Kevadel teatasime, et Loomus liitus üleeuroopalise loomakaitsevõrgustikuga Cruelty Free Europe (CFE), mille eesmärk on loomkatsete lõpetamine Euroopas. Nüüd oleme võrgustikus olnud juba umbes poole aasta jagu ja on aeg muljeid jagada!
Kindlasti oled teadlik, et kogusime üle Euroopa allkirju Euroopa kodanikualgatusele “Save Cruelty Free Cosmetics” ehk “Julmust vältiv kosmeetika – loomkatsetevaba Euroopa”. Üks selle kampaania algatajatest ongi CFE ning kokku koguti üle 1,4 miljoni allkirja üle Euroopa, mis on imeline saavutus!
Lisaks sellele tegeleb CFE igapäevaselt lobitööga Euroopa liidu tasandil hoides silma peal regulatsioonidel, tehes muudatus ettepanekuid, suheldes pidevalt Europarlamendi liikmete, ametnike ja ekspertidega, korraldades avalikke kampaaniaid ning palju-palju muud. Lisaks annab CFE välja ka Leaping Bunny sertifikaati, mis on kindlasti tuttav paljudele loomasõbraliku kosmeetika fännidele.
CFE korraldab ka juba mitmendat korda konverentsi loomkatsetest “TARGET ZERO: Routes to a toxic-free Europe without animal testing”. Sel aastal on see juba 27. oktoobril Vaata lähemalt ja pane end kirja: https://toxicfreeeuropewithoutanimaltesting.com.
Cruelty Free Europe on veel uus ja kasvav võrgustik, aga lisaks Loomusele kuuluvad võrgustkku veel GAIA (Global Action in the Interest of Animals, Belgia), EcoVegAnimals (Bosnia), CAAI (Campaigns and Activism for Animals in the Industry, Bulgaaria), Nevidimi Zhivotni (Invisible Animals, Bulgaaria), Animals without Borders (Horvaatia), Svoboda Zvirat (Freedom for Animal, Tšehhi), Anima (Taani), Anima (Norra), Animalia (Soome), One Voice (Prantsusmaa), Ébredő Bolygó Alapítvány (Ungari), SafrIreland (Iirimaa), LAV (Itaalia), IAR (International Animal Resque, Malta), Diervriendlijk Nederland (Cruelty Free Netherlands, Holland), Viva (Viva! – International Voice for Animals, Poola), Animal (Portugal), Society Animalia 269 (Serbia), For the Animals (Slovakia), ADDA (Hispaania), Cruelty Free International (Ühendkuningriigid).
Paar nädalat tagasi saime võrgustikuga kokku ka Brüsselis GAIA kontoris (suur aitäh võõrustajatele!), et arutada tulevaid plaane ja praegust olukorda ning muidugi ka omavahel rohkem tuttavaks saada. Kuna oleme võrgustikus uued, siis oli see meie jaoks väga oluline. Koosolekul osalemist toetas ka Kodanikuühiskonna Sihtkapital, mille eest oleme väga tänulikud!
Kõigepealt natuke Euroopa kodanikualgatusest – nüüd on allkirjad kogutud, aga see on alles algus! Kokku andsid oma toetusallkirja 1,4 kodanikku, ent kõik allkirjad läbivad range kontrolli, mille käigus veendutakse, et iga allkirja taga on kindel inimene ning keegi ei ole allkirjastanud mitu korda. See tähendab, et sobilikke allkirju on vähem kui 1,4 miljonit. Peale kontrolli peab alles jääma vähemalt miljon allkirja, ent oleme kindlad, ent nii ka on. Kõik allkirjad peaksid olema kontrollitud jõuludeks ja kindlasti anname teada, kui lõplik arv on kinnitatud. Peale seda algab suur töö, et Euroopa kodanike soov jõuaks ka seadusandlusesse ja rakendusse.
Lisaks rääkisime ka mitmetest erinevatest regulatsioonidest, mis reguleerivad loomkatsete läbiviimist EL-s, näiteks REACH (registration, evaluation, authorisation, restriction of chemical), mlle eesmärk on teha kindlaks, kas kõik olemasolevad ja uued kemikaalid on inimestele ja keskkonnale ohutud, ning kontrollida nende keemikaalide kasutamist, mida peetakse ohtlikuks. Kahjuks kasutatakse nende kemikaalide ohutuse kindlakstegemiseks loomkatseid. Rääkisime ka RAT-listist (RAT – Replace Animal Tests) ehk nendest loomkatsetest, mida Euroopa Liidus tehakse, ent millele on olemas alternatiivsed meetodid, kus loomi ei kasutata. Lõpuks tooks välja ka keskkonnatemaatika. Paljusid loomkatseid tehakse just seetõttu, et keskkonnaorganisatsioonid nõuavad neid, sest osad kemikaalid võivad olla kahjulikud keskkonnale. Seetõttu on vaja teha koostööd, et leida sellele ka alternatiivid, kus loomi kasutama ei peaks.
Viimased pool aastat on kindlasti olnud meie jaoks põnevad ja oleme tänu võrgustikule palju õppinud. Kindlasti kuulete sel teemal järgnevate aastate jooksul palju ning saate anda ka oma panuse, et loomkatsete tegemine jääks minevikku.