Loomakaitsjad taunivad foie gras’ pakkumist Pariisi olümpiamängudel

Homme, 26. juulil algavatel olümpiamängudel on kavas pakkuda preemiumpaketti omavatele külalistele foie gras’d – toodet, mis on seotud lugematute partide ja hanede kannatustega Euroopas.

Mitmed loomakaitseorganisatsioonid, sh Loomus, on esitanud üleskutseid seda otsust uuesti läbi mõtlema. Samas see olukord on tugev meeldetuletus, miks on vaja kehtestada ELi tasandi sundsöötmise keeld foie gras’ tootmise eesmärgil. Loomus saatis vastavasisulise üleskutse ka Prantsusmaa suursaadikule Eestis Emmanuel Mignot’le.

Foie gras’ näol on tegu äärmiselt julma tootega, mille tagamaid ilmselt paljud isegi ei tea,” kommenteeris Loomuse juhatuse liige Anu Tensing. “Samas sellest tuleb rääkida ja seda tuleb taunida. Ükski loom ei peaks kannatama selleks, et inimene saaks tunda hetkeks naudingut.”

Selleks, et toota maksapasteeti foie gras sundsöödetakse hanesid ja parte. Sellist tegevust peetakse julmaks, kuna sundsöötmine hõlmab 20–30 sentimeetrise toru sisestamist looma söögitorusse mitu korda päevas kahe kuni kolme nädala jooksul. Nende makku pumbatakse maisist ja õlist koosnevat sööta – mõnikord isegi suruõhu abil. Loomade maks paisub ja avaldab survet teistele organitele, sedasi, et neil on ka raske hingata. Sageli on näha looma noka, silmade, kõri ja söögitoru kahjustusi. See on vastuvõetamatu, et olümpiamängudel serveeritakse tooteid, mis on pärit loomadelt, kellega on nii julmalt käitutud.

Olümpiamängude korraldajad on lubanud toetada jätkusuutlikku põllumajandust, pakkudes 60% ulatuses taimset päritolu toitu. Samas foie gras’ pakkumine VIP-külastajatele kahjustab seda eesmärki tõsiselt.

KIRI PRANTSUSMAA SUURSAADIKULE EESTIS (est)

Foie Gras ei tohiks olla Pariisi olümpiamängude menüüs

Lugupeetud Emmanuel Mignot!

Kirjutan Teile Eesti loomade eestkoste organisatsiooni Loomus nimel, et teada anda, et Loomus protesteerib käesolevaga foie gras’ kasutamise vastu teatud üritustel Prantsusmaa suvemängude ajal.

Briti ajalehe The Independent teatel serveeritakse pasteeti preemiumpaketti omavatele külalistele. Samuti ei ole me näinud uudiseid selle otsuse tühistamise kohta.

Me protesteerime tugevalt selle pakkumise vastu, kuna haned ja pardid, keda kasutatakse foie gras’ tootmiseks, kannatavad tohutult. Sundsöötmist peetakse julmaks, kuna see hõlmab 20–30 sentimeetrise toru sisestamist looma söögitorusse mitu korda päevas kahe kuni kolme nädala jooksul. Nende makku pumbatakse maisist ja õlist koosnevat sööta – mõnikord isegi suruõhu abil. Loomade maks paisub ja avaldab survet teistele organitele, sedasi, et neil on ka raske hingata. Sageli on näha looma noka, silmade, kõri ja söögitoru kahjustusi.

Seetõttu on vastuvõetamatu, et olümpiamängudel serveeritakse tooteid, mis on pärit loomadelt, kellega on nii julmalt käitutud.

Mõistame, et olümpiamängude korraldajad kavatsevad “vastutustundlikul viisil Prantsusmaa maitseid pakkuda”. Neid tuleks tunnustada selle eest, et nad on lubanud toetada jätkusuutlikku põllumajandust, pakkudes 60% ulatuses taimset päritolu toitu. Sellegipoolest kahjustab foie gras’ pakkumine VIP-külastajatele seda eesmärki tõsiselt.

Kutsume korraldajaid üles taganema oma otsusest ja mitte pakkuma üritustel loomade suhtes äärmiselt julma foie gras’d.

Lugupidamisega

Anu Tensing

Loomade eestkoste organisatsiooni Loomus nimel

KIRI PRANTSUSMAA SUURSAADIKULE EESTIS (eng)

Foie Gras should not be on the menu at the Olympic games in Paris

Dear Emmanuel Mignot,

I am writing to you on behalf of Estonian animal advocacy organisation Loomus and hereby we protest against the use of Foie Gras at certain events during the summer games in France.

According to the British newspaper The Independent, the paté will be served for guests with premium hospitality packages. Also we have not seen any corresponding news about this decision being overturned.

We vehemently protest against this use, as the geese and ducks who are used for foie gras production suffer tremendously. The practice of force feeding is considered cruel as it involves inserting a tube 20-30 centimeters into the animal’s esophagus several times a day for two to three weeks. Fodder consisting of corn and oil is pumped into their stomachs – sometimes even with the assistance of compressed air. The liver of the animals will swell and pressurize other organs so that it also becomes difficult for them to breathe. Damage to the animal’s beak, eyes, throat and esophagus is often seen.

That is why it is unacceptable that products from animals who have undergone such cruelty should be served at the Olympic games.

We understand that the Olympic organisers intend to ‘deliver a taste of France in a responsible manner’. They should be commended for making a pledge to support sustainable farming by making 60% of the meals to be served plant-based. Nevertheless, the acceptance of foie gras for VIP visitors seriously tarnishes this aim.  

We call on the organisers to reconsider their decision to ensure that animal cruelty in the form of foie gras is not served for guests at the events.

Yours sincerely,

Anu Tensing

Member of the board

MTÜ Loomus