Maikuu uudiskiri

Karusloomafarmide keeld on käegakatsutav

Keskkonnakomisjon otsustas teisipäevasel istungil, et loomakaitse- ja looduskaitseseaduse muutmise eelnõu, mis näeb ette karusloomafarmide keelustamise Eestis, jõuab kolmandale lugemisele ja lõpphääletusele 2. juunil.

Looma- ja looduskaitseseaduste muutmise eelnõu esitasid eelmise aasta juunis 23 Riigikogu liiget. Eelnõu läbis esimese lugemise oktoobris ning sel nädalal otsustas keskkonnakomisjon, et teine lugemine tuleb 18. mail.

Oleme väga õnnelikud, et poliitikud on astumas loomasõbralikke samme, ning loodame, et 2. juunil saame tähistada suurt võitu Eesti loomaõiguste ajaloos. Loomus on aastaid karusloomafarmide keelustamise nimel tööd teinud ning värske otsus viib meid meie eesmärgile väga lähedale.

PTA: Elusa kala rookimine on ebaeetiline ja seadusevastane

20. märtsil oli ETV eetris saade “Maahommik”, kus käidi külas kaluril, kellega koos võeti veest välja võrgud ning tagasi jõudes asuti kala ette valmistama, et temast süüa teha. Saates on näha, kuidas lauale pandud kala uimi liigutab ning rookimise ajal siputama hakkab. Selle peale hoiab kalur kala käega kinni ning jätkab intervjuu andmist ja peagi ka rookimist. 

Loomus tegi seoses kala elusalt rookimisega pöördumise PTA-le. “Elusa kala rookimist saame lugeda ebaeetiliseks ning seadusevastaseks tegevuseks. PTA ei pea antud klipi näitamist televisioonis kohaseks ning kavatseme antud teemal vestelda ka ERR-iga,” seisis pöördumisele vastuseks tulnud arvamuses.

Saates nähtu näitab selgelt, et kaladesse ei suhtuta kui elusolenditesse, vaid kui elututesse objektidesse. Tegelikult on kalad tundevõimelised loomad nagu inimesedki ja nemadki tunnevad valu. Kalade julmast kohtlemisest tuleb rääkida avalikult, sest kalad väärivad rohkem tähelepanu ja paremat suhtumist.

Konverents täitis nädalavahetuse loomaõiguslike teemadega

Nädalavahetusel toimunud loomaõiguste konverents oli juba kuues, ent sellegipoolest väga eriline. Saime esimest korda korraldada täiesti virtuaalse konverentsi ning pidime oma algsed plaanid ümber mõtlema. Meie konverentsi tiimil oli ääretult vahva nädalavahetus ning oleme tänulikud kõigile, kes on meid heade sõnadega kostitanud ning konverentsi kuulasid.

Meil oli palju põnevaid ettekandeid ning soovime tänada kõiki esinejaid! Lisame peagi ettekanded ka Loomuse YouTube’i kanalisse. Seni saab konverentsi järele vaadata Loomuse Facebookis olnud live’ides.

Suur-suur aitäh konverentsi korraldanud Loomuse ja Eesti Vegan Seltsi liikmetele: Anny Drobet, Farištamo Eller, Kadri Taperson, Saara Mildeberg, Kadri Aavik, Anu Tensing, Jesper Veber, Sirli Spelman, Helena Šegedin, Ireene Viktor, Eleonore Susi ja Annaliisa Post. Eraldi toome veel välja Annika Lepa ja Faristamo Elleri, kelle koostöös sündis imeline virtuaalne fotonäitus klaverimängu saatel.

Oleme kaunid loomasõbralikult

Aitäh kõigile, kes andsid oma panuse LILU tarbijauuringusse! Saime sellest palju kasulikku sisendit, mille põhjal oma edasisi tegevusi kavandada. Oleme hakanud uuringutulemusi vaikselt jagama ka LILU Instagramis, seega hoia silma peal LILU Instagramil, et olla iluteemadega kursis.

LILU töörühma liikmed Sirli Spelman ja Grete Millner käisid Anne & Stiili taskuhäälingus rääkimas loomasõbralikust ning julmusevabast ilumaailmast. Muu hulgas tuli juttu sellest, kuidas teha ilutooteid soetades teadlikumaid valikuid ja kuidas Grete tänu punasele huulepulgale LILU töörühmani jõudis.

Loomusel on oma e-pood!

Lõime eelmisel kuul käed Astri.ee-ga ning nüüd on meil oma e-pood, kus on müügil meie särgid, sokid ja palju muud!

Müügil on ka trükisoojad pusad, mida terasemad on ilmselt juba Loomuse Insta story’des ja tänavapildis näinud. Valikus on kolm kujundust ning nii erksamaid kui ka tagasihoidlikumaid värvitoone. Pusade valmimist toetas Feiss ning kujunduste autorid on Anette Pirso ja Katharina Grepp. Pusade materjal on pehme ja mõnus, mistõttu tekib tahtmine koguaeg Loomuse pusa kanda!

PS. Astri.ee on liitunud ka karusnahavaba programmiga “Fur Free Retailer”, seega nende e-poest karusnahka ei leia. Aitäh, et olete loomade poolt!

Loomasõbralikud ettevõtted toetavad Loomust

Meil on suur rõõm, et Eestis on nii palju toredaid ettevõtteid, kes hoolivad loomadest ja annavad omad panuse, et tulevik oleks loomasõbralikum. Soovime väga tänada Roheboxi, kes on otsustanud maikuu Roheboxiga toetada meie tegevust ja loomaõiguste konverentsi.

Loomusel on ka mitmeid ettevõtetest püsiannetajaid. Näiteks hakkas aprillis Loomuse püsiannetajaks Altme Grupp OÜ, kes on eelkõige tuntud kui Vivera lihaasendajate maaletooja.

Meie partnerid on teinud ka meile sooduskoode:

  • KiRiVOO e-poes on aasta lõpuni koodiga “FURFREE15” ostukorv 15% soodsam.
  • Tibrette e-poes saad koodiga “lilu25” 25% allahindlust. Samuti teeb Tibrette sinu ostult 5% annetuse Loomusele.
  • Sinu Looduskosmeetika e-poes on koodiga “lilu10” kõik täishinnaga vegantooted 10% soodsamad.

Kui soovid oma ettevõttega samuti Loomuse tegemistele kaasa elada, siis anna sellest meile teada ja saame juba lähemalt rääkida, kuidas loomade heaks üheskoos midagi ära teha. Huvi korral kirjuta annaliisa@loomus.ee.

Aita meil muuta Eesti loomasõbralikumaks

Loomus saab tegutseda tänu headele inimestele, kes meid toetavad! Oleme siiralt tänulikud kõigile annetajatele, vabatahtlikele, liikmetele, koostööpartneritele ning kõigile teistele, kes meile toeks on!

Loomuse tegevuse toetamiseks on mitmeid viise:

  • Tule vabatahtlikuks ja täida ankeet siin 
  • Lisa oma Facebooki profiilipildile Loomuse karusnahavaba Eesti pildiraam
  • Helista 900 0100 (5 €) või 900 0101 (10 €)
  • Anneta või vormista püsiannetus läbi “Ma armastan aidata
  • Anneta või vormista püsiannetus Loomuse kodulehel

Aitäh, et oled loomade poolt!