Loomuse märtsikuu uudiskiri

“Kimalasel pole mahti juttu vesta sõbraga.
Õiekroon nüüd päikses lahti, tööd tal teha kuhjaga.”

Kristi Võsa

Sõda Ukrainas kahjuks kestab ja Ukraina loomakaitseorganisatsioonid vajavad meie abi. Soovitame annetada otse organisatsioonile UAnimals, kes omakorda toetab koordineeritult kõiki teisi organisatsioone ja abivajajaid kohapeal.
 
UAnimals toetab Ukraina varjupaiku ja organisatsioone ostes neile toitu, ravimeid ja muud vajaminevat. õimalusel nende püsiannetajaks läbi Patreon keskkonna: www.patreon.com/uanimals või tee ühekordne annetus organisatsiooni eestvedaja kontole (makse tuleb vormistada välismaksena):
IBAN: UA603220010000026209316292416
Saaja: CHEVHANIUK OLHA (65000, Ukraine, reg. Odeska, c. Odesa, st. Koblevska, build. 18, fl. 20)
Pank: JSC UNIVERSAL BANK (KYIV, UKRAINE; Swift: UNJSUAUKXXX)
Me edastame UAnimalsile ka kõik Loomuse kontodele jõudnud annetused, mille selgitus viitab Ukrainale, kuigi soovitame võimalusel annetada otse. Enamus pangad kannavad Ukraina abiks tehtud annetustelt võetud teenustasud paari päeva jooksul tagasi.
 
Riikide vahel reisimine loomadega on keeruline. Et põgenikud ei peaks oma neljajalgseid pereliikmeid maha jätma, on leevendatud piiranguid põgenikega kaasa võetud lemmikloomadele. Loe lähemalt siit. Ülejäänud loomadele leevendused ei rakendu, mis on peamiselt seotud marutaudi leviku tõkestamisega. Tegemist on närvisüsteemi kahjustava viirushaigusega, millesse võivad nakatuda ning mida võivad levitada pea kõik loomad, sh lemmikloomad, metsloomad, põllumajandusloomad ja inimesed. Marutaudi kohta loe lähemalt siin.

EESTI VIBUSPORTLASED LEIAVAD, ET VIBUJAHT PEAKS EESTIS OLEMA KEELATUD

Eesti vibusportlased taunivad vibujahi pidamist Eestis ning on vastu sellele, et vibujahti lubataks metskitsedele pidada. Nad toetavad Loomus on algatanud petitsiooni, et keelustada Eestis igasugune vibujahi pidamine, mis on äärmiselt julm ja loomade suhtes hoolimatu meelelahutus. Loe lähemalt siit.

Toetades Ma armastan aidata keskkonnas annetusalgatust “Aita lõpetada vibujaht Eestis!”, aitad meil võidelda selle julma meelelahutusviisi vastu. Sinu annetus aitab meil luua ja levitada infomaterjali, organiseerida kokkusaamisi poliitika kujundamiseks ning tasuda muid kampaaniaga seotud kulusid. Aitäh, et aitad meil aidata! Allkirjasta petitsioon siin.

ALLKIRJASTA PETITSIOON, ET KAITSTA LOOMKATSETEVABA KOSMEETIKAT

11. märtsil möödus 9 aastat loomadel testitud kosmeetikatoodete müüki keelava seaduse vastuvõtmisest Euroopa Liidus. Siiski ei andnud see aastapäev rahvusvahelistele loomakaitseorganisatsioonidele ega ka meile põhjust rõõmustada, sest uued kemikaalide eeskirjad muudavad keelu mõttetuks ja põhjustavad loomade jätkuvat tapmist ilu nimel.
 
“Paljudel meist on kodus lemmikud – vaadates nende silmadesse, ei lubaks me kunagi nende peal teha selliseid julmi katseid, nagu tehakse laboriloomadel. Lõpetame selle julmuse!” ütleb LILU ehk Loomuse loomasõbraliku ilu töörühma projektijuht Grete Millner.

“Ükski loom ei peaks ilu pärast kannatama. Petitsiooni allkirjastamine võtab vaid minuti ja see aitab päästa elusid,” kutsus üles Sir Paul McCartney.
 
* Praegu on juba üle 400 000 inimese Euroopa Liidus oma allkirja andnud, Eestis on oma allkirja andnud üle 2000 inimese, vaja oleks ligi 5000, et ületada künnis. Künnis on oluline seetõttu, et lisaks 1 000 000 allkirja täitumisele on vaja ka, et vähemalt seitse riiki ületaks künnise. Allkirjasta siin.
Esmaspäeval oli rahvusvaheline metsapäev, mil rääkisime sellest, et metsad on väga paljude loomade ja lindude kodu. Tänases Eestis seisneb takistus suunavalikus – kahjuks on loodusväärtused arvestamata. Rahvaalgatus kodumetsade kaitseks ütleb, et tänane hetkelistest majandushuvidest lähtuv intensiivne metsamajandamise praktika ei taga jätkusuutlikku elukeskkonda ja välistab Eesti metsade erinevaid funktsioone säilitava rolli.

Rahvaalgatusele on ühe päevaga tulnud juba üle 1700 allkirja, liitunud on üle 20 organisatsiooni. Kutsume kõiki allkirjastama ja liituma. Hoides metsi hoiame metsaelanike kodu. Allkirjasta rahvaalgatus siin.

RIIK PEAKS VAATAMA TULEVIKKU JA TOETAMA TAIMSEID VALIKUID

Leiame Loomuses, et maksumaksja rahaga ei ole mõistlik ega eetiline toetada loomade suhtes julmi ja keskkonnakahjulikke tegevusi. Tegemist on põhimõttelise küsimusega, kuhu riik maksumaksja raha suunab. Sealiha söömisest loobumine ei tähenda nälga, vaid vastupidi – tegemist oleks nii tervist kui ka keskkonda hoidva valikuga.
 
Nii seakasvatuse kui ka laiemalt loomi kasutatava tööstuse pidev doteerimine ei ole tulevikku vaatav ega jätkusuutlik. Samuti ei toeta see hoolivama ühiskonna loomist. Olukorras, kus taimne toit on igas eas inimesele sobiv ja aitab säilitada hävima kippuvat keskkonda, pole põhjust ka veganpaanikat õhutada.  Loe avalikku kirja Maaeluministeeriumile siin.

VÄGEVAD NAISED LOOMAS LOOMASÕBRALIKKU MAAILMA

8. märtsil tähisti üle maailma naistepäeva. Sel päeval tutvustas Loomuse veganprogramm Taimsed Valikud blogis kaheksat fantastilist inspireerivat naist, kes aitavad igapäevaselt luua loomasõbralikumat maailma. Lugusid loe siin.

TÄHISTASIME TAIMEJÕUPÄEVA TAIMSELT!

7. märtsil tähistati taimejõupäeva ehk Plant Power Day’d eesmärgiga tõsta teadlikkust taimse ja keskkonnasõbraliku toitumise eelistest, et julgustada kõiki taimseid valikuid tegema. Lae omale alla ka vegantoidu teejuht.

ANNA OMA PANUS LOOMUSE TEGEMISTESSE!

Loomuse loomasõbraliku ilu töörühm LILU otsib oma toredasse tiimi lisajõudu! Abi on vaja näiteks sotsiaalmeedia haldamise, partneritega suhtlemise, blogipostituste ja artiklite kirjutamise ning palju muuga. Kui see sind kõnetab, siis täida Loomuse kodulehel uue vabatahtliku ankeet.
 
Loomuse tegemistesse saad veel panustada:
külastades Loomuse e-poodi,
helistades annetustelefonile 900 0100 (5 €) / 900 0101 (10 €),
annetades läbi Ma armastan aidata portaali.

Aitäh, et oled loomade poolt!