Kaia sattus Loomusesse paar aastat tagasi, kui nägi Facebookis Loomuse üleskutset, et otsitakse vabatahtlikku, kes aitaks meid veebilehe arendamisega. Sel hetkel otsustas Kaia, et see ongi tema viis, kuidas olemasolevad oskused ja enesearendamise huvid kokku viia maailma paremaks muutmisega.
“Sellel ajal, kui ma õigesti mäletan, oli karusloomade teema vist taaskord ühiskonnas tõusuteel ja tundsin, et tahan olla üks inimestest, kes annab oma panuse, et Loomus jaksaks loomade väärkohtlemise vastu võidelda ja maailmas oleks vähem tarbetuid kannatusi,” ütleb Kaia. Talle sobib olla n-ö taustajõu rollis, kes aeg-ajalt midagi vajalikku veebilehele juurde lisab või parandab.
“Ma tahan mõelda, et minu tegevus Loomuses võimestab loomaõiguslasi, kes selle asemel, et pusida kuskil veebilehega, saavad tegeleda sellega, kuidas tarbijaid ja tootjaid mõjutada olema loomasõbralikumad,” lisab Kaia. Samamoodi soovib ta keskkonnaaktivistina võimendada ja võimestada näiteks ökolooge ja teisi loodusteadlasi. Tema soov on, et need inimesed räägiksid üha rohkem avalikkuses ja laiemale auditooriumile, et nende hääl ja teadmised keskkonnahoiust leviksid ühiskonnas laiemalt ning muutuksid poliitikas arvestatavaks jõuks. Ehkki Kaia ei pea ennast kuigi optimistlikuks inimeseks, usub ta, et süsteemsed teadmised koos empaatiaga suudavad vähendada maailmas kannatusi ja mitmeid suuri probleeme nagu kliimamuutused, plastikusse uppumine või elurikkuse kadumine.
Kui aktivismist jääb aega üle, siis tegeleb Kaia igapäevaselt täiskasvanute koolitamisega ning aitab inimestel õppida looma veebilehti ja toimetama graafikaprogrammides. Tema käe alla tulevad õppima toredad ja huvitavad inimesed ning tal on hea meel, et saab ka ametialaselt tegeleda teiste aitamisega. Kuna õpetamise kõrvalt ise veebi arendamiseks aega napib, siis on Kaia rõõmus, et Loomuse vabatahtlikuna saab oma kätt ikka soojas hoida ja õppida vahel nii mõndagi uut juurde.
Kaia ütleb: “Mulle meeldib see tunne, kui tõden, et olen kogemuse võrra rikkam ja tihtipeale ka ühe väikse kooditüki võrra jõukam, aga muidugi ka see, kui tänu minu tööle saab teha mõnda suuremat kampaaniat, mis toob Eestisse rohkem loomasõbralikkust.” Teinekord on meili teel raske lõpuni aru saada, millist tulemust ja tööd täpselt vajatakse, aga Kaia tunnistab, et ülejäänud vabatahtlikud on olnud kannatlikud suhtlejad ja ta on püüdnud teadlikult treenida oskust teiste soovidest aru saada, küsida täpsustavaid küsimusi ja ise midagi lahti seletada.
Kaia tunnistab, et peab kodus juba ammu troopikakalu, ning teab, et nende pidamine pole kindlasti vegan. “Ornamentkalade tööstuses on mitmeid pimedaid ja julmust sisaldavaid nurgataguseid ja aspekte, näiteks seoses kalade aretamise ja transpordiga, aga ka ebapädevate edasimüügi tingimustega.” Kalad on Kaiale kõige rohkem õpetanud empaatiat, kuna nad on nõndavõrd erilised olendid. Enne kalade pidamist ei suutnud ta mõista või mõelda selle peale, et ühe elusolendi vajadused võivad olla hoopis teistsugused kui temal või et neil võib esineda muresid, mida tema oma meeltega kuidagi ei taju, nagu näiteks mürgiste ainete NO2 või NH4 esinemine vees. Lisaks kalade mitmekülgne natuur – kala ei ole lihtsalt suvaline kala, tal on liigiomased vajadused ja “kiiksud”, näiteks territoriaalsed nõudmised, veekeemia, dieet, temperament jms. Selle kõige kaudu tunneb Kaia, et on kasvanud palju arvestavamaks inimeseks ja püüab rohkem teadvustada, kas ja kui palju saab ta aru ühe looma vajadustest-mõtetest või kust selliste teemade kohta rohkem infot leida.
“Tahan loota, et suudan oma isiklikku arengut juhtida sellesse suunda, et põhjustan teistele olenditele oma igapäevaelus vähem kannatusi ning märkan rohkem loomadele põhjustatud ebaõiglust ja nõuan selle vähendamist,” lausub ta. Kaia loomasõbralik soovitus on nõuda poliitikutelt looduse ja loomade austusamist ning toetada oma häälega loomasõbralikke poliitikuid.
Kui soovid samuti panustada loomasõbralikku maailma loomisesse, siis täida uue vabatahtliku ankeet meie kodulehel.