Juunikuu uudiskiri 2019

Tule selle suve suurimale loomasõbralikule suvepeole!

27. juulil korraldavad iga-aastase Taimetoidumessi tegijad Kultuurikatlas esmakordselt ehtsa veganfestivali koos muusikaliste etteastete, põnevate loengute ja taimse tänavatoiduga. Suvine kogupereüritus Tallinn Vegfest 2019 toimub nii Kultuurikatla siseruumides kui ka õuealal.

Vegfestil esinevad Elina BornMick Pedaja ja Angeelia Pedaja ningIngel ja Frank. Kohal on ka Helitoni pillimeistrid. Avatud on lastenurk ja põnevat kuulamist pakutakse loengutesaalis. Festivali väli- ja sisealal on kokku ligi 100 vegantoidu ja -toodete pakkujat. Festivali korraldamisega on seotud üle 50 vabatahtliku.
Tallinn VegFest 2019 on Tallinna Kultuurikatlas 27. juulil kell 10-19. Pilet festivalialale maksab 2 eurot. Piletimüük toimub kohapeal.  


Kuula värsket podcasti

Saatejuht Sven Paulus usutleb seekordses “Loomade Hääles” Eesti Vegan Seltsi juhatuse liiget Kadri Sikku (pildil). Millised on veganite õigused? Kuidas aitavad need kaasa loomade heaolule? Millest kõneleti Milanos toimunud veganite õiguste konverentsil? 


Uus ja suur teema loomakaitses: kalad

Loomus avas uue portaali, mille eesmärk on tutvustada kalu ja kaladega seotud heaoluprobleeme. Portaal on osa Loomuse pikaajalisest kampaaniast “Armas kala”. 


Uues portaalis saab tutvuda kalade kui tundevõimeliste ja intelligentsete loomadega, heaoluprobleemidega kalakasvandustes ja kalapüügis, vaadata vahvaid videoid ja proovida traditsioonilisi kalaroogade retsepte taimsel kujul.


Osale kalaviktoriinis

Loomus tuuritab sel suvel infolauaga festivalidel ja pakub võimalust testida teadmisi kalade kohta. Sügise alguses loosime kõikide osalejate vahel välja toredad auhinnad: Loomuse pusaLoomuse särgi ja Kadri Tapersoni kirjutatud Eesti esimese loomaõigusliku raamatu “Loomade poolt”.

Loomuse suvetuuri kuupäevad:
* Tallinn Vegfest 27.07 Kultuurikatlas
* Haapsalu Tänavatoidufestival 10.08
* Põlvamaa Ökofestival 18.08
* VeganfEST Tuhalaanes 16.08-18.08


Norra keelustas karusloomafarmid, loomakaitsjad nõuavad nüüd karusnaha impordikeeldu

Peale 30-aastast kampaaniat karusloomafarmide keelustamise nimel saavad loomakaitsjad rõõmustada – 14. juunil hääletas Norra parlament karusloomafarmide keelustamise poolt. Ligi 200 Norra karusloomafarmi peavad oma uksed sulgema aastaks 2025. 


Norra loomade eestkoste organisatsiooni NOAH juhi Siri Martinseni sõnul on sealne keeld märgiline, kuna Norra oli üks esimesi riike, kus loodi karusloomafarmid. Loomuse hinnangul on karusloomafarmide keelustamise protsess ka Eestis lõpusirgel.


Ka Iirimaa keelustab karusloomafarmid!

Iirimaa valitsus on andnud ametliku nõusoleku farmide keelustamiseks.
Iirimaa naaritsafarmides on kuni 200 000 looma.


Prantsusmaal avastati Euroopa kohutavaim karusloomafarm

Aktivistid sattusid Põhja-Prantsusmaal, Eure-et-Loir piirkonnas, külastama mingifarmi, mida loomakaitsjad on nimetanud üheks hirmsamaks karusloomafarmiks kogu Euroopas. Prantsusmaa organisatsioon One Voice avaldas šokeerivad fotod ja videomaterjali, milles on näha loomi rabelemas oma puurikaaslaste laipade all, surevaid ja raskelt vigastatud minke ning erakordselt ebasanitaarseid puure. Loomakaitsjad nõuavad farmi kohest sulgemist ja omaniku vastutusele võtmist.


Lacoste liitus karusnahavaba programmiga

Prantsusmaa rõiva- ja aksessuaaride tootja Lacoste liitus täna rahvusvahelise karusnahavaba programmiga Fur Free Retailer, mida Eestis haldab MTÜ Loomus. Lacoste liitus Fur Free Retaileriga eelmisel nädalal avalikustatud Prantsusmaa karusloomafarmide salavideote tõttu, et näidata oma toetust karusnahavabale maailmale.


Loomus vaatab Euroopasse: ELi kodanike jaoks on loomade heaolu olulisem kui kunagi varem

Juunis kohtus Loomuse kommunikatsioonijuht Annika Lepp Euroopa Parlamendi Eesti saadikute Marina Kaljuranna ja Sven Mikseriga.

Loomus pöördus kõikide Eesti Euroopa Parlamendi valimiste kandidaatide poole ja pakkus neile võimalust alla kirjutada lubadusele toetada Euroopa Parlamendis algatatud loomasõbralikke initsiatiive. 

Lubadusele kirjutas alla 15 Eesti kandidaati, kellest kaks – Marina Kaljurand ja Urmas Paet – osutusid ülekaalukalt valituks. Mõlemad on lubanud ka ühineda Euroopa Parlamendi loomade heaolu ja kaitse töörühmaga. 


Kokku allkirjastas ELi’i üleselt lubadusi 1004 kandidaati, kellest 115 said valituks. Selline tulemus on erakordne ja ajalooline, ületades viiekordselt 2014. aasta tulemust.


Eurogroup for Animals – loomakaitse suunanäitaja Euroopas

“Kõik need inimesed siin töötavad iga päev, iga minut, igal erineval moel selle nimel, et lõpetada loomade kannatused ja vägivald. Käärime käised üles ja teeme ära!” Nii ütles Compassion in World Farmingu juhataja Philip Lymbery 20. juunil Brüsseli lobiorganisatsiooni Eurogroup for Animals aastakoosolekul. 


Loomus on Eurogroupi tegevliige 2017. aasta juunist, olles Eesti poolseks kontaktiks ja töötades selle nimel, et teha koostööd Eesti saadikutega Euroopa Liidus ja pidada läbirääkimisi huvigruppidega Eestis.


Loomus Arvamusfestivalil: loomad ja moetööstus

Mis arvad, kuidas ja kas jõuame maailma, kus loomi enam rõivatootmises ei kasutata? Tule ja aruta koos meiega 10. augustil kell 17.00-18.30 Arvamusfestivali Väärtuste alal.


Loomuse arutelu juhib ajakirjanik Kristo Elias. Arutelu osalejatena on seni kinnitatud Tiia Plamus (TalTechi vanemlektor), Anni Ilves (brändi Alpaka asutaja) ja Reet Aus (moelooja ja EKA vanemteadur). Arutelu peakorraldaja on Loomuse liige Merilyn Haugas.