Nagu varasematelgi aastatel kutsub loomade eestkoste organisatsioon Loomus selgi aastal kõiki tähistama loomasõbralikke munavabasid munadepühasid, jätma munadepühadel munad söömata ja värvimata ning nautima ilusat kevadet loomasõbralikult ja täistaimselt.
Loomuse juhatuse liikme Anu Tensingu sõnul soovitakse tõsta teadlikkust sellest, et munade söömine ei ole pelgalt lõbus ja kahjutu tegevus, vaid selle taga on julm munade tööstus. “Oleme munavabade munadepühade kampaaniat teinud juba mitu aastat ning on hea meel tõdeda, et võimalused munadepühi munavabalt tähistada on muutunud järjest lihtsamaks ja mõnusamaks. Retseptivõlurid loovad järjest juurde pühadetoitude vegan versioone, toidukohtadest ning kaubandusest leiab igaüks kindlasti midagi endale pühadelauale,” lausus Tensing.
Loomus on loonud munavabade munadepühade Facebooki ürituse, mille all jagatakse vahvaid veganretsepte ja häid nippe, kuidas loomasõbralikult munadepühasid tähistada. Igaüks saab seal vajadusel nõu küsida ning ka oma kogemusi jagada.
Pühapäeval, 9. aprillil kutsub Loomus vaatama dokumentaarlfilmi Turlock, milles vaadeldakse USA ajaloo suurimat loomade hooletusse jätmise juhtumit, kus 50 000 tööstuslikuks munatootmiseks kasutatud kana jäeti kitsastesse traatpuuridesse enam kui kaheks nädalaks toiduta. Film viib vaatajad painajalikku reaalsusesse sellest, mida need loomad talusid ja näitab nende vabadusse päästmist. Filmiõhtut kaaskorraldab Eesti Vegan Selts ning see on publikule tasuta.
Munavabasid munadepühi toetavad Eesti Loomakaitse Selts, Veganmess, Ajakiri Vegan, Eesti Vegan Podcast, veganohvikud Rohe Kohvik, Kringel ja LIANA ning retseptiloojad Maria Veski-Raudkivi ehk Miaspiration, Angelina Sorgina ehk Gelchikcooks ja Elys Limbak.
–
RETSEPT: Snickersimaitseline pasha
Koostisosad:
- 165 g idandatud toortatrat*
- 260 g leotatud India pähkleid
- 100 g mahlaseid kivideta datleid (nt Rimi Juicy Dates)
- 100 g maapähklivõid
- 130 g kookoskreemi ~24% rasvasisaldusega
- 150 g taimset piima
- 15 g kakaopulbrit
- Peotäis soolatud maapähkleid ja šokolaaditükke
Valmistamine:
- Kuivata keotatud India pähklid majapidamispaberiga, et ei oleks lisavedelikku.
- Blendera toortatar, India pähklid, datlid, maapähklivõi, kookoskreem ja taimne piim, kuni segu on ühtlane.
- Pane pool kogusest sobiva vormi sisse (nt marliga kaetud lillepotti) ja puista peale maapähklid.
- Ülejäänud segule lisa kakaopulber ja šokolaaditükid. Sega korralikult läbi ja vala esimese kihi peale.
- Pane pasha 6-8 tunniks külmikusse. Naudi!
* Toortatra idandamiseks pane toortatar hommikul umbes 6 tunniks vette. Seejärel pese voolava vee all ning laota taldrikule. Kata märja majapidamispaberi ja rätikuga. Õhtul pese uuesti ning pane jälle märja majapidamispaberi ja rätiku alla. Hommikuks on tatral idud küljes ning saad alustada pasha valmistamist.
Retsepti ja pildi autoriks on Loomuse vabatahtlik Jelizaveta Kudrjašova.
RETSEPT: Vegan quiche tomati ja basiilikuga
Koostisosad:
- 500 g vegan lehttainast
- 1 pakk (349 g) siidist tofut
- 250 ml taimset koort
- 100 g kikerhernejahu
- 2-3 tl India musta soola (kala namak)
- Peotäis värsket või 2 spl kuivatatud basiilikut
- 125 g kirsstomateid
- 1 keskmine sibul
Valmistamine:
- Eelsoojenda ahi 200 °C kraadini.
- Rulli lehttainas õhemaks, aseta ümmargusse ahjuvormi ja lõika ära ääred, mis üle serva ulatuvad.
- Sega kausis kokku siidine tofu, taimne koor, kikerhernejahu ning must sool. Soovi korral võib lisada pisut kurkumit, et quiche kollasem tuleks. Haki sibul ja basiilik ning lisa need segule.
- Vala saadud segu ahjuvormi ning aseta peale poolitatud kirsstomatid. Küpseta ahjus umbes 25-30 minutit, kuniks quiche on pealt kuldne ning taigna äär kergelt pruun. Lase enne serveerimist täielikult jahtuda.
Retsepti ja pildi autoriks on Loomuse vabatahtlik Lene Otenurm.