel antud allkirja. Eelmise aasta 21. novembril viis loomade eestkoste organisatsioon Loomus allkirjad ja vastava märgukirja riigikokku. Käesoleva aasta juunis toimus Riigikogu Maaelukomisjonis märgukirja avalik arutelu. Järgmine arutelu toimub aasta lõpus, mil Põllumajandusministeeriumis valmib asjakohane mõjuanalüüs.