Enam kui 20 Tšehhi parlamendisaadikut kuuest erinevast fraktsioonist esitasid 3. märtsil uue seaduseelnõu, mis kehtestaks Tšehhi Vabariigis täieliku karusloomakasvatuste keelu. Autorite sekka kuuluvad tuntud poliitikud kogu poliitiliselt maastikult.
„Karusnaha tootmise eesmärgil loomade pidamine ja tapmine ei ole 21. sajandil aktsepteeritav ja karusloomafarmides valitsevad tingimused ei vasta loomade käitumuslikele vajadustele. Loomaliike nagu naaritsaid ja rebaseid ei saa kodustada. Sellepärast tervitan ma Saadikutekojas tugeva ja kogu poliitilist maastikku hõlmava koalitsiooni moodustamist, mis seda eelnõud toetab,“ ütles parlamendiliige ja Keskkonnakomisjoni esimees Robin Böhnisch.
„Arenenud ühiskond peaks olema valmis küpsemalt loomadesse suhtuma. Loomadel traatpuurides kannatada laskmine selleks, et saaksime nendega hiljem oma garderoobi kaunistada, ei kõla küpse suhtumisena. Sellepärast oleksin ma õnnelik, kui näeksin Tšehhi Vabariiki ühena paljudest teistest Euroopa riikidest, kus ei tolereerita sellist äri,“ ütles parlamendiliige ja erakonna TOP 09 esimees Jiří Koubek.
Esitatud ettepanekus välja toodud loomakaitseseaduse muudatused keelustaksid loomade kasvatamise juhul, kui seda tehakse ainult või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil. Keeld ei puudutaks seega näiteks jäneste kasvatamist, mille puhul on karusnahk kõrvalsaadus. Olemasolevatele farmidele antakse üleminekuperiood 2018. aasta lõpuni ja Põllumajandusministeeriumil on võimalik väljastada määrusi rahaliste toetuste jagamiseks, et leevendada seaduse mõju aretajatele, kes oma tegevust lõpetavad.
Tšehhi Vabariigis on praegu registreeritud 9 karusloomafarmi, milles igal aastal hukatakse gaasitamise ja elektrilöökide läbi umbes 20 000 naaritsat ja rebast. Varasemalt on loomaõiguste organisatsioonid ja teised eksperdid neid farme korduvalt loomade heaolu ja käitumuslike vajaduste tõttu kritiseerinud.
Novembris läbi viidud arvamusküsitlusest selgus, et 70% Tšehhi inimestest pooldavad karusloomafarmide keelustamist. Sarnase seadusemuudatuse on vastu võtnud Suurbritannia, Holland, Austria, Sloveenia, Horvaatia, Serbia, Bosnia ja Hertsegoviina ning Makedoonia. Šveitsis ja Saksamaal on kaudsete keeldudega kehtestatud metsloomade kasvatamisele sellised tingimused, mida on äriettevõtte töös hoidmiseks võimatu täita.
Eestis kogus petitsioon karusloomafarmide keelustamise poolt üle 10 000 allkirja. 2014. aasta lõpus viis loomade eestkoste organisatsioon Loomus allkirjad ja vastava märgukirja riigikokku. Eelmisel aastal toimus Riigikogu Maaelukomisjonis märgukirja avalik arutelu. Märtsis valmib Maaeluministeeriumi poolt tellitud sotsiaalmajanduslik analüüs karusloomafarmide võimalikust keelustamisest 10-aastase üleminekuajaga.
Tšehhi parlamendi pressiteade: http://www.psp.cz/sqw/cms.sqw?z=8772