Parasiidid ja kõrge suremuse määr: šokeerivad paljastused maailma ühe suurima kalakasvatustööstuse telgitagustest

Šotimaa lõhetööstuse kõigi aegade suurim paljastus toob päevavalgele kalade šokeerivad kannatused, loomade heaolu käsitlevate õigusaktide rikkumised ja jahmatava suremuse määra.

Šotimaa on suuruselt kolmas tehistingimustes kasvatatud lõhe tootja (2019. aastal toodeti umbes 38 miljonit kala) ja nad ekspordivad enam kui 50 riiki, sealhulgas Eestisse. Ühekuningriist imporditi 2019. aastal Eestisse ligi 1800 tonni lõhet. Šoti valitsus on 2030. aastaks lubanud suurt tööstusharu laiendamist.

Salajane uurimine ja sellega seoses täna avaldatud aruanne „Veealused puurid, parasiidid ja surnud kalad: miks on Šotimaa lõhekasvatuse laiendamise seiskamine hädavajalik” („Underwater Cages, Parasites & Dead Fish: Why a Moratorium on Scottish Salmon Farming Expansion is Imperative”), mille avaldas üle 30 organisatsiooni, sealhulgas loomade eestkoste organisatsioon Loomus, paljastab paljude Šotimaa lõhefarmide karmi reaalsuse.

Uurimist juhtis loomakaitseorganisatsioon Compassion in World Farming International ning 2020. aasta septembrist novembrini uuriti kokku üle 22 kasvanduse. Selleks kasutati nii droonitehnoloogiat kui ka veealuseid sukeldujaid. Mitmes neist kasvandustest leidsid uurijad ulatusliku lõhetäidega nakatumise ja suure suremuse. Lisaks leiti kaladest pungil veealused puurid, kus neil looduslikel rändajatel pole muud teha kui kitsastes tingimustes sihitult ujuda. Nendes tingimustes surevad koguni veerand kaladest enne hukkamiseni jõudmist.

„Lõhed kannatavad julmades veealustes kalafarmides ning kogutud andmed on šokeerivad isegi kogenud uurijatele,” sõnas Loomuse juhatuse liige Anu Tensing „Salaja filmitud videos on näha haiged lõhed, kellel puuduvad silmad või suured liha- ja nahatükid ning keda söövad elusalt lõhetäid. See on täiesti lubamatu. Lõhed on tundlikud olendid, kes ei peaks sedasi kannatama. Peame viivitamatult tegutsema, et Šoti lõhekasvatuse laiendamise plaanid lõpetataks.”

Lõhetäid on parasiidid, kes toituvad kalade nahast, verest ja limasest. Nende arv on kasvanud koos lõhetööstuse laienemisega, mistõttu on tõhusate ja keskkonnasõbralike ravi- või ennetusmeetodite rakendamine veelgi keerulisem. Meetodid, mille tööstus on kalade lõhetäidest puhastamiseks välja töötanud, on julmad ja ebaefektiivsed ning nende kasutamise tagajärjel paljud kalad surevad.

Lisaks sellele, et lõhekasvatused on loomade heaolu kohapealt julmad, kahjustavad need ka keskkonda. Šoti lõhe kasvanduste orgaanilised ja keemilised jäätmed muudavad veekoostist ja tapavad veealust elu merepõhjas. Farmide jäätmed võivad langetada veekvaliteeti ja soodustada kahjulike vetikate vohamist. Ravimeid ja kemikaale, nagu antibiootikumid ja putukamürgid, jõuavad samuti keskkonda ning paljud neist on mürgised nii kaladele ja teistele mereorganismidele kui ka lindudele ja imetajatele.

Lisaks on lihatoiduliste kalade, näiteks lõhe, kasvatamine suuresti vastutav meie hävinud ookeanide tööstusliku kalapüügi eest. Intensiivfarmides kasutatakse kalade söötmiseks kalajahu ja -õli, mis on toodetud miljonitest tonnidest loodusest püütud kaladest.Tulenevalt loomade heaolu ja keskkonnaga seotud probleemidest nõuavad raporti avaldamises osalenud organisatsioonid Šoti lõhetööstuse laiendamisplaanide katkestamist ning kogu tööstuse järk-järgulist sulgemist. Selleks algatasid nad täna ka petitsiooni, millele saab oma toetushääle lisada SIIN.

Muud leiud hõlmasid järgmist:

  • Kahes Šotimaa Mowi kasvanduses filmiti letargilisi lõhesid, kes vaevaliselt mustas vees hingeldasid, lõhesid selgroo deformatsioonidega ning lõhesid rohkete kahjustuste ja täidega. Lisaks leiti lõhetäide ja lahtistel haavadel kasvavate merevetikatega puhastajakalu ning puurides ulpivaid surnud kalu.
  • Scottish Sea Farmsi kasvatustest leiti puhastajakaladega seotud probleeme, sh täid, haavadest kasvavad vetikad ja seenekahjustused. Filmiti paate, mis eemaldasid puuridest suures koguses surnud kalu.
  • Grieg Seafood kasvanduses kuulusid suurehulgaliste heaoluprobleemide hulka kahjustused, mille täid olid tekitanud lõhede naha ja keha söömise tagajärjel, uimede ja lõpuste kahjustused, kalahaavades kasvavad vetikad, marrastused, nakkused ja suukahjustused. Uurijad filmisid ka kaadreid vesinikperoksiidi kasutamisest kaladel, mis viitab lõhetäide probleemile, ja surnud kaladega täidetud prügikastidest.
  • Cooke Aquaculture kasvandustes filmiti suurel hulgal kalu ning vees hõljusid surnud lõhed.
  • Uurijad leidsid ka surnud kaladega täidetud prügikastid, millele metsloomadel on kerge ligipääs. Tegemist on tõsise bioohutusriskiga.

Mida Sina saad teha?