Suvi oli täies hoos ja oli taas aeg loomuslastega kokku saada. Nagu vaikselt traditsiooniks on kujunemas saime kokku Nelijärve puhkekeskuses. Aega planeerisime nii tegusemateks asjadeks kui ka niisama puhkamiseks. Lähemalt, mida me tegime, loe siit blogipostitusest.
Huvikaitse koolitus
Huvikaitse koolitus on osa käimasolevast projektist “Loomade eestkoste valdkonna huvikaitse arendamine”, mida rahastab Aktiivsete Kodanike Fond. Koolitama tuli Vabaühenduste Liidu huvikaitse ekspert Marcus Ehasoo. Koolitus toimus õues järveäärsel verandal ja teemaks huvikaitse – mis see on, kes on sihtgrupid ja mismoodi huvikaitset teha. Olulisimana jäi kõrvu mõisteline erinevus nõusandmise, lobistamise, aktivismi ja huvikaitse (eestkoste) vahel. Palju arutasime selle üle, kuidas eestkoste üldse toimiv võiks olla, kuidas avalikkus lobistamist, aktivismi ja eestkostet tajub ning sellesse suhtub, mismoodi ise sel maastikul edasi tegutseda. Väike kodutöö enne järgmist koolitust jäi meile ka!
Vestluste korraldamisest ja neis osalemisest
Farištamo Eller, Loomuse kommunikatsioonijuht, tegi osalejatele koolituse sellest, kuidas arutelusid juhtida. Kõigepealt oli lühike loengu osa, mille jooksul sai igaüks omale väikese meelespea, mis etapid vajalik läbida on, misjärel moodustati 4-5 liikmelised tiimid. Tiimid pidid välja valima teema, milles nad tahaksid lühikese näidisarutelu korraldada, iseendi seast valima arutelu juhi ja looma arutelus osalejate profiilid ja neid pärast ka ise mängima. Samuti tuli mõelda arutelule pealkiri, jagada arutelu alateemadeks ning mõelda küsimused. Lõpuks tuli arutelu teistele ka esitada. Koolitus lõppes üksteisele tagasiside andmisega ja aruteluga, kuidas kõigil läks, millele arutelu päriselt korraldades tuleb mõelda, kui palju aega varuda jms.
Vabatahtlike koordineerimine
Vabatahtlike hoidmine, motiveerimine ja uute leidmine on iga organisatsiooni jaoks oluline, ent keeruline teema. Sättisime end siis pühapäeva lõunal mõnusalt päikese kätte terrassile ringi ning võtsime taimsete piimade degusteerimise kõrvale arutellu kolm küsimust:
- Mida ootad vabatahtlikuna Loomuselt?
- Mida ootad vabatahtlikuna valdkonnast (võrgustikult) üldiselt?
- Mis on soovitused uuele aktivistile/vabatahtlikule?
Kogusime mõtted kokku, nt plaanime teha piirkondlikud loomuslaste grupid ning luua Loomusesse mentorlusprogrammi.
Kui soovid tulla loomuslaseks ning aidata just vabatahtlike koordineerimise ja organisatsioonisiseste ürituste korraldamisega, täida uue vabatahtliku ankeet Loomuse kodulehel.
Vaba aeg ja imeline toit
Loomuslased, kes jõudsid Nelijärvele juba hommikul, alustasid päeva matkaga ümber järve või lauamängudega.
Ei ole ju mõnusat aega hea vegantoiduta! Ja seda oli meil päris palju. Kuna meil oli võimalus kasutada nii grilli kui ka kööginurka, siis plaanisime toidud teha suuresti kohapeal. Selleks pani Sanne kokku vist kõige põnevama menüü, mida meie kollektiivsed silmad näinud on. Menüüst leidsime näiteks maroko kuskussi, vahemerehõngulise šašlõki ja alkoholivaba õuna-ingverikokteili. Lisaks oli kaasas palju snäkke, vabatahtlike valmistatud head toidukraami ning eelneval päeval Viljandis toimunud taimse piima degusteerimisest üle jäänud taimsed piimad ja kohukesed.
Erilised tänud veel Taavile imehea tordi eest ning Kristiinile ja Janišile, kes vaatamata vihmale ja rahele vapralt šašlõki valmis grillisid.
Muljeid loomuslastelt
Vabatahtlik Kristiin Kivaste: “Nelijärve puhkekeskus oli mõnus valik, kus veeta üks lahe nädalavahetus. Sinna minnes ei osanud arvatagi, kui palju huvitavaid teadmisi ja mõtteid sealt saan. Väga huvitav loeng oli huvikaitse kohta, kus sain täpsemalt aru, mis üldse see sõna tähendab. Samuti ma ei ole kunagi osalenud üheski arutelus, kuid nüüd tänu Loomuse liikmele Farištamole, sain ka seda läbi harjutada. Selliste treeningute vahel oli meil ka palju muid lõbusaid hetki. Loomuse uue vabatahtlikuna oli tore saada tuttavaks uute liikmetega. Samuti sai saunas käia ja väga palju head sööki süüa.”
Vabatahtlik Kati Sulp: “Nelijärvi on tohutult ilus koht. See rannamaja on ka väga hea asukohaga, täpselt seal järve ääres ja ilusa vaatega. Ma ise seekord kahjuks ei saanud väga pikalt olla, et oleksime saanud paadiga sõita või matkamas käia. Arutelude läbiviimise koolitus oli väga hea ja praktiline. Hea oli see, et me saime kõik ise läbi teha ja analüüsida kõikide gruppide arutelusid. Kuna kõik tegid ikkagi erinevalt ülesannet, siis oli selline hea variatsioon. Oli ka näha, kui palju eeltööd tegelikult selline arutelu või paneeli läbiviimine võtab. Vabatahtlike arutelu puhul kuulati kõik ära. Ettepanekud, mis tehti võeti kõik arvesse ja tore on see, et ühine eesmärk on asja paremini teha. Mulle isiklikult see mentorluse idee väga meeldib, et on näiteks inimene, kellega esialgu asju arutada. Sest tegevusi on palju ja kõigil erinevad võimalused/kogemused/ideed.”
Vabatahtlik Kaia Konsap: “Nelijärvel oli äge, järv oli maagiliselt ilus ja saun andis julgust järve ujumiseks ka kasutada. Sain ka targemaks ja teadlikkumaks, et mis siis on lobi ja mis on huvikaitse ning millised on erinevad tõkked, mis võivad takistada muutuste läbiviimist.”