Veganaktivistid rõõmustavad: huvi vegantoidu vastu aina kasvab

Täna, 1. novembril algas taas paljude veganite lemmikkuu, sest november on ju vegankuu. Siinkohal on paslik ka rõõmustada selle üle, et Eesti suurima vegangrupiga Facebookis Jah, see on vegan on juba liitunud üle 30 000 vegantoiduhuvilise. Gruppi on teretulnud kõik, kes tunnevad vegantoidu vastu huvi, sest grupis jagatakse toidupilte, retsepte, tootesoovitusi, muljeid vegantoidust söögikohtades ja nippe vegankokkamisteks.

Facebookist leiab veel mitmeid vegangruppe, näiteks Eesti veganid, kus on ligi 10 000 liiget, ning piirkondlikud nagu Tallinna veganid ja Tartu veganid. Lisaks on olemas ka ostu-müügigrupp vegantoodetele Vegan turuvarblane ja ilutoodetele keskenduv Vegan kosmeetika.

“Meil on väga hea meel, et vegantoit nii paljudele huvi pakub,” rõõmustab Loomuse veganprogrammi Taimsed Valikud juht Anu Tensing. “Näeme selgelt, kuidas huvi vegantoidu vastu on kasvanud ja kasvab iga päevaga veelgi. Kui mõelda tagasi kasvõi vaid mõned aastad, siis näiteks taimsed piimaalternatiivid olid pigem haruldased, ent veel sel suvel lugesime kokku üle 120 erineva taimse piima sordi Eesti turul, lisaks ka rohkelt alternatiive teistele piimatoodetele nagu jogurt ja juust.” 

Tavaliselt toimub novembris ka Veganmess, endise nimega Taimetoidumess, ent sel aastal peeti Veganmess natuke varem, 22. oktoobril. Messil pakuti taimset söögi- ja tarbekaupa, valmistooteid ja tooraineid ning looma- ja loodussõbralikku kosmeetikat ja kodukeemiat. Toimusid põnevad ettekanded ja arutelud. Esmakordselt viidi messil läbi heategevuslik flash tattoo sündmus, mille käigus said soovijad tätoveeringutega oma keha kaunistada ning sel viisil toetada Loomuse loomasõbraliku ilu programmi LILU. Messil osales ligi 70 kauplejat ja organisatsiooni ning seda külastas 2700 inimest Eestist ja välismaalt. Veganmessi korraldasid turundusettevõte Vegekspert ja loomade eestkoste organisatsioon MTÜ Loomus.

Vegankuule on alguse pannud maailma vanim veganlust edendav heategevuslik organisatsioon The Vegan Society. The Vegan Society asutati 1944. aasta novembris, kui selle asutajaliikmed võtsid esimest korda kasutusele sõna “vegan”. 50 aastat peale asutamist 1. novembril 1994. aastal tähistati esimest korda veganpäeva, millest on ajapikku saanud vegankuu. Vegankuud tähistatakse igal aastal üle maailma eesmärgiga tähistada veganliikumist ja veganlust kõikidele huvilistele tutvustada.

Kui Sulle on veganlus veel võõras, siis kutsume liituma programmiga “10 nädalat veganluseni”. Programm on kõigile tasuta ja liitujaid ootavad kümne nädala jooksul lihtsad ja toitvad retseptid, tootesoovitused, abistavad näpunäited, toitumisalane informatsioon registreeritud dietoloogilt ja palju muud. Programmi tõid Eestisse loomade eestkoste organisatsioon Loomus ja selle veganprogramm Taimsed Valikud. Programm on veel ligi 50 riigis üle maailma ja kokku on programmiga maailmas liitunud üle miljoni inimese.