Uuring: karusnahk on mürgine

Esinduslike brändide laste- ja noorterõivad sisaldavad ohtlikke kemikaale, ilmneb sõltumatu Saksa labori Intertek raportist.

Mürgised kemikaalid satuvad rõivastele karusnaha puhastamisel ja parkimisel. Protseduuril, mis tihti leiab aset Hiinas, kasutatakse raskemetalle, lahusteid ja putukamürke. Inimestele võivad need mürgid tekitada sisesekretsioonihäireid, allergiaid ja vähki.

Taanis tehtud raporti avastused on sarnased eelmistele uuringutele Saksamaal ja Itaalias, mille käigus leiti toksilisi aineid mitme rahvusvahelise brändi rõivastes, nende hulgas ka näiteks luksusbrändil Gucci.

“On hirmutav, et lastele tehtud riided võivad sisaldada nii mitmeid mürgiseid kemikaale. Ilmselt ei ole paljud lapsevanemad sellest teadlikud. Parim viis end kaitsta on karusnahka vältida. Siinkohal võiksid ettevõtted ise tarbijatele vastu tulla ning karusnaha kasutamisest täielikult loobuda,” ütles Taani loomakaitseorganisatsiooni Anima direktor Joh Vinding. “Uuringutulemused saadame poliitikutele ja moeettevõtetele ning alustame kampaaniaga, et info jõuaks ka tarbijateni.”

Laste- ja noorterõivaste testimisel tehti katsetusi kuue erineva tootega, mille hulgas Canada Goose, Ver de Terre, Modström ja Bahne rõivaesemed. Kõik tooted sisaldasid toksilisi aineid.

Mõne toote puhul ületas kemikaalisisaldus Euroopa Liidu kemikaaliregulatsiooni REACH seatud ülemmääru, mõni teine jäi neist allapoole. Osadele kemikaalidele aga ei ole karusnahas piiranguid seatud.

“Euroopa Liidu seadusandlust kemikaalide osas on kritiseeritud, kuna see ei suuda kodanike tervist piisavalt kaitsta. Seega on vastutus nüüd korporatsioonidel, kes ohtlike kemikaalide kasutust võimalikult suurel määral piirama peaksid, seda seadusandluse positsioonist hoolimata,” märkis Joh Vinding.

Raport valmistati Anima tellimusel ja laboratoorsed katsed viidi läbi Intertek laboris Saksamaal.

Testitud tooted:
Canada Goose talvetunke (18-24-kuu vanustele)
Ver de Terre talvetunke (18-kuu vanustele)
Sofie Scnhoor’i vest (4-aastastele)
Bahne müts (3-aastastele)
Bahne jakk (noortele)
Modström’i jakk (noortele)

Tulemuste lühiülevaade:
Kõik tooted sisaldasid formaldehüüdi, mis tekitab allergiaid ja vähki.
Kõik tooted sisaldasid NPEO-aineid, mis tekitavad häireid sisesekretsiooninäärmete töös.
Neli toodet kuuest sisaldasid kroomi, mis võib tekitada allergiaid (sh. Ver de Terre)
Kaks toodet kuuest sisaldasid ühendit kroom(VI), mis on tugev allergeen ja ekseemitekitaja. (sh. Bahne)
Kaks toodet kuuest sisaldasid PAH-aineid, mis on kantserogeensed.

Viited:
MetroXpress: http://www.mx.dk/nyheder/danmark/story/14120039
Anima: http://anima.dk/pelsdyr/pels-er-giftigt-konkluderer-dansk-tysk-unders%C3%B8gelse#.VNMpn102uFo


Lisainfo:

Thorbjørn Schiønning
Anima kommunikatsioonijuht
Mob: +45 40879496
E-post: ts@anima.dk