Teisipäeval käisid Loomuse kommunikatsioonijuht Farištamo Eller ja Eesti Loomakaitse Seltsi esindaja Geit koos jurist Anneli Valgmaaga kohtumas justiitsministri Kalle Laanetiga. Kohtumiseks saime hoogu mais toimunud Tiina Toometi ja Eesti Loomakaitse Seltsi korraldatud Esimeselt Sõltmatult Loomafoorumilt, kuhu tulid kokku eri valdkonna spetsialistid. Üritusel leiti üheskoos, et loomade käsitlemine Eesti seaduses üksnes inimesele toodava kasu järgi on ajale jalgu jäänud. Loom ei ole inimese teenistuses olev objekt (ese, vara, toit või meelelahutus), vaid eraldiseisev indiviid.
Ministriga arutasime:
- Loomade käsitlust peab seaduses muutma. Seaduses peab olema selgelt kirjas, et loom ei ole asi. Selline lause on seaduses välja toodud nt Saksamaal, Parntsusmaal, Austrias, Šveitsis, Hollandis, Belgias, Hispaanias, Tšehhis. Meie seaduseruumis annab loomadele väärtuse tema kasu inimesele, loomal endal puudub väärtus. See suunab olulisi otsuseid ja inimeste üldist suhtumist.
- Loomakaitseorgidel peaks olema õigus haldusakte vaidlustada kohtus. Sarnaselt keskkonnaorganisatsioonidega võiks olla loomakaitseorganisatsioonidel õigus vaidlustada haldusakte. Loomakaitseorganisatsioonid puutuvad kokku omanikega, kes hoiavad oma loomi väga halbades tingimustes, kuid seaduse järgi ei saa nad midagi teha, kui ametnikud midagi ette ei võta.
Kokkuvõttes jäi kõlama, et on vaja muutust nii seadustes kui mõttemaailmas, sest loomad on tundevõimelised ja neil on õigus väärikale elule. Justiitsminister Kalle Laanet võttis kohtumie kokku: “Ühiskond on jõudnud sinna, et loomade heaolu on muutunud ja muutumas iga päevaga üha olulisemaks. Ilmselt on ka õige aeg tõstatada debatt loomade õiguste üle.”