LOOMUSE UUDISKIRI – AUGUST 2022

VIIMANE PÄEV ÖELDA “EI” LOOMKATSETELE!

Kodanikualgatus Euroopa kodanike rahvaalgatus „Julmust vältiv kosmeetika – loomkatsetevaba Euroopa“ ehk „Save Cruelty Free Cosmetics“ on kogunud juba 1,37 miljoni allkirja, aga aga peale allkirjade kogumise perioodi lõppu (TÄNA SÜDAÖÖL!) läbivad kõik allkirjad karmi kontrolli, mille tagajärjel loetakse mitmed allkirjad kehtetuks. Meil on vaja, et PÄRAST kontrolli jääks alles VÄHEMALT MILJON allkirja, seega peame praegu koguma võimalikult palju!

Paljud riigid on juba ületanud ettenähtud lävendi, ent Eestil on lävendist veel natukene puudu! Meil oleks vaja 4935, aga hetkel on ligikaudu 4300.

Kui toetad algatust, siis toetad: 🔸 loomkatsete keeldu kosmeetikatoodetel; 🔸 ELi kemikaalimääruse muutmist nii, et oleks tagatud inimeste tervise ja keskkonna kaitse kemikaalide käitlemisel, aga lisamata uusi loomkatseid käsitlevaid nõudeid; 🔸 teaduse moderniseerimist ning järkjärgulist loomkatset lõpetamist ELis.

TAIMSE PIIM KUU LOOMUSES!

Taimse piima väljakutse on lõppemas! Julgustasime terve augustikuu jooksul jätma loomsed piimatooted ning asendama need taimsete alternatiividega! Loomulikult julgustame taimsete piimaalternatiividega jätkama!

Aga mida me terve kuu tegime?

Ja muudki! Loe väljakutsest lähemalt siit. Kuula Loomade hääle osa taisetest piimadest siit. Väljakutset korraldab Loomuse veganprogramm Taimsed valikud ja toetab rahvusvaheline veganorganisatsioon VegFund.

KUULA JÄRGI LOOMUSE ARUTELU ARVAMUSFESTIVALIL!

Aitäh, Arvamusfestivali, panelistid ja kõik, kes kaasa mõtlesid! Kel arutelu “Kas loomaõiguslus on tegelikult radikaalne?” nägemata, saab järgi vaadata siin. Arutelus osalesid Kadri Taperson, Tiit Maran, Grete Arro ja Mihkel Kangur ning modereeris Farištamo Eller. Hiljem tegi ka arutelust Loomuse kommunikatsioonnijuht Farištamo Eller Loomade Häälele kokkuvõtte.

LOOMUSE AKADEEMIA: RÄÄKISIME NII HUNTIDEST KUI KA ERIVAJADUSTEST

KAS HUNTE TULEB KARTA VÕI ON VÕIMALIK NENDEGA KOOS EKSISTEERIDA?
Greypride: Embracing Coexistence with Wolves
Loomuse akadeemias arutles Farištamo Elleriga Soomes huntide kaitsega tegeleva Luonto-Liiton susiryhmä eestvedaja Francisco Sánchez. Juttu tuleb nende kampaaniast “Greypride: Embracing Coexistence with Wolves”, inimese kooseksisteerimisest huntidega, jahindusest, huntidest muinasjututegelastena, Susiryhmä viimase aja tegevustest, loomade õigustest ja sellest, kas loomade õigused on tegelikult radikaalne mõte.

LOOMAD JA ERIVAJADUSED: PROBLEEMID MEIE MÕTTEVIISIDES
Animals and disabilities: the problem with our mindset
Loomuse akadeemias arutles Faristamo Elleriga Inglismaal elav Poola päritolu õppejõud ja loomaõiguslane Renata Mliczak. Vaatluse all oli loomade varjupaikade ja loomaaedade erinevus, nii inimeste kui ka loomade erivajadused seoses varjupaikadega ning probleemid seoses inimliigi tänase mõtteviisiga.

Renata Mliczak ja Francisco Sánchez käisid sel kevadel esinemas 7. rahvusvahelisel loomaõiguste konverentsil Tallinnas ning nende ettekandeid on võimalik järgi kuulata Loomuse Facebooki lehel. Mõlemad saated on inglisekeelsed.

RÄÄGIME HUNTIDEST EESTIS JA SOOMES!

Kas teadsid, et kütitud hundi keskmine vanus Eestis on 1,9 aastat, looduslikult võiksid hundid aga elada üle 10 aasta? Kütitud huntide madal vanus kõnelebki sellest, et tegelikult on küttimissurve nendele suursugustele loomadele palju suurem kui ametlik jahistatistika seda paista laseb. Salaküttimine on suur probleem nii põhjanaabrite juures kui ka meil.

Tapetud huntidelt kogutud bioproovide põhjal on ka teada, et 2020. aastal kütiti vähemalt 9 poeginud emaslooma (karja juhtemased), vanuse või kehamõõtmete põhjal võis oletada, et neid oli tegelikult 17. Eestis eiratakse fakti, et uuringut, milline huntide seisund päriselt on, pole tehtud.

Loe lähemalt huntide olukorrast Eestis ja Soomes Delfi portaalis Lemmikloom või Loomuse blogis.

PANEME PUNKTI KARUSNAHATÖÖSTUSELE EUROOPAS!

Eestis on loomade pidamine üksnes või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil on 2026. aasta 1. jaanuarist keelatud. Igal pool Euroopas aga veel ei ole. Kutsumegi koostöös loomakaitseorganisatsioonidega üle Euroopa toetama kodanikualgatust “Karusnahavaba Euroopa”, et lõpetada karusnahatööstus terves Euroopas.

Loomade suhtes äärmiselt julm tööstusharu on ka tohutu keskkonnamõjuga ja kujutab endast tõsist ohtu kohalikule elurikkusele, ka reostab karusnahatööstus maapinda mürgiste metallidega.

MA ARMASTAN AIDATA! SINA KA?

Tegutseme Loomuses iga päev selle nimelt, et muuta Eesti ja maailm laiemalt järjest loomasõbralikumaks. Kui soovid meie tegevusse panustada ning aidata meil loomade eest seista, toeta meie tegevust:

Aitäh, et oled loomade poolt!