Sageli samastatakse vegan kosmeetikat ja looduskosmeetikat, kuid neil terminitel on siiski mõningad olulised vahed. Tänases intervjuus jagab oma arvamust loomasõbraliku ja eetilise kosmeetika teemast Ege Tarenõmm, kes esindab LILU partnerit Sinu Looduskosmeetika, kelle e-poest võib leida eraldi vegan märgistusega tooteid, et tarbijatele loomasõbralik iluostlemine lihtsamaks muuta.
Miks on Sinu Looduskosmeetika jaoks oluline müüa vegan / julmusevabu ilu- ja nahahooldustooteid?
Meie jaoks on väga oluline, et kõik tooted, mida pakume, oleksid oma olemuselt ja koostiselt eetilised, tervislikud ning ei koormaks keskkonda. Tõstes inimeste teadlikkust julmusevaba kosmeetika valdkonnas, teeme küll väikese, aga selle eest kindla sammu parema tuleviku suunas, kus inimesed teadlikult valivad tooteid ja brände, mis ei poolda ega tee loomkatseid.
Kuidas jõudsite selleni, et hakkate müüma vegan/julmusevabu ilu- ja nahahooldustooteid?
Sinu Looduskosmeetika sai alguse neli aastat tagasi, kui kaks lapsepõlve sõbrannat otsustasid üheskoos luua platvormi, mis pakub vaid puhta koostisega ning eetiliselt valmistatud kosmeetikat ja kodupuhastusvahendeid. Meie jaoks oli väga oluline, et kõik tooted, mida meie sortimendist leiab, oleksid tervislikud, julmusevabad ning keskkonnasõbralikud. Kuna eesmärk on aidata üha suuremal hulgal inimestest leida tee looduskosmeetikani ning teha teavitustööd, miks loodusliku ja julmusevaba kosmeetika eelistamine hoiab nii meie tervist, keskkonda kui ka loomi, siis otsustasime tulla inimestele veelgi lähemale ja avasime kaks aastat tagasi oma pisikese, kuid meie jaoks väga armsa poe Balti Jaama Turul.
Kui kaugele olete uurinud oma e-poes müüdavate vegan ilu- ja nahahooldustoodete päritolu?
Me oleme alati väga põhjalikud, kui valime oma tootevalikusse uusi brände. Meie jaoks on väga oluline, et bränd ei oleks kuidagi seotud loomkatsetega ning et nende koostisosad ei oleks kuidagi tervist kahjustavad. Iga uue brändi puhul tutvume ka nende taustaga, milline on ettevõtte missioon ja visioon ning kas see ühtib ka meie põhimõtetega.
Kuidas orienteeruda vegan ilu- ja nahahooldustoodete koostistes? Kas guugeldada iga tundmatut koostisosa või jätta igaks juhuks toode pigem ostmata? Kas on mingeid teatud koostisosasid, mida kindlasti soovitate vältida?
Kõige lihtsam on meelde jätta peamised sertifikaadid, mis tõendavad, et toote koostisosasid on kontrollitud. Ökosertifikaat tagab toote puhtuse ehk tooraine päritolu on kontrollitud, toode ei sisalda kahjulikke sünteetilisi koostisosi, toodet ei testita loomadel ning tootmine ja pakend on keskkonnasõbralikud. Levinuimad ökosertifikaadid on NaTrue, ECOCERT, Cosmos Natural, BDIH ja Soil Association.
Kuid kuna rahvusvaheliste sertifikaatide taotlemine on kulukas protsess, siis paljudel brändidel, sealhulgas kodumaistel kosmeetikatootjatel, sertifikaate tihti ei ole. Sellisel juhul tasuks meelde jätta üldlevinud koostisosad, mis ei ole head meie tervisele ja keskkonnale:
- Parabeenid toimivad kui säilitusained. Võivad tekitada allergiat ja nahalöövet, lisaks peetakse neid võimalikeks kantserogeenideks ja viljatuse põhjustajaks. Võivad olla koostisosade loetelus nimetatud kui methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben, heptylparaben, isobutylparaben, isopropylparaben ja benzylparaben.
- Sulfaadid on väga tõhusad rasvade eemaldajad ning panevad toote vahutama. Sulfaate leidub šampoonides, pesuainetes, dušigeelides, seepides, laste hambapastades jne, kuid need põhjustavad nahaärritusi ning seedesüsteemi probleeme. Võivad olla koostisosade loetelus nimetatud kui Sodium lauryl sulfate (SLS), Sodium laureth sulphate (SLES), Naatrium Laureth Sulfate, Ammonium Laureth Sulfate (ALES).
- Mineraalõli on värvitu ja lõhnatu nafta jääkprodukt. Mineraalõli on üks põhikoostisaineid beebidele mõeldud toodetes: beebiõli, vaseliin, kreemid jm. Mineraalõli tekitab nahale õhukese kileja kihi, vähendades sedasi naha võimet võtta vastu vajalikke aineid ja väljutada toksiine. Samuti ummistab mineraalõli poore, laskmata nahal hingata. Võivad olla koostisosade loetelus nimetatud kui paraffinum liquidum, vaselin, petrolatum, ozokerite, cera microcristallina, hydrogenated polyisobutene, paraffinum, deobase, mineral oil, liquid paraffin, liquid petrolatum, paraffin oil ja prolatium oil.
- Ftalaadid häirivad tugevalt endokriinsüsteemi toimimist ja kujutavad erilist ohtu rasedatele. Kasutatakse küünelakkides, lõhnaõlides, juukselakkides ja kehakreemides. Võivad olla koostisosade loetelus nimetatud kui Dibutyl phthalate (DBP) ja di(2-ethylhexyl) phthalate (DEHP), butyl benzyl phthalate BBP või BzBP.
- Triklosaani kasutatakse vedelseepides, hambapastades, pesugeelides, meigieemaldajates ja deodorantides. Triklosaan häirib kilpnäärme toimimist ja hormonaaltalitlust ning võib ärritada nahka ja hingamisteid. Triklosaan jääb aastate pikkuse kokkupuute järel organismi püsima. Võivad olla koostisosade loetelus nimetatud kui 5-chloro-2-(2,4-dichlorophenoxy)-phenol ja triclosan.
- BHT ehk butüülhüdroksütolueeni kasutatakse säilitus- ja lisaainena päikesekreemides, huulepulkades, näokreemides ja ripsmetuššides. BHT on keskkonnaohtlik ja sissesöömisel mürgine. Tekitab astmat, allergilist nohu, ekseeme ja allergiat.
Millised on peamised mitteloodussõbralikud koostisosad, mida vegan ilu- ja nahahooldustoodetes kasutatakse? Kuidas neid koostist lugedes ära tunda?
Vegan märgistusega kosmeetika ei tähenda, et tegemist on loodusliku kosmeetikaga. Vegan kosmeetika ei tohi sisaldada loomseid komponente, aga see ei pea sisaldama ainult looduslikke koostisosi. Meile pakutakse laias valikus kaubamärke, mis omavad märgistust “vegan”, ent mille koostisest leiab rohkelt sünteetilisi õlisid, säilitusaineid ning erinevaid värvi- ja lõhnaaineid, mida on looduskosmeetika toodete puhul keelatud kasutada, kuna need ei ole taimset päritolu.
Seega, kui tootel on ainult märgistus “vegan”, siis tasuks vaadata ka koostisosi ning välistada tooted, mis sisaldavad ülalpool välja toodud komponente.
Kas hinna järgi on võimalik orienteeruda, et eristada loodussõbraliku koostisega tooteid mitteloodussõbralikest?
Kindlasti mitte! See on ekslik arvamus, et looduslik ja orgaaniline kosmeetika on kallis. Aastatega on looduskosmeetika tootjate hulk hüppeliselt suurenenud, seda juba seetõttu, et inimeste teadlikkus ning soov eelistada tervislikku ja eetilist kosmeetikat on nii palju kasvanud. Samuti kasvab väga jõudsalt ka nende inimeste arv, kelle nahk on tavakosmeetika kasutamise tagajärjel probleemseks muutunud ning otsitakse alternatiivseid tooteid, mis ei ärrita nahka. Sellest tulenevalt on looduskosmeetika turg kasvanud võrdlemisi suureks ning valikust leiab nii eksklusiivsemaid ja kallimaid brände, kuid nende kõrval on ka neid tootjaid, kelle hinnaklass on võrdne tavakosmeetika omaga.
Kui palju tunnevad tarbijad huvi vegan ilu- ja nahahooldustoodete koostisosade jälgimise vastu?
Inimeste huvi koostisosade vastu kasvab iga aastaga. Kui varasemalt oli peamiselt teada, et parabeenid ja sulfaadid on pahad ning neid leidub vaid šampoonides ja palsamites, siis tänaseks jälgivad juba väga paljud hoolikalt koostisosade nimekirjasid. Õnneks on aastatega üha rohkem tulnud ka veebikeskkondasid, kus saab lihtsa vaevaga kõiki koostisosasid kontrollida, ning veenduda enne ostu, kas tooted on tervisele ohutud või mitte.
Kuidas harida ühiskonda/poemüüjaid/kosmeetikuid/juuksureid vegan ilu- ja nahahooldustoodete teemadel?
Meie kasutame nii oma blogi kui ka sotsiaalmeedia platvorme, et rääkida rohkem, kuidas sünteetilised koostisosad kahjustavad meie tervist ja keskkonda, kuidas teha vahet looduslikul ja vegan kosmeetikal ning tavakosmeetikal ning mitte langeda rohepesu ohvriks ja nii edasi. Näiteks leiab meie blogist sisukaid artikleid teemadel, milliseid kahjulikke aineid sisaldavad erinevad kosmeetika grupid (näiteks, kas teadsite, et tavaline huulepulk sisaldab ca 33 kahjulikku kemikaali), samuti räägime õiglasest kaubandusest, ökosertifikaatidest, julmusevabast ilust ja nii edasi.
Soovitusnurk: millised on sinu enda lemmikud vegan kosmeetikabrändid, mida igapäevaselt kasutad?
Minu enda praegused lemmikud on Evolve näohooldustooted. Tegemist on Inglismaa kaubamärgiga, kus kõik tooted valmistatakse käsitsi väikestes kogustes. Kõik nende tooted on looduslikud ning suurem osa ka veganitele sobilikud. Teine lemmik, ilma milleta ma hakkama ei saa, on kodumaise Magrada pärnaõie šampoon ja palsam/mask. Magrada juuksehooldustooted on ka meie klientide vaieldamatud lemmikud. Lisaks tooksin välja We Love the Planeti vegan deodorandid, mis tõepoolest toimivad ja annavad värskustunde kogu päevaks.
Hoia LILU tegevusel silma peal ka Instagramis @loomus.lilu!
LILU kutsub ilupoode, ettevõtjaid, iluteenuste pakkujaid ja mõjutajaid endaga koostööd tegema. Huvi korral palun kirjuta tea@loomus.ee.