Tõlkeartikkel
Autor: Sascha Camilli
Tõlge: Tanel Lebedev
Tootesoovitused: Vegan jumestuskuntsnik Sevil ja Loomuse julmusevaba ilu töörühm LILU
Üha rohkem inimesi läheb üle julmusevabale kosmeetikale. Sascha Camilli avastas, miks sinu lemmikmeigipintslid võivad peita surmavat saladust.
Kui kannate meiki ning hoolite loomade õigustest ja heaolust, on tõenäoline, et olete rohkem kui tuttav julmusevabade ja vegan ilutoodetega. Tõenäoliselt teate selle valdkonna asjakohaseid sertifikaate ja kontrollite neid kosmeetikatoodete ostmisel pakendilt. Kuid üks valdkond, mille paljud julmusevaba ilu pooldajad (ja isegi mõned veganid) tavaliselt tähelepanuta jätavad, on meigipintslid.
Neid tarvikuid kasutatakse kõige pealekandmiseks alates jumestuskreemist ja põsepunast kuni silmapliiatsi ja lauvärvini ning inimesed mõistavad harva, et need on tavaliselt valmistatud loomakarvadest. Sama kehtib ka raseerimispintslite kohta. Mõnikord on pintslid sünteetilised, kuid sagedamini on kaubanduses leiduvad meigi- ja habemeajamispintslid valmistatud mägra, kitse või orava karvadest.
PETA Asia on uurinud mägrakarvatööstust Hiinas, külastades mitmeid farme ja sealt saadud filmikaadrid on kõike muud kui ilusad. Salvestiselt on näha püüniste ja teiste stressirohkete, piinarikaste meetoditega oma looduslikest elupaikadest püütud mäkrasid – mõnikord on see ebaseaduslikki, kuna mäger on kaitsealune liik. PETA Asia uurija tahtis teada, kuidas tehased mägrakarvu hangivad, ning ettevõtte esindajad soovitasid uurijal potentsiaalsetele ostjatele valetada, öeldes, et karvad pärinevad vangistuses peetavatelt mäkradelt, kuigi suurem osa sellest püüti loodusest.
Vangistus meigipintslite tarbeks
Teine variant, mida samuti uurimise käigus dokumenteeriti, oli mäkrade kasvatamine vangistuses. See sageli kasutatav tootmismeetod näeb ette, et loomad elavad kogu oma eluea väikestes, kitsastes ja tihti räpastes puurides, kus puudub juurdepääs kõigele, mis on neile loomulik või muudab nende elu elamisväärseks.
Nagu kõigile metsloomadele, keda sunnitakse kogu oma elu vangistuses elama, tekitab puuris pidamine mäkradele suuri kannatusi. Looduses on mägrad väga sotsiaalsed loomad, kes otsivad toitu, kaevavad ja loovad keerulisi koopasüsteeme, mida nimetatakse “mägralinnakuteks”. Mõnes mägralinnakus on samade mägraperede põlvkonnad elanud juba sadu aastaid! Nendel loomadel on ka ettenähtud alad söömiseks ja poegimiseks ning väljaspool mägralinnakut asuvad tualettruumid. Mägrakarvatööstuses ei lubata neid asju teha! Ekstreemne vangistus ajab need loomad hulluks, pannes nad edasi-tagasi kõndima või oma puuris ringi tiirlema – selline käitumine ei ole vangistuses peetavate metsloomade puhul haruldane. Pintslite jaoks vajalike karvade saamiseks tapavad töötajad loomad, lüües neile vastu pead ja lõikavad seejärel nende kõri läbi.
Oht rahvatervisele
Mägrakarvapintslid on murettekitavamad rahvatervise riskide tõttu, mida toob endaga kaasa metsloomade vangistamine kitsastes tingimustes. Covid-19 sai alguse turult, kus metsloomi hoiti nii elusalt kui surnult üksteise vahetus läheduses, mis võimaldas hõlpsat nakatumist ja levikut.
Viirusepuhangud karusloomafarmides üle maailma on muutnud karusnahakaubanduse veelgi enam küsitavaks, kui see juba oli, ning mäkrade vangistuses hoidmine on neile tingimustele väga sarnane. Loomade pidamistingimused muudavad vere ja muude kehavedelike segunemise lihtsaks, mis suurendab haigustekitajate leviku ohtu. Eksperdid on ühel meelel, et metsloomade vangistuses pidamine on tiksuv pomm, mis võib kaasa tuua rohkem surmavate viiruste plahvatusi üle maailma.
Vegan vs julmusevaba
Õnneks peaks tänapäeval olema lihtne loomakarvadest pintsleid vältida.
Kuna mõiste „vegan” laieneb toidust kaugemale ja muutub iluvaldkonnas tavaliseks, märgistavad üha rohkem kaubamärke oma tooteid kui vegan – ja seda märgistust tuleb otsida.
Sõna “julmusevaba” võib pintslite puhul olla eksitav. Loomkatsete kontekstis kasutatakse mõistet “julmusevaba” näitamaks, et selliseid katseid pole tehtud, kuid loomsete koostisosade puhul väidavad mõned ettevõtted, et nende koostisosad on toodetud ilma julmuseta, mis, nagu enamik veganeid teab, ei ole võimalik.
Nagu uurimuse filmikaadrid näitavad, kannatavad loomad paratamatult iga kord, kui neid masstootmises kasutatakse. Seega ei ole need pintslid (ja kõik muud tooted) kunagi tõeliselt julmusevabad, kui ettevõte ei suuda tagada, et need tooted on vegan ja ei sisalda loomset päritolu koostisosi.
Jaemüüjad suudavad seda garantiid üha rohkem pakkuda: pärast PETA ja nende rahvusvaheliste partnerite survet keelasid mägrakarvade kasutamise sellised ettevõtted nagu NARS, Morphe, Cult Beauty ning isegi L’Oréal Group ja Procter & Gamble. Raseerimispintsleid pakkuvad ettevõtted, nagu Executive Shaving, Wilkinson Sword, Floris London ja Penhaligon’s, on kõik lõpetanud mägrakarvade hankimise ja otsustanud veganpintslite kasuks.
Sünteetilised meigipintslid
Kui loomakarvadest pintslid ei ole enam kasutuses, siis kas ainus järele jääv variant on sünteetilised pintslid?
Praegu tundub see nii – kuid me saame palju ära teha, et vähendada nende negatiivset keskkonnamõju. Sellised kaubamärgid nagu Nanshy ja ELF, mis on spetsialiseerunud keskkonnasõbralikele ja loomavabadele toodetele, pakuvad julmusevabasid vegan meigipintsleid. Paljud neist kasutavad planeeti säästvamaid materjale, nagu bambusest käepidemed või taaskasutatud plastik ja alumiinium. See ei muuda tõsiasja, et harjased ise on tavaliselt sünteetilised, seega peaksime püüdma pikendada nende tarvikute eluiga nii kaua kui võimalik.
Hea uudis on see, et õige hoolduse ja õige hoiustamise korral võivad meigipintslid kesta aastaid – seega võtke oma pintsleid kui pikaajalist pühendumist, mitte äravisatavat toodet.
Mesauda
Puust käepideme ja sünteetiliste karvadega mugavad meigipintslid. Valikus on nii alusmeigi, lauvärvide kui ka huulepulga pintsleid. Müügil Tradehouse kaubajamas. (Vegan jumestuskuntsnik Sevil soovitab)
Bdellium
Pambusest käepidemega professionaalsed sünteetiliste karvadega meigipintslid. Suur valik kauni roosa- valge disainiga erinevaid pintsleid. Müügil Tradehouse kaubamajas. (Vegan jumestuskuntsnik Sevil soovitab)
Ecotools
Loodussõbralikud meigipintslid mugavaks kasutamiseks kodus meikimiseks. Lai valik erinevaid pintsleid. Müügil suuremates kauplustes nagu Kaubamaja, Selver, Tradehouse, K- Rauta jne. (Loomuse julmusevaba töörühm LILU)