Kuidas saavad juuksurisalongid hakata loomasõbralikumaks? Nipid salongidele ning intervjuu juuksur Carolyn Pajulaga

LILU on selle aasta alguses keskendunud palju juuksehoolduse teemale. Oleme tarbijatele jaganud enda Instagrami story’des igapäevaselt tootesoovitusi ning tutvustanud mõningaid loomseid koostisosasid, mida juuksehooldustoodetes leida võib. Kuid mida peaksid juuksurisalongid silmas pidama, et enda teenuseid eetilisemaks ja loomasõbralikumaks muuta? Selles artiklis pakume välja mõningaid ideid, kuidas sellega algust teha. Lisaks jagab meiega oma kogemusi juuksur Carolyn Pajula.

Kuidas muuta oma salong loomasõbralikumaks? 4-sammuline teejuhis

1. Vaheta tooted välja vegan ja julmusevabade toodete vastu

Seda, kas toode või bränd on vegan ja julmusevaba või mitte, saad küsida enda tarnijatelt või uurida otse tootja kodulehelt. Eestis kättesaadavad loomasõbralikud brändid on näiteks:

  • Aveda (julmusevaba PETA sertifikaadiga, 100% vegan)
  • Olaplex (julmusevaba, 100% vegan)
  • Kevin Murphy (julmusevaba, enamasti vegan, v.a üksikud mesilasvahaga tooted)
  • SensiDO (julmusevaba, 100% vegan)
  • Paul Mitchell (julmusevaba PETA sertifikaadiga, 100% vegan)

Loe lisaks ka artikleid rahvusvahelistel veebilehtedel ja blogides, näiteks “Cruelty-Free Kitty The Ultimate Guide to Cruelty-Free Hair Care Brands”, mis annab ülevaate julmusevabadest brändidest 2021. aasta seisuga.

Vestle sel teemal ka teiste juuksurite ja salongiomanikega, et üheskoos uusi brände avastada ning kogemusi jagada. Huvilisi võid leida ka veebigruppidest, näiteks Vegan kosmeetika grupist Facebookis.

2. Ole keskkonnasõbralikum

Mõtle enda jaoks läbi, kuidas sinu salong saaks keskkonnasõbralikum olla. Mõned ideed:

  • Sorteeri prügi ja veendu, et taaskasutatavad pakendid läheksid õigesse konteinerisse.
  • Vali tooted, mis on taaskasutatavad või korduskasutatavad ning vähenda plasti kasutamist. Mõtle ka sellistele toodetele nagu alumiiniumfoolium, vatitikud, šampooni- ja muude toodete pudelid.
  • Vali keskkonnasõbralikud seadmed. Võimalusel osta energiasäästlikud seadmed, mis säästavad energiat ja vett rohkem kui tavalised seadmed. Looduslike pesuvahendite kasutamine aitab samuti keskkonnareostust leevendada.
  • Pane rätikud pesema siis, kui pesumasin on täis. See on lihtne viis vee ja energia säästmiseks ning CO2 heitmete vähendamiseks. See võib tähendada seda, et pead natukene lisarätikute soetamiseks investeerima, kuid saad raha tagasi oma elektriarvetelt.

3. Mõtle salongielamusele kui tervikule

Pane hetkeks veganluse pooldaja müts pähe ning kõnni enda salongis ringi. Mida veganid tunneksid ning mida saaksid sina muuta, et nende elamust paremaks muuta? Kas pakud klientidele kohvi piimaga? Kas saaksid valikusse tuua ka mõne taimse piima? Kas kasutad loomakarvadest pintsleid? Kas sul on salongis nahkkattega toolid või diivanid?

Paljud loomasõbrad panevad paratamatult selliseid väikeseid detaile tähele ning võivad nende tõttu eelistada ühte salongi teisele. Kuna statistika näitab, et järjest rohkem inimesi läheb üle veganluse ja keskkonnasõbralikuma eluviisi peale, on kasulik teha enda äris muudatusi, et uute suundadega kaasas käia. 

4. Maksimeeri oma turundust

Värskenda oma sotsiaalmeedia kanaleid, veebilehte ja voldikuid, et informeerida olemasolevaid ja uusi kliente enda vegan-teenustest. Tee sotsiaalmeedias koostööd veganitest mõjuisikutega ja jälgi teisi vegan juuksuri- ja iluettevõtteid, et saaksite üheskoos leida uusi ideid turunduse ja reklaamide tegemiseks. Võta ühendust ka LILU tiimiga – saame anda lisaideid ja nõu.

Salongiomanikuna ei pea sa tundma kohustust üle öö keskkonnasõbralikuks vegan-salongiks hakata. See oleks paljudele salongidele väga kulukas ja stressirohke. Järk-järgult väikeste muudatuste tegemist eetilises suunas soovitame aga igale salongile, olenemata suurusest ja käibest. Sellega vähendate pikaajalises perspektiivis riski ja demonstreerite enda klientidele, et hoolite keskkonnast ja laiematest ühiskondlikest probleemidest.

Juuksur Carolyn Pajula räägib meile enda teekonnast loomasõbralikumate teenuste pakkumise suunas

Miks on Sinu jaoks oluline pakkuda vegan/julmusevabu teenuseid/tooteid ning kuidas sellise otsuseni jõudsid?

Ma alustasin rohkem kui 10 aastat tagasi oma juukse- ja nahahooldustoodete uurimist, sest mu sõbranna mainis, et vahetas oma šampoonid välja ja mul polnudki rohkem vaja kuulda – huvi oli nii suur, et guugeldasin absoluutselt kõik koostisosad oma ilutoodete kohta välja ja sain šoki. Viskasin enamiku minema. Sellest päevast alates valin endale tooted, kus on konkreetselt kirjas, mitu protsenti sellest on looduslikku päritolu või mille kohta olen juba eelnevalt uurimistööd teinud.

Vegan ja cruelty free toodetega tutvumine oli minu jaoks loomulik edasiminek. Esmalt muutus mu toidulaud ning siis, kui ma olin juba ennast piisavalt šokeerinud loomapiinamisvideotega, alustasin liikumist ka parema ilumaailma suunas. Kevadel, esimese koroonalaine ajal tegin oma Instagramis küsitluse “Milliseid juukseõlisid ja mõningaid teisi tooteid kasutad?” ja ma isegi ei tea miks, aga ma hakkasin kõiki tooteid guugeldama ja jagasin kogu leitud info oma jälgijatega, kirjutades juurde, kas tegemist on vegan ja cruelty free tootega või mitte. See avardas mu enda silmaringi meeletult ja sain aru, et mul on veel nii palju uut ja põnevat vaja katsetada! Sellest momendist algas mu missioon tutvustada oma jälgijatele ja sealjuures tutvuda ka ise järjest rohkemate vegan ja cruelty free toodetega!

Lisaks majandan ma nüüd iseseisvalt uues salongis ja saan sisse võtta ükskõik milliseid tooteid ma soovin! See on minu jaoks fantastiline, sest katsetamist on palju! Tänaseks on mul tõenäoliselt rohkem vegan ja cruelty free juuksehooldustooteid kui “tavalisi” salongitooteid ja lisaks šampoonidele, palsamitele, maskidele saan pakkuda klientidele täielikku süvahooldust Olaplexi toodetega ning teha oma lemmikuid värvilisi värvimisi näiteks Herman’s Professionali efektvärvidega.

Milliseid tooteid Sa oma töös kasutad ja miks neid eelistad?

Ma katsetan salongis pidevalt uusi juuksehooldustooteid. Hetkel on mul klientide peapesuks varutud liitrised Natural World’i tooted, samuti armastan ma Love, Beauty and Planeti juuksemaske. Nii enda kui ka klientide juukseid ravin sügavuti ja poputan Olaplexi hooldusega ning oma vingeid efektseid värvimisi teostan näiteks Soome brändi Herman’s Professionaliga.

Kas on koostisosasid, mida kindlasti soovitad vältida?

Olen seda meelt, et mida vähem on toodetel koostisosi ja mida lihtsamad nende nimetused on, seda parem! Parabeenid, sulfaadid, ftalaadid, fosfaadid ja silikoonid on vaid üks ports koostisosi, mida tuleks oma toodetes jälgida. Ja loomulikult ära unusta otsida silte vegan ja cruelty free!

Kas kliendid ise tunnevad huvi vegan/julmusevabade teenuste/toodete vastu?

Kõikide nende aastate jooksul, mil ma olen juuksurina töötanud, on olnud ainult üks  naisterahvas, kes uuris, kas mu juuksevärvid on vegan. Üldjuhul klient teeb juba vaikselt juttu looduslikematest toodetest ja üheskoos saame infot vahetada ja alati soovitusi kaasa anda.

Kutsun kõiki oma juuksuritega nendel teemadel juttu tegema, et koos järjest paremuse poole liikuda! Ootan nii uusi kui ka vanu kliente Olaplexi süvahooldust tegema ja enda ellu rohkelt värve tooma vegan ja cruelty free värvidega!

Jälgi Carolyni YouTube’is, Instagramis ja Facebookis.


Hoia LILU tegevusel silma peal ka Instagramis @loomus.lilu!

LILU kutsub ilupoode, ettevõtjaid, iluteenuste pakkujaid ja mõjutajaid endaga koostööd tegema. Huvi korral palun kirjuta tea@loomus.ee.