Loomuse poolt soovime kõigile mõnusat hoolivat vana aasta ära saatmist ja rahulikku uue tulekut
Loomuse vabatahtlik Janiš Laende kirjutas Vana aasta möödalaskudest.
“Õnneks on paljud kodukandid juba aastavahetuse pürotehnikaosa valgusšõu ning muu tingeltangeli vastu välja vahetanud. Aga ära ole kurb, ole rõõmus, ja ma kohe ütlen sulle miks.”
“Loomad ja linnud, kel on võrreldes inimesega kordi parem kuulmine, ei pea valju heli tõttu kannatama. See on suur asi. Kujuta ette, et lähed Terminaatori kontserdile, aga helimees on jobu ja lükkab volüümi nupu tavalise 3 asemel 12 peale. “Juulikuus lumi on maas…”, jõuad sa veel kuulda, aga siis on trummikiled puru ja järgmine peatus on EMO. Mida suuremad kõrvad, seda hullem. Õismäel olge eriti tasa, seal elavad elevandid.” Loe pikemalt siin.
Loe Loomuse vabatahtliku Janiši lugu siin.
“Mõtlen selle ühe lehma peale, kellega praamil tõtt vaatasin, kui mina puhkusereisil olin ja tema reisis tapamajja – mis karv sul ümber saab, on lotovõit.”
Eesti laul 2025 rahvahääletuse lisavooru kandidaat on laul puurilooma unistusest lennata vabaduses nagu sinitihane! 5. jaanuarini sai iga päev ühe korra selle laulu poolt hääletada.
Laulu autor Tuuli Pruul räägib: “Leidsin mõned aastad tagasi kortermaja tagaaiast surnud sinitihase. Olin kurb ja mõtlesin, et mida tihasega linnas teha – prügikasti ju ei viska. Panin ta karbikesse ja matsin ta aianurka maha. Kuigi olin alguses väikese tihase pärast kurb, mõtlesin, et kui õnnelik ta on olnud võrreldes puuriloomadega, kelle kehad kõik satuvadki lihtsalt prügikasti. Samuti ei saa puuriloomad ja – linnud vabalt lennata, murul käia ega mitmed isegi päevavalgust näha. Seetõttu tundus sinitihane justkui vabaduse sümbol puuriloomale. Olin ammu mõelnud, et loomaõigusluse teemadel võiks laulu kirjutada ning tuppa jõudes seda tegingi – laul puurilooma unistusest lennata vabaduses nagu sinitihane.”
Kuula laulu siin.
Loomus kolis X-st (endine Twitter) Blueskysse! Tule jälgi meid ka!
Vaata Loomuse Bluesky kontot siin.
RETSEPT uue aasta tulekuks: tiramisu
Soovitame 1. jaanuari rahulikku päeva mõnusat maiustust, et uut aastat kohe rõõmsa tujuga alustada. Kui piparkoogi ja pohlamoosi isu on juba täis, siis miks mitte teha üks mõnus tiramisu.
Vaja läheb:
250 g nisujahu
100 g +2 spl tuhksuhkrut
1 tl küpsetuspulbrit
75 g toiduõli
20 g taimset piima
1 kikerhernekonservi vedelik
näputäis soola
100 g india pähkleid
250 ml taimset vahukoort
30 g suhkrut
2 spl kakaod
200 ml espressot või kanget kohvi
Leota india pähklid üleöö. Järgmisel päeval vala kikerhernevedelik potti ja kuumuta keskmisel kuumusel. Kui vedelik hakkab mullitama, keeda 5 minutit ja seejärel vala kaussi jahtuma. Eelsoojenda ahi 180 c kraadini. Kurna pähklid ja lisa blendrisse koos 125 ml vahukoorega. Mikserda blenderis kuni segu on kreemjas ja tükkideta. Kui kikerhernevedelik on jahtunud, aja mikseriga kergelt vahtu. Lisa järk-järgult segades juurde tuhksuhkur. Vahusta edasi, umbes viis minutit, kuniks saad kausi tagurpidi keerata ja vaht ei kuku välja.
Sega teisea kausis kokku jahu, küpsetuspulber, sool, õli ja taimne piim. Lisa juurde pool kikerhernevahust. Voldi aeglaselt tainast kokku kuni jahu pole väga näha. Seejärel lisa juurde ülejäänud vaht ja sega samamoodi edasi, kuniks tainas on ühtlane. Ole ettevaatlik, et mitte üle segada.
Pane 16 cm lahtikäiva koogivormi põhja küpsetuspaber ja määri vormi ääred rasvainega. Pane 1/3 taignast vormi ja silu ühtlaseks, võid vahepeal lusika natuke märjaks teha, et oleks lihtsam siluda. Raputa peale õrn kiht tuhksuhkrut ja küpseta igat kihti eraldi 15-18 minutit.
Kui küpsisekihid on valmis ja jahtunud vahusta ülejäänud 125 ml vahukoort koos suhkruga tugevaks vahuks. Lisa juurde india pähkli kreem ja vahusta kokku.
Sea valmis espresso (vaja läheb umbes 7 shotti) või kohv, soovi korral võib juurde lisada tilga rummi. Aseta taldrikule lahtikäiva koogivormi äär ja pane põhja esimene küpsise kiht. Koogivorm peab olema tihkelt küpsise vastas, et kreem välja ei voolaks. Vala küpsise kihi peale lusikaga espressot, seejärel pane kiht vahukoort. Jätka samamoodi teiste kihtidega, kata kook ära ja pane külmkappi üleöö seisma.
Kook on parim, kui on seisnud vähemalt 24 h. Enne serveerimist sõelu peale kakao ja eemalda vorm.
Retsept: Lene Otenurm
Loomade Häälde tuli külla tuli Ajakiri Vegan
Aasta viimane Loomade Hääle episood oli IDA Radio otse–eetris täna kell 14. Külla tuli Ajakiri Vegan üks eestvedajatest Anu Tensing ja saatejuht oli Sirli Kivaste.
Kliimaseadusest IDA raadios Loomade Hääle keskkonnaeri saates!
19. detsembril oli IDA Radio eetris Loomade Hääle keskkonnaeri saade “Kõiki mõjutavast kliimaseadusest”.
Saatekülalised on Riho Raassild on süsteemiinsener, Maia-Liisa Anton on Keskkonnaühenduste Koja koordinaator ning Silver Sillak on Taastuvenergia Koja juhataja. Saatejuht on Loomuse kommunikatsioonijuht Faristamo Eller.
Saates arutati kliimakindla majanduse seadusest, mida alustati kliimaseaduse nime all. Keskenduti sellele, mida seadus võiks endas kätkeda, mida praegune versioon sisaldab, kas ja miks seda seadust on vaja ja kui palju on võimalik sellise seadusega mõjutada ühiskonna tarbimist. Lisaks uurime, kas kliimaseadus võiks olla vahend planetaarsetesse piiridesse mahtumise teekonnal.
Projekti „Raadiosaade keskkonnast ja keskkonnasõbralikust tarbimisest ja käitumisest“ toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Eelkõige on inimestel endil oluline oma tegemised üle vaadata
Hundist kirjutatakse ja räägitakse Eesti meedias järjest enam. Süvenemata, kes täpselt, mida ütleb, võib olla üpris keeruline mõista, milles asi täpselt on. Loomuses rõhutame, et eelkõige on inimestel endil oluline oma tegemised üle vaadata. Meil on vaja võimalikult palju tagasi tõmmata, loodusele ruumi (tagasi) anda ning leida võimalused, kuidas teiste liikidega koos elada ja planeedi hüvesid jagada. Oluline on tähele panna seda, kes ja miks midagi ütleb ehk millised huvid konkreetset kommunikatsiooni mõjutavad. Sõnumite sisu aitab mõista kommunikatsiooni taga olevate huvide eristamine ja mõtestamine.
Pikemalt Loomuse blogis ja Delfi lemmikloomas.
Kalafarmindus on hea näide rohepesust, neokolonialismist ja rõhumisest
Loomuse vabatahtlik Tormis mõtiskleb kalafarmidest ja küsib lõpetuseks: “Kui sa unustaksid kõik, mida tead ja oled elu jooksul kogenud ning vaataksid puhta lehena otse silma ühele kalale, näeksid ta liigutusi ja hingamist, kas sa suudaksid ta saata teadlikult kalafarmi põrgusse?”
“Kuigi kalafarmindus reklaamib ennast tavaliselt jätkusuutliku loodust ja looduslikke kalu hoidva tööstusharuna ning neist maalitakse tõekauge pilt kui väikese (mõju)alaga farmidest, on lood hoopis teistsugused.”
Loe lugu siit.
Loomuse e-poes on pusadele soodustus
Loomasõbraliku sõnumiga meenete soetamine on hea viis, kuidas toetada oma lemmikorganisatsioone ja levitada head sõnumit. Kui sa oled ka loomade poolt, siis kindlasti leiad midagi mõnusat omale või oma lähedastele.
Tegu on heategevuslike toodetega ning müügist saadav tulu läheb loomade heaks MTÜ Loomusele. Kõik tellimused Loomuse e-poest saadame välja taaskasutatud pakendis.
Külasta Loomuse e-poodi siin.
Pane käpp alla!
Tule pane meile käpp alla ja aita meil liikuda loomasõbralikuma ühiskonna poole. Tule püsiannetajaks!
Vormista püsiannetus:
- Loomuse kodulehel: loomus.ee/toeta
- Ma armastan aidata portaalis: armastanaidata.ee/loomus
- või oma internetipangas.
Loomuse sihiks on loomatemaatika tähtsuse suurendamine Eesti ühiskonnas ning loomakaitsepoliitika kujundamine.
Loe lähemalt Loomuse blogist, kuidas annetused on aidatanud Loomusel tegutseda ja muuta Eesti ühiskonda samm-sammult loomasõbralikumaks.
Iga annetus on oluline samm loomasõbralikuma ühiskonna poole!
Aitäh, et oled loomade poolt!