Aprillikuu uudiskiri

Tagasivaade viimasele kolmele kuule

Päevad on järjest päikselisemad ja kätte on jõudnud kevad. Sestap on paras aeg vaadata tagasi selle aasta esimesele kvartalile Loomuses.

Viimase kolme kuu olulisemad teemad:

 • Ametisse astus uus juhatus
 • Tegeleme aktiivselt karusloomafarmide keelustamise nimel
 • Kampaania “Armas kala” raames jagasime julmi kaadreid Šoti lõhetööstusest
 • Algatasime petitsiooni Euroopa loomade heaolu voliniku ametisse nimetamiseks
 • Loomasõbraliku ilu töörühm LILU viis läbi tarbijakäitumise uurimuse
 • Taimsed Valikud alustas Toidutares artiklisarjaga “Veganina ümber maailma”
 • Kampaaniaga “Stop Circus Suffering” soovime keelustada metsloomade kasutamise tsirkustes kogu Euroopa Liidus
 • Taskuhäälingus Loomade Hääl oleme rääkinud karusnahavabast moest, kosmeetikast ja vegankokandusest
 • Teeme ettevalmistusi mais toimuvaks loomaõiguste konverentsiks
 • Slow e-poodi lisandus Loomusele annetamise võimalus
 • Oleme vabatahtlikega korraldanud Zoomis filmiõhtuid

Karusnahavaba Eesti poolt!

Eelmise kuul jagasime rõõmsat uudist, et senises suurimas karusloomafarmis pole enam ühtegi looma. Praegu on Eestis umbes kümme tšintšiljafarmi, täpne farmide ja loomade arv pole teada. Jätkame tööd selle nimel, et Eesti võtaks vastu karusloomafarmide keelu.

Sellel kuul oleme sel teemal rääkinud nii vastava eelnõu algatanud Jevgeni Ossinovskiga kui ka keskkonnaminister Tõnis Möldriga. Ossinovski nägemuses võiks keeld olla vastu võetud suve alguseks ning teeme enda poolt kõik, et see nii ka läheks.

Euroopa vajab loomade heaolu volinikku

Ühendasime jõud välisorganisatsioonidega ning algatasime kampaania #EUforAnimals, mille eesmärk on nimetada ametisse loomade heaolu volinik, et loomade huve seadusandluses rohkem arvesse võetaks. Algatust toetab ka Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet.

Palun anna oma poolthääl petitsioonile, et tulevik tuleks loomasõbralikum

Algas registreerimine loomaõiguste konverentsile

Vähem kui kuu on jäänud rahvusvahelise loomaõiguste konverentsini, mida korraldavad Loomus, Eesti Vegan Selts ja Kuulitalu. Koroonaviiruse leviku tõttu otsustasime tänavu teha konverentsi veebis ning inglise keeles. Konverents on kõigile tasuta.

Praegu teeme aktiivselt ettevalmistusi, et kõik saaksid juba peagi konverentsi nautida. Loomuse kodulehelt leiad nii kavaesinejate tutvustused kui ka registreerimisvormi.

Liitu üritusega ka Facebookis, et olla kursis värskemate uudistega.

Meie valikud on taimsed valikud

Märtsis võttis meie taskuhääling Loomade Hääl luubi alla vegankokanduse. Külas käisid meie liikmed ja vabatahtlikud Triin Tõniste, Grete Millner, Taavi Heinoja ning Eleonore Susi.

Valides vegantoidu, saame loomade heaks palju ära teha. Õnneks lisab aina rohkem söögikohta oma menüüsse täistaimseid valikuid. Viimase kuuga on meie veganprogrammiga Taimsed Valikud liitunud Pärnu Vorstid & Vahvlid, Tallinnas Le öko la ning Tartus Gaberrito’s Take Away.

Artiklisarja “Veganina ümber maailma” teises artiklis tutvustab Taimsete Valikute vabatahtlik Silja Olesk aga Tai kööki.

Kalad väärivad rohkem tähelepanu

Oleme aktiivselt tegelenud kampaaniaga “Armas kala”. Märtsis jagasime videot Šoti lõhetööstuse julmadest telgitagustest.

Lisaks mõistsime hukka ETV saate “Maahommik” lõigu, kus lauale pandud kala uimi liigutab ning rookimise ajal siputama hakkab. Selle peale hoiab kalur käega elusat kala kinni ning jätkab intervjuu andmist ja peagi ka elusa kala rookimist. Esitasime selle kohta päringu ka Põllumajandus- ja Toiduametile.

Veetsime munavabasid munadepühasid

Nagu eelmisetal aastal, tegime ka tänavu üleskutse jätta munad munadepühal värvimata ja söömata ning tähistama kevadet loomasõbralikult ja täistaimselt. Meie munavabade munadepühade üritusega liitus üle 500 inimese ning kaasa lõi umbes 20 organisatsiooni ja ettevõtet. Aitäh teile!

Ürituse alt leiad põnevaid retsepte ja artikleid, millel tasub silm peale heita ka pärast munadepühade möödumist.

Slow e-poes saab Loomust toetada

Tegime koostööd e-poega Slow ning nüüd on võimalik nende kodulehel teha Loomusele annetus. Oleme Slow perele väga tänulikud, et nad kutsuvad inimesi üles tegema teadlikke valikuid ning loonud oma klientidele mugavama võimaluse Loomuse toetamiseks.

Loe Slow blogist, mida kirjutas meie kommunikatsioonijuht Annaliisa Post karusloomafarmide, sealsete tingimuste ja keskkonnamõjude ning loomasõbraliku moe kohta.

Toeta sinagi Loomuse tegevust

Meie 2019. aasta märtsis alustatud annetusprojekt “Ma armastan aidata” keskkonnas saab peagi läbi, kuid püstitatud eesmärgini on veel natuke minna. Aita meil aidata ning anna oma panus loomasõbralikuma ühiskonna loomisse.

Sinu annetuse abil saame:

 • tasuda rahvusvaheliste organisatsioonidesse kuulumisega kaasnevaid liikmemakse ning tänu sellele lüüa kaasa rahvusvahelistes kampaaniates ning ligipääsu väärtuslikele materjalidele;
 • korralda välikampaaniaid, et tõsta inimeste teadlikkust;
 • tasuda IT-kulusid, et saaksime algatada petitsioone ning oma kodulehele koondada loomade eestkostega seonduvat informatsiooni;
 • teha veel palju asju, mis aitavad luua loomasõbralikumat Eestit.