Kas teadsid, et kui tarbid iga päev ühe klaasi lehmapiima, siis selle toomiseks läheb vaja 650 ruutmeetrit maad? Ja see on enam kui 10 korda rohkem kui läheks vaja näiteks kaerapiima tootmiseks. Kusjuures loomsete produktide, sh loomse piima, tootmine on üks peamisi kliimasoojenemise põhjustajaid, looduslike elupaikade ja liigirikkuse hävitajaid.
Fakte piimatööstuse mõjust keskkonnale:
- Piimatööstus põhjustab 20% kasvuhoonegaasidest, ületades isegi transpordisektorit.
- Piimatööstus toodab suures koguses metaani, mis on kliimale 25 korda ohtlikum kui süsinikdioksiid. Metaanist veelgi ohtlikum on sõnnikust eralduv dilämmastikoksiid, olles 300 korda ohtlikum kasvuhoonegaas kui süsinikdioksiid.
- Eestis kulutavad lehmad samuti kuni 150 liitrit vett päevas, sealhulgas kulub 1 liitri piima tootmiseks 8 liitrit vett ning 1 kg kuivaine seedimiseks kulub 8 liitrit vett. Päevas 50 kg piima andev lehm võib tarbida aga kuni 200 liitrit vett.
- 200 lehmaga farm võib toota oma jäätmega sama palju lämmastikku kui 10 000 inimesega asula.
Loe lähemalt portaalist Piima hind.
LOOS: võida Jane kaerajookide nelikpakk
Taimse piima kuu on täies hoos ja selle puhul rõõmustame kolme õnnelikku taimse piima huvilist kingitusega! Nimelt loosime välja kolm neljast pakki Jane kaerajooki.
Kui Sa sooviks olla üks neist õnnelikest, siis
- anna Taimsete Valikute sotsiaalmeedias kommentaarides teada, mida Sa taimse piimaga tavaliselt teed (nt paned kohvi peale, keedad putru või jaga hoopis oma lemmikretsepti),
- ja märgi ära sõber, kes rõõmustaks ka sellise pakikese üle.
Osaleda saad nii Taimsete Valikute Facebookis kui ka Instagramis.
Miks leiame taimsed piimad taimse joogi nime alt?
Vastus on tegelikult väga lihtne – taimse piima turundamine piima nime all on keelustatud, et kaitsta piimatööstust, sest taimsed alternatiivid on kogumas tohutult populaarsust nii Eestis, Euroopas kui ka kaugemal. Väidetavalt nimetused “piim”, “juust”, “jogurt” jne taimsetel toodetel tekitab segadust tarbijates. Loe Helena Šegedini artiklit (2018. a) ajakirjas Vegan.
Lisaks plaaniti Euroopa Liidus ka märgistamist piiravat muudatusettepanekut, mis õnneks tagasi lükati. Kui piimaga seotud termineid nagu “piim”, “juust” ja “jogurt” kaitseb juba seadus, siis muudatusettepanek 171 oleks läinud veelgi kaugemale ja oleks tsenseerinud kogu piimatoodetega seotud keele, pakendite või piltide kasutamise taimsetes toitudes. See tähendab seda, et taimset piima ei oleks tohtinud edaspidi müüa sarnases pakendis nagu lehmapiima. Samuti poleks tohtinud taimsete alternatiivide pakenditel kasutada piimatootega sarnanevaid pilte, näiteks kohvil vahutavad sojapiima. Loe lähemalt Taimsete Valikute blogist.
Tuletame meelde, et augusti lõpuni annab kood LOOMUS10 Sulle GKR brands poes kõikidelt Friendly Vikings toodetelt -10 %. Kood kehtib ka allahinnatud toodetele.
Kui Sa ei ole end veel Facebookis ürituse “Taimse piima väljakutse 2022” all osalejaks märkinud, siis soovitame Sul seda teha. Kogu augustikuu jooksul leiad põnevat sisu nii ürituse alt kui ka Loomuse (FB, IG) ja Taimsete Valikute (FB, IG) sotsiaalmeediast.
Kui proovid midagi uut või saad teada midagi põnevat, siis julgustame Sind seda jagama sotsiaalmeedias. Kindlasti kasuta ka teemaviidet #taimsepiimaväljakutse2022.
Kui liitusid väljakutsega poole peal, siis saad varasemate uudiskirjadega tutvuda lingipuus või väljakutse lehel.
Mõnusat katsetamist
Loomus ja Taimsed Valikud
Väljakutset toetab rahvusvaheline veganorganisatsioon VegFund. Kui Sa soovid ka meid aidata, siis saad seda teha näiteks “Ma armastan aidata” portaalis.