2021. aasta III kvartali ülevaade

Päevad on järjest lühemad ning hakkab vaikselt saabuma aasta lõpp. Panime kirja, mida oleme viimasel kolmel kuul teinud. I kvartali ülevaadet saad vaadata siin ja teise kvartali ülevaadet siin.

Rahvusvahelise veganorganisatsiooni Vegan Outreach ja Loomuse koostöös valmis eestikeelne versioon populaarsest veganprogrammist “10 nädalat veganluseni”. Juulis liitusid programmiga esimesed inimesed ning praegu on meie ühises Facebooki grupis juba üle 300 veganhuvilise. 10-nädalase väljakutse võttis vastu ka Elise Kütt, kes jagas oma teekonda Loomuse blogis

24. juulil toimus Pikakari rannas Tallinna loomade varjupaiga 5. sünnipäev, mida käis tähistamas ka Loomus. Võtsime varjupaiga sünnipäeval fookusesse loomade kasutamise meelelahutuses ning viisime läbi selleteemalise viktoriini.

18. augustil kogunesime koos Eesti Loomakaitse Seltsi, sotsiaaldemokraatide ja loomasõpradega Vabaduse väljakule, kus kuulutasime välja kampaania “Julmus minevikku, loomasõbralikku olevikku”. Kampaaniaga kuulutasime järgmise aasta loomade väärkohtlemise vastu võitlemise aastaks.

Tähistasime Eesti loomaõigusliku liikumise 15. aastapäeva vegan potluckidega üle Eesti. Viljandis, Tartus, Tallinnas ja Kärdlas. Pärnu potluck jäi kahjuks vihma tõttu ära ning Tartu ja Tallinna üritused pidime kolima siseruumi. See-eest ootas meid Hiiumaal ees päike ja saime seal pidada ühe mõnusa veganpikniku. Kirjutasime üritusest pikemalt ka Hiiu Lehes.

May be an image of 3 people

22. augustil tähistasime ülemaailmset taimse piima päeva. Selleks kutsusime teid kõiki Tallinna Botaanikaaeda, kus toimus taimse piima päev. Tutvustasime erinevaid taimseid piimasid ning aitasime külastajatel leida just neile meelepärase taimse piima. Lisaks korraldasime taimse piima väljakutse “Aeg muutuseks!”, millest võttis osa 120 inimest.

Taimse piima päeva raames ilmus ka kaks artiklit. Kõigepealt jagas Loomuse vabatahtlik Lene Otenurm nippe, kuidas küpsetada piimatoodeteta.  Meie vabatahtlik Hardi Heinvere aga viis oma sõpradega läbi suure kaerapiimade testimise, et välja selgitada parim kaerapiim. Selleks, et kaerpiimade ookeanil orienteerumine kergem oleks, pani Hardi kokku ka kaerapiima kompassi, mis juhatab just sulle meelpärase kaerapiimani.

Augusti lõpus sai meie veganprogramm Taimsed Valikud 5-aastaseks! Nimelt kuulutas Loomade Nimel, mis nüüdseks on liitunud Loomusega, 29. augustil 2016. aastal välja esimese liituja – Vegan Restoran V.

Andsime selle auks välja vegantoidu teejuhi, mis on veebis üleval kõigile tasuta lugemiseks ja allalaadimiseks. Veganlus tähendab palju rohkemat kui ainult toit: see mõjutab ka valikud riietuses, kodukeemias, kosmeetikas jne. Ent toitumine on tavaliselt kõige suurem muudatus veganiks hakates, mistõttu keskendubki värske teejuht just toitumisele. Vegantoidu teejuhist leiad nippe, soovitusi, retsepte ja palju muud.

Aasta alguses otsustas loomasõbraliku ilu töörühm LILU oma tegevuste jaoks sisendi kogumiseks läbi viia uurimuse, et kaardistada tarbijate ostukäitumist ilu- ja nahahooldustoodete valdkonnas. Augusti lõpus jagasime tulemusi ka oma jälgijatega.

Septembri lõpus tõime teieni Loomuse valimiskompassi, mille abil sai teada, millised on kohalike valimiste kandidaatide seisukohad loomadega seotud küsimustes. Tänavused küsimused puudutasid ilutulestikku, loomade varjupaiku ning vegantoitu haridusasutustes. Küsimusi aitasid Loomusel välja töötada Varjupaikade MTÜ, Eesti Loomakaitse Selts ja Eesti Vegan Selts.

Purki sai ka kaks Loomade Hääle osa. Augustis rääkisime Loomuse juhatuse liikmete Annaliisa Posti ja Anu Tensinguga taimse piima päevast ja väljakutsest “Aeg muutuseks!”. Võtsime luubi alla ka veganprogrammi “10 nädalat veganluseni”. Programmikoordinaator Kriste Lauk ja Anu Tensing rääkisid lähemalt, millega tegu on. Lisaks oli meil külas programmiga liitunud Elise Kütt, kes oli selleks ajaks neli nädalat veganlust proovinud. 

Septembris olid meil ülemaailmse kliimastreigi eel külas Fridays For Future Eesti esindajad Kaia Konsap ja Sandra Kartau, kes räägivad, kuidas kliimarindel läheb ning miks kliimastreike korraldatakse. Lisaks rääkis Loomuse liige Farištamo Eller, kuidas on omavahel seotud kliimakriis ja loomatööstus. Sel samal teemal pidas ta kõne ka Tallinnas toimuval kliimastreigil.

Oleme kirjutanud mitmeid põnevaid artikleid:

Kui soovid aidata meil edasi tegutseda ja loomade eest seista, siis saad meie tegevust toetada SIIN või helistades 900 0100 (5 €) / 900 0101 (10 €).