Kampaaniategevus algusaegadest tänapäevani

Vaata ülevaatliku videot Loomuse tegevusest karusloomafarmide keelustamisel:

Pikk teekond sai alguse 2006. aasta sügisel, mil “Pealtnägija” kajastas esimest korda Eesti ajaloos karusloomade piinarikkaid elu- ja pidamistingimusi. Saates tutvustas farmide pahupoolt Loomuse infokoordinaator, tollane Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuse liige Maaja Mäll.

“Pealtnägija” kajastuse järgselt korraldas Loomuse eelkäija Loomade Nimel (Loomus ja Loomade Nimel ühinesid 2017. aasta lõpus) esimese karusnahavastase meeleavalduse.

2013. aastal avaldas “Pealtnägija” taaskord šokeerivad kaadrid karusloomafarmide julmusest. Samal aastal tõstatas Keskkonnaministeerium farmide keskkonnanõuetele mittevastavuse küsimuse. Kuna farmid ei täitnud kehtivaid keskkonnanõudeid juba aastaid (vt “Pealtnägija” lõiku), hakkas ministeerium nõudma farmide keelustamist.

2014. aastal loodi loomade eestkoste organisatsioon Loomus, mis kasvas välja MTÜ Kuulikodu, Eesti Loomakaitse Seltsi ja Loomade Nimel endiste juhtide ja aktiivliikmete koostööst. Loomus hakkas lobitasandil tegelema peamiselt kahe valdkonnaga: karusloomafarmide ja loomatsirkustega.

Loomuse esimeses kampaanias “Olen loomade poolt” 2014. aasta maikuus astusid esmakordselt Eestis avalikult üles 20 tuntud Eesti inimest, kes pooldavad karusloomafarmide keelustamist.

2014. aasta novembris andsime Loomuse ja Loomade nimel poolt Riigikogule üle enam kui 10 000 kodaniku allkirjad (üle 1000 digiallkirja ja üle 9000 petitsioon.ee keskkonnas antud allkirja) karusloomafarmide keelustamiseks kümneaastase üleminekuajaga. Märgukirja arutelu jõudis petitsiooni kujul Riigikokku. Petitsiooni arutati riigikogu keskkonna- ja maaelukomisjoni ühisistungil ning maaeluministeeriumilt telliti karusloomafarmide majandusanalüüs. Analüüsi tutvustati 2016. aasta märtsis.

Kuna farmid täitsid lõpuks kõik keskkonnanõuded, loobus keskkonnaministeerium esialgsest keelustamisplaanist.

2015. aastal korraldasime tänavakampaania “Eluaegne vangistus”.

2015. aastal käivitasime teise kampaania “On aeg keelustada karusloomafarmid”:

2016. aastal toetas Loomuse pingutusi ansambli Queen kitarrist Brian May ja 2017. aastal Hollywoodi näitleja Mena Suvari!

Kroonika

2016. aastal algatas Loomus rahvusvahelise petitsiooni karusloomafarmide keelustamiseks, millele on tänaseks kogunenud juba üle 57 000 allkirja.

2017. aasta alguses avaldasime Kantar Emori uuringu tulemused. Uuringust selgus, et 69% Eesti inimestes ei poolda loomade kasvatamist ja hukkamist farmides karusnaha saamise eesmärgil.

13.04.2017 korraldasime Tallinnas rahvusvahelise rongkäigu karusloomafarmide keelustamiseks.

2017. aasta  mais jõudis karusloomafarmide keelustamise Loomuse eestvedamisel esimest korda Riigikogu suurde saali, kuid eelnõu lükati tagasi häältega 49-24.

2018. aasta oktoobris avaldasime välireklaamid “Minu ema, mitte sinu kasukas”.

2018. aasta novembris korraldasime taas suure rongkäigu loomade heaks.

Postimehe esikaas
Postimehe esikaas

Rongkäigu meediakajastus: Reporter, Delfi, ERR

2019. aasta  22. jaanuaril arutas Riigikogu taas karusloomafarmide keelustamist – seekord jäi puudu vaid 3 häält, et eelnõu oleks läbinud esimese lugemise! Eelnõu lükati tagasi häältega 28-25.

2019. aasta lõpus avalikustasime koos tuntud inimestega kampaania #loomadesilmis, et tõsta teadlikkust karusloomafarmides toimuvast julmusest.

2020. aastat alustasime suure traditsioonilise rongkäiguga loomade heaks.

18. juunil esitas 23 Riigikogu saadikut looma- ja looduskaitseseaduste muutmise eelnõu, et keelustada Eestis loomade pidamine, nende aretamine ja paljundamine karusnaha tootmise eesmärgi.

Juunis alustas Loomuse podcast “Loomade Hääl” poliitikute intervjueerimist, et teada saada, kuidas suhtuvad nemad karusloomafarmide keelustamisse ning mida ütleks nende arvates keelustamine Eesti ühiskonna kohta.

Augustis tegime Tallinnas välikampaania “Minu ema, mitte sinu kasukas”.

Septembris lisas Loomus Facebooki profiilipildi raami sõnumiga “Karusnahavaba Eesti poolt”. Lisaks ka ingliskeelse tekstiga “For Fur Free Estonia” raami. Loomuse raami võtsid kasutusele mitmed tuntud tegijad, näiteks ansambel Trad.Attack, poliitik Oudekki Loone ja džässilaulja Hedvig Hanson. Eestikeelse tekstiga raami saab oma profiilipildile lisada SIIN. Ingliskeelse sõnumiga raami saab lisada SIIN.

Maailmakuulus näitleja ja loomaõiguslusorganisatsiooni PETA audirektor Pamela Anderson saatis septembris koostöös Loomusega Riigikogu esimehele Henn Põlluaasale kirja, milles ärgitab Riigikogu astuma tervemõistuslikku ja kaastundlikku sammu ehk keelustama karusloomafarmid.

Septembri keskel läbiviidud Kantar Emori uuringust selgus, et 75% Eesti inimestest ei poolda selliste loomade nagu rebaste ja naaritsate kasvatamist ja hukkamist farmides karusnaha saamise eesmärgil. Võrreldes 2016. aasta detsembri lõpus korraldatud uuringuga on karusloomafarme mittetoetavate inimeste arv tõusnud 6% võrra ehk 69%-lt 75%-le.

Oktoobris kirjutas 17 Eesti loodusteadlast alla avalikule kirjale, milles nad avaldavad toetust karusloomafarmide keelustamisele Eestis.

Karusloomafarmide keelustamise teekonnal oli ajalooline päev 15. oktoobril, mil eelnõu jõudis Riigikogu suurde saali. Esimest korda ajaloos ei lükatud eelnõu tagasi, vaid Riigikogu otsustas jätkata selle menetlemist. Esimesele lugemisele suures saalis eelnes südamlik hea tahte avaldus Riigikogu ees.

2021. aasta aprillis palusid karusloomafarmerid õiguskantsleri hinnangut, kas karusloomafarmide keelustamise eelnõu vastab põhiseadusele ja hea halduse tavale. Õiguskantsler vastuolu ei näinud ning tõi oma vastuses välja, et Riigikogul on õigus kujundada ühiskonna käitumisnorme ja neid ka muuta.

Võib olla pilt järgmisest: vabas õhus ja tekst

Aprillis võttis keskkonnaministeerium seisukoha, et toetab karusloomafarmide keelustamist Eestis. Seni oli minister olnud farmerite poolel. Mais käis meie taskuhäälingus Loomade Hääl sel teemal rääkimas ka Keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakonna peaspetsialist Merike Linnamägi.

Mais läbis eelnõu teise lugemise.

Mais lõime oma kodulehele erilehe, kuhu koondasime eelnõu algatajad ning need Riigikogu liikmed, kes on andnud lubaduse karusloomafarmide keelustamist Eestis toetada.

Mai lõpus käis Loomuse asutaja ja pikaaegne loomaõiguslane Kadri Taperson külast “Terevisoonis”, kus rääkis karusloomafarmide keelustamisest.

Vahetult enne kolmandat lugemist ja lõpphääletust korraldas Loomus Riigikogu ees kogunemise karusloomafarmide keelustamise toetuseks. Vaata galeriid SIIN.

2. juunil sündis ajalooline otsus. Riigikogu võttis 55 poolthäälega vastu eelnõu, mis näeb ette, et 2026. aasta 1. jaanuarist on Eestis keelatud loomade pidamine üksnes või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil. Võit sai palju meediatähelepanu nii Eestis (“Aktuaalne kaamera“, Delfi, “Huvitaja” jne) kui ka välismaal (Soomes, Lätis, USA-s jne). President kuulutas seaduse välja 10. juunil.

Pärast eelnõu vastu võtmist saatsime kõigile eelnõu toetanud Riigkogu liikmetele Loomuse rebastega sokid koos tänukaardiga.

Karusloomakasvanduste keelustamisele avaldasid toetust kõik Eestis tegutsevad loomakaitseorganisatsioonid ja koos nendega pea 70 erinevate valdkondade ettevõtet; Loomuse rahvusvaheline petitsioon kogus üle 58 000 allkirja; keelule avaldasid toetust mitmed avalikult tunnustatud näitlejad, muusikud, kirjanikud, arstid, ajakirjanikud, moekunstnikud, zooloogid; arutelu tervitasid paljud rahvusvahelised loomakaitseorganisatsioonid, sh maailma populaarseim loomakaitseorganisatsioon PETA, Queeni legendaarne kitarrist Brian May ning Hollywoodi näitlejad Mena Suvari ja Pamela Anderson.