Euroopa Parlament lükkas tagasi muudatusettepaneku 171, mis oleks kehtestanud ulatuslikud piirangud taimsete piimatoodete märgistamisele ja pakendamisele.
Piimaga seotud termineid nagu “piim”, “juust” ja “jogurt” kaitseb juba seadus, ent muudatusettepanek 171 oleks läinud veelgi kaugemale ja oleks tsenseerinud kogu piimatoodetega seotud keele, pakendite või piltide kasutamise taimsetes toitudes. See tähendab seda, et taimset piima ei oleks tohtinud edaspidi müüa sarnases pakendis nagu lehmapiima. Samuti poleks tohtinud taimsete alternatiivide pakenditel kasutada piimatootega sarnanevaid pilte, näiteks kohvil vahutavad sojapiima, ning väljendid nagu “jogurtilaadne”, “laktoosivaba” ja “piimavaba” oleks keelatud. Siiski pole terminid nagu “piim” ja “jogurt” endiselt piimavabadel toodetel lubatud.
Muudatusettepanekule avaldasid vastumeelt mitmed rahvusvahelised keskkonna- ja loomade eestkoste organisatsioonid ja ettevõtted ning aktivistid. Näiteks astusid muudatusettepaneku vastu välja Maailma Looduse Fond ja kliimaaktivist Greta Thunberg. Petitsioon Stop Plant-Based Dairy Censorship, mis kutsus üles näitama toetust muudatusettepaneku tagasilükkamisele, kogus üle 450 000 allkirja.
Loomade eestkoste organisatsiooni Loomus veganprogramm Taimsed Valikud tervitab Euroopa Parlamendi otsust. “Taimsete alternatiivide turg on aina kasvamas ning sellest on saanud toidutööstuse tavapärane osa, mida ei saa ignoreerida ega karmide ja absurdsete reeglitega maha suruda. Muudatusettepanek oleks piiranud nende toodete turundamist ja oleks pannud tootjad looma jaburaid sõnamänge, et reeglitest kõrvale hiilida. Veganvalikud piimaletis on tulnud, et jääda ning meil väga hea meel, et see muudatusettepanek tagasi lükati,” ütles Taimsete Valikute programmijuht Anu Tensing.
Veganprogrammi Taimsed Valikud eesmärk on suurendada vegantoitude valikut ja kättesaadavust Eesti toitlustusettevõtetes. Programmiga on liitunud üle Eesti juba ligi 100 söögikohta, kus saab igapäevaselt nautida mitmekülgset vegantoitu.